Brazilský basketbalista Nene (vpravo) z Denveru se snaží prosadit přes bránícího  Andrewa Bynuma z Los Angeles Lakers.

Brazilský basketbalista Nene (vpravo) z Denveru se snaží prosadit přes bránícího Andrewa Bynuma z Los Angeles Lakers. | foto: AP

Denver řádí dál, tentokrát zastavil vítězné tažení obhájců titulu

• 76
Basketbalisté Denveru znovu dokázali, že od vytrejdování své největší hvězdy Carmela Anthonyho jsou mnohem lepším týmem než předtím. Tentokrát dokázali zvítězit dokonce i na palubovce rozjetých Lakers, kteří vyhráli předchozích 9 zápasů v řadě.

LA Lakers (55/21) - Denver (47/29) - 90:95
(20:21, 27:19, 22:29, 21:26)

Danilo Gallinari nastřílel 22 bodů, Kenyon Martin zaznamenal 6 ze svých 18 bodů v posledních 3 minutách a 24 sekundách a Nuggets vyhráli už svůj šestý zápas v řadě - a naopak přerušili vítěznou sérii Lakers na čísle 9.

Kobe Bryant nastřílel za obhájce titulu 28 bodů, ale teprve druhá porážka Lakers od All-Star přestávky výrazně komplikuje Lakers boj o první místo v Západní konferenci, protože San Antonio má po výhře nad Phoniexem už znovu náskok 2 a půl zápasu.

Lakers mají před sebou ještě 6 zápasů, včetně domácího souboje se Spurs 12.dubna, tedy předposlední den základní části. Z těchto 6 zápasů potřebují 5 výher, aby podvanácté ve své historii dosáhli hranice 60 vítězství za sezónu - a potřetí v éře kouče Phila Jacksona. Ten se svými týmy dosáhl hranice 60 výher už sedmkrát a pokaždé pak slavil titul - pětkrát v Chicagu a dvakrát v LA.

V mimořádně vyrovnaném utkání ani jeden z týmů nevedl o více než 8 bodů, Lakers naposledy vedli po koši Dereka Fishera 83:82 čtyři a půl minuty před koncem. Jenže Ray Felton trojkou odstartoval klíčovou šňůru 9:0, která rozhodla zápas. Lamar Odom ještě snížil 20 sekund před koncem na 90:92 a hostující pivot Nene netrefil druhý trestný hod, ale míč doskočil Martin  a zvýšil na konečných 95:90.

Střelci:
Lakers
- Bryant 28, Odom 17, Gasol 16 bodů a 12 doskoků, Bynum 8 bodů a 16 doskoků...
Nuggets - Gallinari 22, Martin 18, Felton 16, Nene 12...

San Antonio (58/19) - Phoenix (37/39) - 114:97
(35:20, 35:26, 21:25, 23:26)

George Hill nastřílel 24 ze svých 29 bodů v první půli a Spurs důrazně zastavili nejdelší sérii porážek čtrnáctileté séry Tima Duncana v San Antoniu. Spurs nevyhráli 2 týdny a jejich pohodlný náskok v čele Západní konferenci se téměř ztratil, ale po vítězství (a porážce Lakers) už mají opět k dobru 2 a půl zápasu.

Hosté drželi bez nemocného Steva Nashe krok jen prvních 6 minut, ale pak nastoupil na palubovku náhradník George Hill a zcela sám zařídil šňůru 11:2 na závěr první čtvrtiny. Ve druhé přidal ke svých 16 bodům dalších 8 a náskok Spurs postupně vyšplhal až na 31 bodů.

Matt Bonner zaznamenal 16 bodů a 11 doskoků a náhradníci Spurs nastříleli dohromady 73 bodů. Spurs, kteří se v posledních 3 zápasech extrémně trápili při trojkách, tentokrát trefili 15 z 29 pokusů (Hill a Richard Jefferson po čtyřech, Bonner a Gary Neal po třech).

Za hosty nastřílelo 7 hráčů v rozmezí 10-14 bodů, Jared Dudley zaznamenal double-double 12 bodů a 10 doskoků, ale právě v doskakování hosté zcela propadli a po porážce jsou definitivně "matematicky" vyřazeni z boje o play-off. V něm budou chybět podruhé za posledních 3 roky, vloni ale postoupili až do finále Západní konference.

Střelci:
Spurs -
Hill 29, Bonner 16 bodů a 11 doskoků, Neal 15, Jefferson 12...
Suns - Frye a Brooks 14, Dudley 12 bodů a 10 doskoků, Carter 12, Hill 11, Gortat a Lopez 10...

Další zápasy:
Boston - Detroit 101:90
Kevin Garnett nastřílel 23 bodů, Paul Pierce 22 a Celtics potvrdili roli favorita. Do jejich sestavy se vrátil veterán Shaquille O´Neal, ale na hřišti vydržel jen 5 minut a poté si zranil lýtko. Radon Rondo zaznamenal 14 asistencí. Za hosty nastřílel Will Bynum 20 bodů, Tayshaun Prince 16 a Charlie Villanueva 15.

New Jersey - Miami 94:108
LeBron James zaznamenal 31 bodů a 11 doskoků a Heat neměli s outsiderem žádné problémy - už v první čtvrtině získali náskok 16 bodů. Dwyane Wade nastřílel navzdory zranění stehenní svalu z první čtvrtiny 18 bodů, Chris Bosh 16 a Heat vyhráli poosmé z posledních 9 zápasů. Díky výhře se posunuli s bilancí 54/23 o 2 a půl zápasu za lídra Východu Chicago. Do konce základní části jim zbývá 5 zápasů, Bulls 6.

Za Nets zaznamenal uzdravený Deron Williams 18 bodů a 12 asistencí, ale tým z New Jersey prohrál 6 zápasů za sebou a z posledních jedenácti  má bilanci 1/10. Travis Outlaw nastřílel 17 bodů a doskočil 9 míčů, Brook Lopez přidal 16 bodů.

New York - Cleveland 123:107
Amar´e Stoudemire nastřílel 28 bodů a Knicks se můžou poprvé od roku 2004 těšit na play-off. Krátce poté, co Charlotte Bobcats prohráli s Washingtonem dokázali Knicks přerušit sérii 11 porážek proti Clevelandu a matematicky si pojistili postup. V tabulce Východu jsou na 7.místě o zápas a půl za Philadelphií, na jejíž palubovce hrají v tomto týdnu.

Carmelo Anthony nastřílel 25 bodů, Chauncey Billups 23, za hosty nastřílel J.J.Hickson 23 bodů a Baron Davis 22.

Sacramento - Utah 106:97
Tyreke Evans zaznamenal 24 bodů a 10 asistencí, nováček DeMarcus Cousins přidal do svého vyfaulování 17 bodů, 9 doskoků, 6 asistencí a 5 zisků, Francisco Garcia nastřílel také 17 bodů a Marcus Thornton 15. Za hosty nastřílel Paul Millsap 21 bodů, ale Jazz prohráli pošesté za sebou - to je nejdelší sérii porážek od března 2005. Kyle Weaver nastřílel osobní rekord 19 bodů, stejně jako nováček Gordon Hayward.

Toronto - Orlando 102:98
DeMar DeRozan nastřílel 24 bodů, Jerryd Bayless 21 a Raptors překvapivě zastavili sérii 6 porážek v řadě. Leandro Barbosa nastřílel 14 bodů, Reggie Evans doskočil 17 míčů. Hostům nestačilo 31 bodů a 9 doskoků Dwighta Howarda, Jameer Nelson přidal 21 bodů, ale bez větší motivace hrající Magic prohráli 3 ze 4 zápasů. Brandon Bass a Jason Richardson nastříleli po 13 bodech.

Charlotte - Washington 91:97
Andray Blatche zaznamenal 25 bodů a 17 doskoků, Jordan Crawford přidal 23 bodů a Wizards vyhráli podruhé za sebou venku. Z prvních 36 zápasů na palubovkách soupeřů vyhráli jen jednou, ale po nečekaném vítězství v Utahu ještě více zkomplikovali Charlotte skomírající naději na postup do play-off. Ve třetí čtvrtině vedli až o 19 bodů.

Oba týmy měly k dispozici jen 9 hráčů, za domácí nastřílel Matt Carroll 17 ze svých 26 bodů v poslední čtvrtině, ale na obrat to nestačilo. Bobcats ztrácejí na 8.místo Indiany v tabulce Východní konference 2 zápasy.

New Orleans - Indiana 108:96
Trevor Ariza nastřílel 19 bodů, Chris Paul navzdory menšímu zranění kolena přidal 18 bodů a 8 asistencí a Hornets udělali důležitý krok směrek k postupu do play-off. Potvrdit ho můžou ve středečním domácím zápase proti Houstonu. Emeka Okafor, který měl na kontě double-double už v první půli, zaznamenal 14 bodů a 17 doskoků, Carl Landry nastřílel 18 bodů.

Domácí vedli až o 25 bodů, ale pořádně jim zatrnulo, když Paul odkulhal ze hřiště ve druhé čtvrtině. O tři minuty později se ale na hřiště vrátil. Danny Granger a Mike Dunleavy nastříleli za hosty 15 bodů, ale pro Pacers skončila série 3 výher v řadě. Po utkání jim ale jistě udělala radost zpráva o nečekané porážce Charlotte Bobcats, před nimiž tak mají stále náskok 2 zápasů.

Houston - Atlanta 114:109
Kevin Martin nastřílel 35 bodů, Luis Scola 15, z toho 12 ve druhé půli, a Rockets vyhráli už 7 domácích zápasů v řadě. Scola trefil důležitou střelu na 107:104 minutu a půl před koncem a o minutu později přidal další ze stejného místa na 109:105. Domácí pak pojistili výhru pěti šestkami.

Rockets zůstávají o 3 zápasy za dvojicí Memphis - New Orleans v boji o poslední postupové místo v Západní konferenci, když Grizzlies v neděli nehráli a Hornets porazili jasně Indianu. Houston vyhrál 8 z posledních 10 zápasů, ale do konce základní části už bude hrát jen pětkrát. V úterý nastoupí proti Sacramentu, ve středu pak hraje na palubovce New Orleans. Za Atlantu, která vyhrála předchozí 4 zápasy za sebou, nastřílel Joe Johnson 25 bodů.

Portland - Dallas 104:96
Gerald Wallace nastřílel 19 bodů, LaMarcus Aldridge 18 a Blazers vyhráli osmý domácí zápas v řadě. Celkově vyhráli 7 z posledních 10 utkání a jsou na 6.místě Západní konference o zápas před Memphisem a New Orleans. Do konce základní části jim zbývá odehrát 5 utkání.

Za Dallas nastřílel Shawn Marion 19 bodů, ale Mavs prohráli tři zápasy za sebou a na třetím místě Západu ztrácejí na Lakers 2 a půl zápasu. Mavericks hráli 4.zápas během pěti dnů a poslední na jejich dlouhé šestizápasové cestě po palubovkách soupeřů.