Zleva : Ondřej Synek, Barbora Špotáková a David Kostelecký. | foto: Doležal Michal, ČTK

Špotáková má další ocenění: je armádním sportovcem roku

• 0
Úspěšný rok Barbory Špotákové zdaleka nekončí. Olympijská vítězka z Pekingu a držitelka světového rekordu byla po triumfu v anketě Atlet roku zvolena také nejlepší armádní sportovkyní. Oštěpařka v anketě získala 1 483 z maximálního počtu 1 520 bodů. Druhý skončil olympijský vítěz v trapu David Kostelecký, třetí veslař Ondřej Synek. Obhájkyně prvenství Martina Sáblíková obsadila pátou pozici.

Výsledky 13. ročníku ankety byly dnes vyhlášeny na Masarykových kolejích v pražských Dejvicích.

Boj o prvenství v hlavní anketě se zúžil pouze na oba "duklácké" olympijské vítěze. Barbora Špotáková nakonec získala o 134 bodů více než zlatý střelec Kostelecký.

"Je to krásný pocit, moc si toho vážím. Letos jsem získala už mnoho ocenění, ale tato anketa je první multisporotvní," uvedla vítězka.

Sedmadvacetiletá Špotáková, která začátkem měsíce obhájila triumf v anketě Atlet roku a v anketě mezi všemi evropskými atletkami skončila sedmá, tak získala další tuzemské ocenění za životní sezonu. V ní vyhrála olympijské hry a výkonem 72,28 metru ze Světového atletického finále vytvořila světový rekord.

V armádní anketě zvítězila poprvé, loni skončila těsně pod stupni vítězů za triem Sáblíková, Šebrle, Neumannová. Její kouč Rudolf Černý pak dominoval mezi trenéry.

vítězové
1996 -2008

2008 - Barbora Špotáková (atletika)
2007 - Martina Sáblíková (rychlobruslení)
2006 - Kateřina Neumannová (lyžování)
2005 - Kateřina Neumannová (lyžování)
2004 - Roman Šebrle (atletika)
2003 - Štěpánka Hilgertová (vodní slalom)
2002 - Aleš Valenta (akrobatické lyžování)
2001 - Tomáš Dvořák (atletika)
2000 - Štěpánka Hilgertová (vodní slalom)
1999 - Tomáš Dvořák (atletika)
1998 - Kateřina Neumannová (lyžování)
1997 - Tomáš Dvořák (atletika)
1996 - Miroslav Šimek (vodní slalom)

V anketě hlasovalo celkem 152 zástupců Armádního sportovního centra Dukla a premiérově také novinářů. Ti na třetí příčku dosadili stříbrného z Pekingu - skifaře Ondřeje Synka.

Čtvrté místo získali druzí z olympijských her, deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem.

Ze sportovců, kteří letos neabsolvovali svůj vrchol v podobě olympijských her, se do elitní desítky vešli tři.

Nejvýše z nich, pátá, skončila Martina Sáblíková. Loňská vítězka ankety a letošní mistryně světa a vítězka Světového poháru nemohla záplavě olympijských medailí konkurovat a zaostala za čtvrtými vodáky o téměř pět set bodů.

Přesto jednadvacetiletá rychlobruslařka dokázala předčit další olympioniky - šestého desetibojaře Romana Šebrleho (vítěze ankety z roku 2004) či moderní pětibojaře Davida Svobodu (8.) a šestého z Pekingu Michala Michalíka (10.).

Elitní desítku doplňují lyžařský mistr světa do 23 let Martin Jakš (sedmý) a parašutista Libor Jiroušek, který po čtrnácti letech znovu vybojoval titul mistra světa a s kolegy z prostějovské Dukly získal bronz v družstvech.

V anketě se objevilo celkem 34 armádních sportovců. O pouhé dva body skončil jedenáctý střelec Miroslav Januš, příčku za ním obsadila dvojnásobná armádní královna Štěpánka Hilgertová.

Juniory roku se stali vodní slalomáři Ondřej Karlovský s Jakubem Jáněm, kolektivem plzeňští střelci a armádním sportovním oddílem vodní slalomáři.

Sportovci Dukly letos vybojovali na olympijských hrách, světových a evropských šampionátech celkem 56 medailí, z toho 14 zlatých, 24 stříbrných a 18 bronzových.

Součástí slavnostního vyhlášení bylo také představení nového nástěnného kalendáře Dukly na příští rok, který pokřtil jeho autor Jan Saudek (o kalendáři čtěte zde), a publikace Dukláci v Pekingu, mapující účast armádních sportovců na letošní olympiádě.