Basketbalisté v kvalifikaci dál vítězí

Lucemburk - Tři zápasy, tři výhry, to je skvělá vizitka reprezentace basketbalistů v úvodní části kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2003. Ani v Lucembursku v sobotu večer neklopýtli, zvítězili 95:85 a se stoprocentním bodovým ziskem vládnou skupině B. "Můžeme být rádi za vítězství. Na hráče dolehla únava ze závěrečných bojů v lize a z cestování," řekl s ulehčením trenér Ježdík, jehož tým ještě v poločase o bod prohrával. Tři čtvrtiny utkání se vítězové trápili, ale v závěrečné části soupeře jasně přehráli. "S výkonem v poslední čtvrtině můžeme být spokojeni," uvedl kouč.

Další kvalifikační duely se hrají v srpnu a září.

Basketbalisté Lucemburska po porážkách v předchozích zápasech hráli uvolněně, vydatně  podporováni publika.

"Domácí zkrátka hráli vabank. V takové situaci by se tu každému hrálo špatně," tvrdil  vedoucí českého mužstva Dušan Štěnička. Domácím hráčům se v první půli dařila střelba a při trestných hodech měli dokonalou bilanci - proměnili všech čtrnáct pokusů.

Ještě ve třetí čtvrtině prohrávali čeští reprezentanti až o šest bodů, ale pak se zvedli a vybojovali důležitou výhru. V posledním části utkání si vypracovali náskok o 13 bodů. Z vedení sice ukrojily díl dvě trojky Martina Rajniaka, jednoho ze svou synů bývalého vynikajícího československého basketbalisty Petera Rajniaka, kteří nastupují v lucemburském týmu, ale závěr čeští hráči zvládli. Nejlepší střelcem týmu byl s 20 body pivotman Bečka.

"Byl to úplně jiný zápas než oba předchozí. Lucembruský tým hrál s pěti malými hráči pod metr devadesát. Důležité je, že jsme to zvládli a máme v této fázi tři výhry," konstatoval Ježdík.

Nový reprezentační trenér vsadil v přípravě na množství zápasů, proto hned v pondělí s obměněným mužstvem vyrazí do Itálie. "V rámci turnaje sehrajeme tři utkání se Švédskem, Slovinskem a Itálií, s kterou se pak utkají ještě jednou zvlášť. Pak dostanou hráči dovolenou," popsal Ježdík. K další přípravě se tým sejde 24. července.

Body: Schiltz 21, Adam 16, M. Rajniak 15 - Bečka 20, J. Welsch 17, Sokolovský 12, Miloš 11, Kubálek 9, Kresta a Frána 7, Starosta 6, P. Welsch a Hrubý 3. Rozhodčí: Bretagne (Fr.), Huybreghs (Belg.). Fauly: 24:21. Trestné hody: 23/21 - 23/17. Trojky: 10:12. Diváků: 600.

Další zápas skupiny
Slovensko - Portugalsko 88:83 (19:29, 44:41, 63:63)

Nejvíc bodů: Zábavník 18, Andruška 14, Fapšo 12 - Richmond 26, Simao 19. Rozhodčí: Herceg (Chorv.), Váradi (Maď.). Trestné hody: 23/19 - 18/15. Fauly: 16:19. Trojky: 5:8. Diváci: 2000.