Dallas prodloužil sérii, smetl Miami

• 400
New York - Basketbalová NBA měla na programu ve čtvrtek jen dva zápasy a oba měly zcela jednoznačný průběh. Dallas v čele s Dirkem Notiwzkim až překvapivě jasně smetl Miami a prodloužil svou vítěznou šňůru už na 13 zápasů v řadě, Sacramento pak nedalo šanci Chicagu a vyhrálo počtvrté z posledních pěti zápasů.

Dallas (39/10) - Miami (30/20) - 112:76
(29:21, 22:17, 38:25, 23:13)
Utkání mělo být velkým soubojem dvou elitních týmů z obou konferencí, ale mělo až překvapivě jasný průběh. Dallas znovu předvedl velmi dobrou obranu a naopak skvěle střílel, ani jednou v zápase neprohrával (úvod 7:0) a postupně si budoval náskok. V poločase už vedl 51:38 a ve třetí čtvrtině svého soupeře rozstřílel dalšími 38 body. Oba kouči už dávno před koncem "vyprázdnily" své lavičky a zápas se dohrával zcela v klidu.

Dirk Nowitzki, který byl trenéry zvolen do nadcházející All-Star Game, nastřílel 27 bodů (11/16 z pole, z toho trojky 2/3), Jason Terry přidal 16 bodů a 7 asistencí a potvrdil oprávněnost své nominace do trojkové soutěže - trefil 4 z 5 trojkových pokusů a definitivně rozhodl zápas 11 body za první 4 minuty druhé půle. Další tři hráči domácích nastříleli po 14 bodech a Mavericks si udrželi úspěšnost střelby 57%, když trefili celkem 11 ze 16 trojkových pokusů (69%!).

Heat v úvodu držel Shaquille O´Neal, který za 27 odehraných minut stihl nastřílet 23 bodů (8 doskoků, 9/12 z pole, 5/6 šestky), ale na všechno stačit nemohl. Za svými obvyklými výkony zaostal Dwyane Wade (16 bodů a 8 asistencí, 6/13 z pole), který tak neprodloužil svou sérii 11 zápasů, ve kterých nastřílel přes 20 bodů. Nikdo jiný z hostů pak nedal více než 8 bodů. Heat špatně doskakovali (jen 4 útočné doskoky) a ztratili 19 míčů, které přímo vedly je 33 bodům domácích.

Dallas vyhrál už potřinácté v řadě a jen jediný výhra mu chybí k vyrovnání historicky nejdelší vítězné série klubu. Během své vítězné šňůry ani jednou nedostal od soupeře 100 bodů. Heat vyhráli 5 z předchozích 6 zápasů, ale v Dallasu utrpěli vůbec nejhorší porážku sezony. "Byl to prostě starý dobrý texaský výprask," prohlásil po zápase O´Neal. "Byli ve všem o tři kroky před námi. Měli mnohem víc energie..."
Střelci:
Mavericks
- Nowitzki 27, Terry 16, Howard, Stackhouse a Van Horn 14, Dampier 7b. a 11d., Daniels a Ilunga-Mbenga 6, Diop 4, Griffin a Armstrong 2
Heat - O´Neal 23, Wade 16, Haslem 8, Payton, Walker a Fitch 5, Williams, Anderson a Simien 4, Doleac 2
střelba: 56% - 47% (trojky: 11/16 - 2/9)
TH: 11/13 - 12/19
doskoky: 36 - 28
ztráty: 14 - 19
20273 diváků

Sacramento (22/27) - Chicago (21/28) - 98:80
(24:15, 27:17, 26:17, 21:31)
Bulls měli v nohách těžký zápas v Denveru a na rozjeté domácí vůbec nestačili. Hosté zdálky téměř nedokázali trefit koš (úspěšnost střelby jen 33%) a téměř od začátku až do konce prohrávali. Obrana Sacramenta v čele s Ronem Artestem povolila Bulls jen 49 bodů za první 3 čtvrtiny (77:49) a domácí si vybudovali náskok až 31 bodů. Nikdo za základní pětky hostů nedal dvouciferný počet bodů a domácí "starters" přestříleli základní pětku hostů 68:25!

Opět zářil mladíček Kevin Martin, který nastřílel 20 ze svých 23 bodů v první půli (6/11 z pole, z toho trojky 4/8, šestky 7/7, 8 doskoků), navíc výborně bránil střelce hostů Bena Gordona. Mike Bibby přidal 20 bodů (dvojky 2/6, trojky 3/7, šestky 7/7) a Shareef Abdur-Rahim 15 bodů (4/5 z pole, 7/7 šestky). Domácí trefili 10 trojek z 27 pokusů (37%), zatímco hosté jen 2 z 15 (13%).

Za Bulls nastříleli náhradníci Darius Songaila a Andres Nocioni po 14 bodech, Tyson Chandler doskočil 16 míčů, ale nedařilo se obvyklým oporám - Kirk Hinrich i Ben Gordon měli shodnou střelbu 2/9 z pole (stejně jako náhradník Jannero Pargo), Bulls navíc ztratili 18 míčů. Domácí Rona Artesta stále limituje naražený kyčelní kloub, přesto přispěl k už sedmé "domácí" výhře v řadě 9 body, 7 asistencemi a 6 doskoky.
Střelci:
Kings
- Martin 23, Bibby 20, Abdur-Rahim 15, Miller 11, Artest 9, Garcia 8, Thomas a Price 5, Williamson 2
Bulls - Nocioni a Songaila 14, Hinrich 9, Duhon a Allen 8, Pargo 5, Chandler 4b. a 16d., Gordon, deng, Harrington a Sweetney 4, Thomas 2
střelba: 41% - 33% (trojky: 10/27 - 2/15)
TH: 26/29 - 18/23
doskoky: 44 - 51 (útočné 9 - 17)
ztráty: 15 - 18
17317 diváků

Tahoun týmu Dallas Mavericks Dirk Nowitzki proniká v zápase NBA pod koš Miami Heat.