Německá dálkařka Heike Drechslerová se raduje z vítězství na olympijských hrách...

Německá dálkařka Heike Drechslerová se raduje z vítězství na olympijských hrách v Sydney. | foto: Profimedia.cz

STALO SE 21. ČERVNA: Doping? Agentka? Ne, za Drechslerovou mluví rekordy

  • 51
Netrpělivě koukala rozhodčím přes rameno, sledovala jejich zkoumání odrazové desky. A když do vzduchu vylétl bílý praporek, radostně spráskla ruce a skotačila po stadionu. Německá dálkařka Heike Drechslerová 21. června 1986 v estonském Tallinnu předvedla pokus dlouhý 7,45 metru a o jediný centimetr překonala vlastní světový rekord. Během následujících jedenácti dní dosáhla na historické maximum ještě dvakrát. A nejen v dálkařském sektoru.

V rozmezí 21. června až 3. července roku 1986 řádila Drechslerová v dálkařském sektoru i ve sprintu na 200 metrů.

Báječné období začalo v estonském hlavním městě na přátelském střetnutí výběrů NDR a Sovětského svazu. Tehdy 21letá Drechslerová si svůj veleskok schovala až do šesté série, do té doby měla východoněmecká atletka v zápise „jen“ 735 cm.

Tento výkon však ještě o deset centimetrů vylepšila, především díky přesně načasovanému odrazu, a radovala se nejen z vítězství, ale i z posunutí vlastního světového rekordu.

Kromě Drechslerové se v závodě dostaly přes sedmimetrovou hranici i její soupeřky na druhém až čtvrtém místě, stříbro zbylo na Rusku Galinu Čisťakovovou, která je výkonem 752 cm z roku 1988 stále ještě úřadující majitelkou nejdelšího skoku všech dob.

O osm dní později se Drechslerová představila v Jeně na mistrovství NDR. Zde ovládla nejen skok daleký, ale také běh na 200 metrů, v němž časem 21,71 sekundy vyrovnala tehdejší nejlepší výkon světa. Přitom dvoustovku běžela teprve popáté v kariéře.

Světové rekordy

Heike Drechslerové

Skok daleký
7,44 m - 22. září 1985
7,45 m - 21. června 1986
7,45 m - 3. července 1986

200 metrů
21,71 s - 29. června 1986
21,71 s - 29. srpna 1986

Za další čtyři dny v Drážďanech zopakovala blonďatá dálkařka své vystoupení z Tallinnu a znovu skočila 745.

I díky těmto zářným dnům a své všestrannosti je Drechslerová dodnes uznávanou atletickou osobností. Světový rekord posunula nebo vyrovnala celkem pětkrát, a to jak v dálce, tak na ovále.

Ve sbírce má dálkařské zlaté medaile z olympijských her v Barceloně a Sydney, kde slavila ve věku 35 let, na hrách v Soulu přidala ke skokanskému stříbru ještě bronz na stovce i dvoustovce.

V Helsinkách 1983 se v pouhých 18 letech stala mistryní světa ve skoku dalekém, uspěla také o deset let později ve Stuttgartu a celkem světových šampionátech posbírala ve třech různých disciplínách šest medailí. Na ME triumfovala hned pětkrát.

Vítězství, ale i obvinění z dopingu a donášení

„Je těžké vybrat jeden moment,“ odpověděla před pěti lety na otázku, co považuje za svůj největší úspěch.

Poprvé o sobě rázně dala vědět na MS v Helsinkách, kde se v 18 letech stala nejmladší vítězkou v historii šampionátů. „Byla jsem velmi stydlivá, v boji o vítězství jsem porazila velkou dálkařku Anisoaru Cusmirovou z Rumunska,“ vzpomíná na soupeření se závodnicí, která v roce 1983 vylepšila světový rekord ze 720 na 743 centimetrů.

„Důležité pro mě bylo, abych se neobávala velkých jmen nebo velkých výsledků. Když jste v soutěži, každý je na tom stejně. Myslím, že tato akce mi velmi pomohla od následujících let,“ přemítá.

Kariéru Drechslerové však nelemují jen úspěchy, německou reprezentantku provázela také obvinění z dopingu a ze spolupráce se státní policií Stasi.

„Teď s odstupem času už víme, že nám dávali drogy,“ prozradila v roce 2001. „Ale když vám doktoři řeknou, vezmi si tohle, jsou to vitamíny dobré pro tvé tělo, tak jim věříte. Brali jsme to tak, že nemáme jinou možnost, nicméně teď se mi z toho dělá špatně, bylo to tak hloupé,“ vyznala se.

Stalo se před lety

Historický speciál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu naleznete přehledně ZDE

Drechslerová tvrdí, že o podávání zakázaných látek nevěděla, až ke konci kariéry zjistila, že v mládí dostávala anabolické steroidy. „Neměla jsem důvod si stěžovat. Mohla jsem cestovat do zahraničí, nezpochybňovala jsem nic, protože jsem byla velmi mladá,“ uvedla.

I druhé podezření se snaží vyvrátit, před dvěma lety přednesla expertní analýzu, která ji očišťuje z nařčení, že byla neoficiální spolupracovnicí východoněmecké tajné policie Stasi. „Pronásleduje mě to celou dobu a jsem kvůli tomu velmi naštvaná, protože to není pravda,“ ohradila se.

Z její sportovní kariéry tak vyčnívají především nadání pro skok i běh a úctyhodná porce let na nejvyšší úrovni. Vždyť Drechslerová zvládala parádní výkony jednak v rozmezí pouhých dní, jako v létě 1986, tak i v dlouhodobém horizontu. Její první a poslední velké zlato od sebe dělí 17 let.  


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž