Dallas konečně vyhrál, odnesl to Phoenix

• 248
New York - V NBA už není neporažených týmů - Golden State Warriors přestříleli na své palubovce překvapení ligy Hornets 121:116. Naopak jediným týmem bez výhry už zůstává Denver, protože loňský finalista ligy Dallas konečně přerušil sérii porážek a vyhrál na palubovce trápícího se Phoenixu. V posledním nočním utkání Cleveland jasně porazil Chicago.
Cleveland (3/2) - Chicago (2/3) - 113:94
(30:18, 22:21, 28:29, 33:26)
LeBron James zaznamenal 19 bodů a k tomu letošní maximum 12 asistencí a udal tak tón celému týmu - Cavaliers předvedli mimořádně kolektivní výkon a na 45 košů ze hry zaznamenali 38 (!) asistencí.

Výborně hrající Drew Gooden nastřílel 20 bodů za pouhé 3 čtvrtiny (10/13 z pole, 9 doskoků), Saša Pavlovič přidal 16 bodů za 25 minut a Anderson Varejao si dokonce 15 body vytvořil osobní rekord (6/7 z pole).

Donyell Marshall trefil 3 ze 4 trojek (také 15 bodů) a lavička domácích zaznamenala celkem 57 (!) bodů (21/30 z pole) - překonal tak dokonce i "vyhlášené" náhradníky Bulls, kteří tentokrát zaznamenali 48 bodů.

Cleveland dokonale odčinil porážku proti Atlantě - domácí výborně začali a už první čtvrtinu vyhráli 30:18. Bulls se pak zlepšili a ještě krátce před koncem 3.čtvrtiny drželi rozdíl ve skóre na 9 bodech. Závěr už ale jasně patřil domácím, kteří vyhráli začátek poslední čtvrtiny 11:2 a vytáhli náskok postupně až na 24 bodů.

Jejich velkou zbraní bylo opět doskakování - dosud nejlepší tým ligy přeskákal svého soupeře 47:30 - a překvapivě také šestky (15/18, 83%), v nichž byli Cavaliers naopak dosud poslední. Zajímavé jistě je, že Cavaliers získali své letošní 3 výhry proti San Antoniu, Washingtonu a Chicagu - tedy týmům, které vloni postoupily do play-off - zatímco prohráli proti Charlotte a Atlantě, tedy naopak týmům z loňského dna tabulky.

Za Bulls zaznamenal Kirk Hinrich 20 bodů a 11 asistencí (trojky 3/4, celkem z pole 8/13), ale vůbec se nedařilo Benu Gordonovi, který měl střelbu jen 1/10 a zůstal na 2 bodech. Pouhé 2 body a 5 doskoků zaznamenal za téměř 28 minut Ben Wallace.
Střelci:
Cavaliers
- Gooden 20, James 19b. a 12as., Pavlovič 16, Marshall a Varejao 15, Hughes 8...
Bulls - Hinrich 20b. a 11as., Nocioni 15, Brown a Deng 11, Thomas 9
střelba: 57% - 44% (trojky: 8/14 - 7/16)

(34:35, 24:22, 34:26, 29:33)
Baron Davis měl velkou motivaci proti svému bývalému klubu a Hornets to "odnesli" 36 body a 9 asistencemi (střelba 11/17 z pole) - a jako vůbec poslední tým v NBA si připsali na konto první porážku. Davis proměnil 5 z 9 trestných hodů Warriors v posledních 37 sekundách.

Domácí Monta Ellis potvrdil svou výbornou formu - nastoupil v základní pětce a odvděčil se 21 body (6/13), o bod méně přidal Troy Murphy (7/13). Mickael Pietrus trefil 4 trojky z 8 pokusů (18 bodů) a Warriors celkem trefil 13 trojek z 34 pokusů.

Hostům nepomohl ani osobní rekord znovu skvělého Chrise Paula 34 bodů (12/21 z pole), k němuž přidal i 10 asistencí. David West přidal 21 bodů (8/10 z pole) a Peja Stojakovič 18 (trojky 3/5).

Warriors vedli díky vydařené třetí čtvrtině až o 11 bodů, ale Paul po nájezdu 90 sekund před koncem snížil na 108:112. Davis odpověděl 37 s před koncem dvěma šestkami, ale aPaul přidal parádní koš s faulem a snížil dokonce na 111:114. Jenže Davis přidal 25 s před koncem další dvě šestky, o 7 sekund později ještě jednu a v úplném závěru měli pevné nervy ještě Murphy a Matt Barnes.

Domácí hráli bez Jasona Richardsona (potíže s kolenem), nehráli ani Ike Diogu a Dajuan Wagner. Oba týmy předváděly rychlý basketbal, v němž měly ofenzívy navrch nad obranou. Hornets v prvních čtyřech zápasech dostávali jen 90 bodů na zápas, ale tuhle hranici překonal Baron Davis už 7 sekund před koncem 3.čtvrtiny (92:83).
Střelci:
Warriors
- Davis 36, Ellis 21, Murphy 20, Pietrus 18, Dunleavy 13...
Hornets - Paul 34b. a 10as., West 21, Stojakovič 18, Mason 16, Jackson 12...Chandler 4b. a 11d.
střelba: 51% - 51% (trojky: 13/34 - 5/13)

(26:34, 30:26, 29:33, 27:26)
Hvězdami odvety za loňské finále Západní konference byli hostující střelci Dirk Nowitzki a Jason Terry, kteří dovedli Dallas k vůbec první výhře v sezoně - naopak Phoenixu přibyly další problémy, když jeho bilance klesla na 1/5.

Nowitzki nastřílel 35 bodů (11/19 z pole, 12/12 šestky, 7 doskoků), Terry přidal 30 bodů (9/15, z toho trojky 4/6) a výbornou střelbou se blýskl i Jerry Stackhouse, který nastoupil v základní pětce místo zraněného Joshe Howarda (23 bodů, 10/16 z pole).

Mavericks byli dosud 27.v lize se střelbou 42,4%, ale proti děravé obraně Suns se našli - stříleli stejně jako domácí s úspěšností 55% z pole, ale navíc lépe doskakovali a stříleli více trestných hodů.

Utkání se podobně jako loňské finále konference hrálo ve vysokém tempu a bylo velmi vyrovnané - jen v poslendní čtvrtině se šestkrát měnilo vedení v zápase a třikrát byl vyrovnaný stav. Mavericks šli sice v první minutě 4.čtvrtiny do vedení 95:85, ale domácí ospověděli šňůrou 10:0 a devět minut před koncem bylo vyrovnáno.

Nová posila Suns Jalen Rose poslala domácí po dlouhé době do vedení (99:97) a pak ještě trojkou otáčela na 102:101. Dallas ale odpověděl minišňůrou 8:3 a vedl čtyřbodovým rozdílem (109:105). Suns po Nashově koši minutu a 27 s před koncem ještě jednou vyrovnali na 112:112, ale Stackhouse znovu poslal hosty šestkami do vedení, které už uhájili.

Nash další střelu minul a Terry důležitým košem 32 sekund před koncem zvýšil na 116:112 - útočný faul Amareho Stoudemirea pak definitivně zmařil naděje Suns. Ti v úvodu zápasu vedli 19:10, ale pak přišla drtivá šňůra Dallasu 20:2, kterou táhl skvělý Nowitzki. Ten měl už za poločas na kontě 25 bodů, tedy o body méně, než byl dosud jeho střelecký rekord v sezoně.

Domácím chyběl s naraženými žebry Raja Bell, kterého nahradil v základu Lendro Barbosa - Phoenixu ale nakonec nestačilo ani jeho 30 bodů (trojky 5/8). Shawn Marion nastřílel 21 bodů (9/16 z pole) a Nash přidal 20 bodů a 9 asistencí. Stoudemire hrál znovu v základu a nasbíral 16 bodů a 8 doskoků (6/9 z pole).
Střelci:
Suns
- Barbosa 30, Marion 21, Nash 20, Stoudemire 16, Diaw 13, Rose 9...
Mavericks - Nowitzki 35, Terry 30, Stackhouse 23, Harris 10, Dampier a Johnson 8...
střelba: 55% - 55% (trojky: 11/21 - 6/13)

Phoenix - Dallas 112:119.

Dirk Nowitzki, hvězda Dallasu Mavericks, v utkání NBA proti Phoenixu Suns vyplazuje jazyk.

Dirk Nowitzki, hvězda Dallasu Mavericks, se snaží prosadit v utkání NBA proti obraně Kurta Thomas (vpravo) z Phoenixu Suns.