Pražský půlmaraton ovládli Keňané

P r a h a - Keňští vytrvalci prokázali v Praze svou třídu. Závodníci běžecké velmoci zcela ovládli pražský půlmaratón, když mezi muži obsadili první čtyři příčky a také ženský běh vyhrála zástupkyně africké země. Nejrychlejším mužem byl Anthony Korir, který proběhl trať v čase 1:02:09 před Richardem Mutaiem a Stephenem Arigou. Ženské pole dovedla do cíle Barsosiová. Prosadili se čeští běžci, Jana Klimešová dokončila závod na třetí příčce, Pavel Faschingbauer skončil hned za čtveřicí Keňanů.

Největší favorit Elijah Lagat, vítěz Pražského maratónu z roku 1998, skončil až čtvrtý výkonem 1:03:51. Loňský vítěz slavného maratónu v Bostonu o pouhé dvě sekundy porazil nejlepšího českého běžce Pavla Faschingbauera, který si zajistil účast na říjnovém mistrovství světa v Bristolu.

Ženskému startovnímu poli dominovala podle předpokladů Florence Barsosiová, jež časem 1:12:51 porazila o více než dvě minuty Polku Isabelu Zatorskou. Na třetím místě doběhla Jana Klimešová za 1:16:58.

Kvarteto Keňanů se v čele osamostatnilo nedlouho po startovním výstřelu, který obstarala atletka Helena Fuchsová, s odstupem několika desítek metrů za Afričany se 'usadil' Faschingbauer, jehož se tři čtvrtiny trati vytrvale držel Maďar Zsolt Benedek. Korirovi s Mutaiem přestali jejich krajané stačit ve druhé polovině trati a především na Lagatův skalp dokonce začal pomýšlet i Faschingbauer.

"Začal jsem ho stahovat a dobře, že byl přede mnou právě on," přiznal Faschingbauer, že v daném momentě prožíval mírnou krizi. "Na patnáctém kilometru jsem už ani nevěřil, že limit zaběhnu," řekl sedmadvacetiletý běžec. Vidina Lagatova skalpu ho vyburcovala k závěrečnému vzepětí. "Mohl jsem říkat, že jsem porazil vítěze Bostoského maratónu," litoval po závodě, v němž si zlepšil osobní rekord o 14 sekund.

Lagat po závodě tvrdil, že ze čtvrtého místa není zklamaný, z boje o vítězství prý vypadl vinou toho, že měl závod naplánován na neděli. "Muselo dojít k chybě při komunikaci s vedením naší federace, uvedl Lagat, který musel v závěru odrážet nástup českého běžce. "Cítil jsem ho za sebou, ale velmi jsem si přál, aby všechna první čtyři místa zůstala Keňanům."

Barsosiová vyhrála přesvědčivě, závod však označila za velmi náročný. "Bylo sice teplo, ale foukal silný vítr, a běhat po dlažbě také není snadné," konstatovala vítězka. Klimešová si třetím místem splnila cíl, nebyla však spokojená s výkonem. "Už v polovině jsem věděla, že je po limitu, takže potom už mi šlo jen o stupně vítězů. Neběželo se mi podle představ," řekla bronzová medailistka.

VÝSLEDKY

Muži:
1. Korir 1:02:09, 2. Mutai 1:02:12, 3. Ariga 1:02:57, 4. Lagat (všichni Keňa) 1:03:51, 5. Faschingbauer (ČR/USK Praha) 1:03:53, 6. Benedek (Maď.) 1:04:07, 7. Čotov (Bul.) 1:06:44, 8. Dziuba (Pol.) 1:06:57, 9. Losman (ČR/Liga 100 Praha) 1:07:07, 10. Petr Klimeš (ČR/Dukla Praha) 1:07:23.

Ženy: 1. Barsosiová (Keňa) 1:12:51, 2. Zatorská (Pol.) 1:15:05, 3. Klimešová (ČR/Olymp Praha) 1:16:58, 4. Pásztorová (Maď.) 1:19:08, 5. Melicherová (SR) 1:20:59, 6. Grimmová (Něm.) 1:33:20, 7. Škodová (ČR/Úpice) 1:34:24, 8. Mališová (ČR/USK Praha) 1:34:52.

Pražského půlmaratonu se kromě špičkových závodníků zúčastnila také spousta rekreačních běžců