Pražský mezinárodní maraton vyhrál Koech

• 2
Praha - Desátý ročník Pražského mezinárodního maratonu vyhrál keňský běžec Barnabas Koech. Pro bronz a limit na olympiádu v Aténách si doběhl Róbert Štefko. Český atlet se zároveň stal mistrem republiky. V ženské kategorii zvítězila Leila Ammanová z Etiopie.

Róbert Štefko se jako první český muž v historii postavil na stupně vítězů na Pražském mezinárodním maratonu. Někdejší slovenský vytrvalec, který české občanství obdržel letos v březnu, obsadil v času 2:12:35 hodiny třetí místo a zároveň tak splnil přísnější limit na olympijské hry do Atén.

Na start se v neděli postavilo 4472 vytrvalců. Poosmé v desetileté historii vyhrál Keňan - nejrychlejší byl Barnabas Koech. V závodu, jenž byl poznamenán chladným a deštivým počasím, dosáhl času dvě hodiny, 12 minut a 15 sekund.

Štefkovi chladné počasí sedělo, jen dvakrát v kariéře běžel rychleji. "Počasí mi nevadilo. Naopak Keňané běželi pomaleji a mohl jsem se jich držet," řekl po závodu vytrvalec, který se nedávno v Domažlicích stal mistrem republiky také v půlmaratonu.

Pokud dostane souhlas Slovenského atletického svazu a Slovenského olympijského výboru, jeho startu v Aténách nic nebrání. Druhý mezi muži skončil Dessalegn Birru z Etiopie, obhájce loňského vítězství Willy Cheruiyot byl osmý.

Z mistrovství ČR má stříbrnou medaili v osobním rekordu 2:18:01 další naturalizovaný Čech Mulugeta Serbessa, původem z Etiopie. Třetí pozici obsadil Pavel Novák. Štefko za českým rekordem Karla Davida (2:11:57) z Hamburku z roku 1993 zaostal o 38 sekund.

Mezi ženami byla nejlepší při svém prvním maratonu v životě Etiopanka Ammanová (2:31:49). Mistryní republiky se stala Radka Churáňová, která porazila Janu Klimešovou.

PLÁN TRASY MARATONU

Výsledky:
Muži:
1. Koech (Keňa) 2:12:15, 2. Birru (Et.) 2:12:25, 3. Štefko (ČR) 2:12:35, 4. Taye 2:12:51, 5. Bekele (oba Et.) 2:13:06, 6. Dobrzynski (Pol.) 2:13:09, ...16. Serbessa 2:18:01, 17. Novák (oba ČR) 2:18:48.
Ženy: 1. Amanová (Et.) 2:31:48, 2. Cheptonuiová 2:32:52, 3. Jelagatová (obě Keňa) 2:33:37.

Účastníci Pražského mezinárodního maratonu 2004.

Ani nepříznivé počasí neodradilo 23. května běžce od startu na desátém ročníku Pražského mezinárodního maratonu.

Favority Pražského mezinárodního maratonu byli opět afričtí běžci.

V neděli 23. května 2004 ovládli Prahu maratonci.

Róbert Štefko se při Pražském mezinárodním maratonu stal mistrem republiky.

Stupně vítězů Pražského mezinárodního maratonu 2004 - zleva: Dessalegn Birru, Barnabas Koech a Róbert Štefko.

Pražský mezinárodní maraton 2004 vyhrál keňský běžec Barnabas Koech.

V ženské kategorii Pražského mezinárodního maratonu zvítězila Leila Ammanová z Etiopie.