Steven Adams (v modrém) z Oklahoma City zakončuje na koš Golden State, brání ho Andrew Bogut (nahoře) a Draymond Green. | foto: AP

Nejtvrdší z bitev NBA. Australský obr se řeže s novozélandským silákem

  • 9
Ač je duel dvou nejlepších týmů Západní konference NBA plný šikovných střelců, kouzelníků s míčem a letců nad obroučkou, klíčové mohou být souboje dvou drsných basketbalových obrů. Australan Andrew Bogut z Golden State Warriors se v konferenčním finále play-off zaklesl do Novozélanďana Stevena Adamse z Oklahoma City Thunder.

Přestože teď oba borci plní pro své týmy podobné, tedy obranné úkoly, jejich cesta nejslavnější ligou světa byla rozdílná.

Bogut, jedenatřicetiletý rodák z Melbourne s chorvatskými kořeny, se stal hlavní hvězdou draftu 2005, kde si ho jako číslo jedna vybralo Milwaukee Bucks a plánovalo kolem něj postavit ofenzivu. To bylo však v jiných dobách. Když se ještě dávaly dohromady týmy okolo mohutných pivotů.

Statný Australan se postupně zlepšoval až na téměř 16 bodů a 10 doskoků na utkání, ale pak ho začaly kosit zranění a nikdy nenaplnil potenciál velké hvězdy, který si od něj Bucks slibovali. V dubnu 2010 si na konci své nejlepší sezony po ošklivém pádu vážně zranil loket a od té doby už nikdy nebyl takovou útočnou silou.

Fotogalerie

V březnu 2012 odnesl své nevýrazné výkony výměnou do Golden State, kde se však po příchodu trenéra Steva Kerra stal důležitým členem základní pětky a jeho schopnost přihrávat je hojně využívaná v kombinačním systému hry Warriors.

V koncovkách sice na hřišti pro své trápení s trestnými hody nebývá, proti velkým pivotům soupeře však často bývá klíčovou zbraní a jeho tvrdé a často nedovolené clony jsou důležité pro uvolňování střelců úřadujícího šampiona.

Svůj přínos týmu nedávno vystihl peprně: „Na hřišti jsem zm*d.“

To teprve dvaadvacetiletý Adams, poloviční Tonžan, je ve své třetí profesionální sezoně. Oklahoma City si ho vyvolila jako číslo dvanáct draftu 2013 jako čistě defenzivního borce a neústupného pořízka pod koš.

On téhle pověsti nezůstává vůbec nic dlužný. Naopak. A pomáhá jí i vizuálně. S uhlazeného mladíčka se během tří let proměnil v potetovaného „motorkáře“ s mohutným knírem.

Adams má celkem sedmnáct starších sourozenců. A výšku i sílu v genech.

Bratři měří v průměru 206 centimetrů a někteří z nich se rovněž věnují basketbalu. Steve pak narostl až na 213.

Sestry mívají přes 180 centimetrů, jednou z nich je Valerie Adamsová, olympijská vítězka ve vrhu koulí z Pekingu 2008 i Londýna 2012. Mimochodem: narostla na 193 centimetrů a atletičtí odborníci ji pasují na největší koulařský talent v historii.

Adams v úvodu své kariéry na rozdíl od Boguta tolik prostoru nedostával, ostatně od začátku kariéry nastupuje za špičkový celek. Avšak postupně ukazuje potenciál a přebral minuty od podobně stavěného veterána Kendricka Perkinse.

Steven Adams (vpravo) z Oklahoma City se natahuje po míči, bojuje s ním...

Steven Adams (vpravo) z Oklahoma City se natahuje po míči, bojuje s ním Harrison Barnes z Golden State.

Od loňské sezony se stal platným členem základní pětky a ukazuje, že se ve spojení s hvězdným duem Russell Westbrook, Kevin Durant a s brilantním blokařem Sergem Ibakou stále zlepšuje.

Jak asi vypadají řežby pod koši Golden State a Oklahoma City, naznačuje anketa deníku Los Angeles Times: Adams byl zvolen za druhého nejzákeřnějšího hráče, Bogut je v tomto pořadí třetí. (Mimochodem: vítězem je clevelandský rozehrávač Matthew Dellavedova. Australan.)

Ačkoli Bogut hraje jen něco přes dvacet minut na utkání, většinu času je na hřišti proti Adamsovi. A tak na hřišti občas létají jiskry.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)