Petr Pícha

Petr Pícha | foto: Petr Lundák, MF DNES

Už bych potřeboval ulítnout, říká dvakrát druhý výškař Pícha

  • 0
V devatenácti letech je výškař Petr Pícha už dva roky po sobě stříbrným medailistou z mistrovství republiky. Přesto cítí, že v současné době stagnuje, a chtěl by víc.

Když za jeho zády skočil na táborském mítinku Polák Bednarek výšku 230 centimetrů, vyrovnal rekord stadionu, a dostal se tím na mistrovství světa dospělých do Pekingu, tleskal a valil oči.

„To už je trošku něco jinýho. Výkon jako hrom,“ komentoval to jihočeský výškař Petr Pícha.

Skáče od roku 2012. Je mu 19 let a už dva roky po sobě se může pyšnit titulem druhý nejlepší v Česku. Přesto teprve o výšce 230 centimetrů sní. Byl by rád, kdyby se v nejbližší době přehoupl přes laťku, která je o deset centimetrů níž.

Když vás v Táboře na Velké ceně na začátku představoval moderátor, řekl: Petr Pícha, mistr České republiky. Neznělo to dobře?
Znělo to dost vtipně, protože to samozřejmě nebyla pravda. Byl jsem dvakrát za sebou druhej. A to i přesto, že tam letos chyběl náš nejlepší výškař Jarda Bába. Měl něco s patou.

A když chyběl Bába, neměl jste ambice, abyste si na zlato sáhl?
Ambice byly. Ale nevyšlo to. Nevím. Asi letos nemám tolik natrénováno jako loni.

Míň trénujete?
To ne. Trénuju dost, ale nedokážu to v závodech prodat.

V Táboře jste skočil 206 centimetrů. Jaké maximum letos máte?
Letos mám 215 centimetrů. Výkony se pohybují kolem 210 stabilně v létě. Ale už by to chtělo ulítnout. Pořád na to čekám, ale letos je to hodně špatný.

Petr Pícha (19 let)

Pochází z Jindřichova Hradce, ale v současné době závodí za Sokol České Budějovice a chodí na Gymnázium Česká. Atletiku dělá od 15 let. V loňském roce byl druhý na mistrovství České republiky ve skoku do výšky. Letos své umístění zopakoval. Trenérem je Jiří Couf. Jeho maximum je 216 centimetrů. V roce 2013 se zúčastnil mistrovství světa do 17 let a mistrovství Evropy juniorů. Loni už startoval na juniorském mistrovství světa a letos znovu.

Přitom hned v prvním závodě extraligy, kterou skáčete za Olymp, jste se nominoval na juniorské mistrovství světa ve Švédsku.
Hned jsem dal 214 a v Kladně pak 215. Ještě jsem různě jezdil třeba na mítinky do Německa, kde jsem dal 212 a 213. Nebylo to špatný, ale teď to špatný je.

Mluvíte dost sklesle. Už budete končit sezonu?
To ne. Ještě mě čeká mistrovství republiky do 22 let a tam už bych chtěl něco skočit. Budu mít měsíc na to se připravit. Ale teď nějak nemám pro nejbližší akce chuť. Chybí motivace po nepovedené sezoně.

Ta loňská byla lepší?
Co se týče maximální výkonnosti, byla určitě lepší. To jsem skočil víckrát 216 centimetrů. Ale byla zase taková více výkyvová.

Vy jste do atletiky vletěl hodně rychle. A teď to vypadá, že malinko stagnujete, ne?
Jedenáct let jsem hrál basketbal. Trenér si mě pak všiml na školních závodech, kde jsem skočil 185 centimetrů. Začali jsme pilovat techniku. Na konci prvního roku jsem skočil 196 centimetrů a rok nato se mi povedlo 216 centimetrů. Tím jsem byl v tu chvíli v dorostencích čtvrtej na světě. A pak už to začalo nějak stagnovat. Asi jsem to nezvládl hlavou. Chodím i k psychologovi. Uvidíme, co se s tím povede.

Letos závodíte za Olymp Praha. Co se pro vás změnilo?
Moc ne. Loni jsem závodil za Slavii Praha. Teď jsem přešel pod Olymp, ale pořád jsem kmenový závodník Sokola České Budějovice. V extralize jezdím závodit za ně. Mám od Olympu peníze navíc na přípravu. Jinak ale dál trénuju pod trenérem Coufem.

I tak jste toho už za tři roky závodění dokázal dost, ne? Nikdy dřív jste atletiku nedělal?
Poprvé jsem skákal na těch školních závodech. Nebyla to žádná extra výška. Základy jsem měl ale z basketbalu, který jsem hrál do juniorů.

A atletika je lepší?
Když se člověku něco povede, je to skvělý pocit, že to udělal sám. Basket. Tam je zase kolektiv. Taky skvělý, ale oboje je úplně o něčem jiným. V basketu se můžete za někoho schovat, tady jdete sám za sebe a neúspěch na nikoho nemůžete svést.

Jaké to tenkrát bylo, když jste hned skončil v mužích na mistrovství republiky na druhém místě?
Bylo to skvělý. Ale popravdě, ten výkon 212 centimetrů není nějakej slavnej. Dřív byli na mistráku třeba tři závodníci přes 230 centimetrů. Ale na dorostence to šlo.

S jakou konkurencí vůbec bojujete?
Jarda Bába je stálice. Pak ještě Martin Heindl z Brna skočil 222 na mistrovství republiky. Dal si osobák o pět čísel. A pak už je to vyrovnaný. Skáčeme podobně okolo 210.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž