Níradž Čopra

Níradž Čopra | foto: ČTK

Z obézního chlapce milionářem. Prolomil jsem mentální bariéru, říká Vadlejchův sok

  • 1
Je mužem, který stojí v cestě za světovým zlatem Jakubu Vadlejchovi. A je hvězdou Indů. Jen těžko si umíme představit, jak je Níradž Čopra ve své zemi s 1,4 miliardy obyvatel populární.

O pětadvacetiletém oštěpaři píší i celostátní indická média jako o „našem zlatém chlapci“. Armáda, jejíž barvy hájí, jej povyšuje mimo jakákoliv pravidla. V žebříčku celebrit nabourává pozice protežovaných hráčů kriketu. A 7. srpen, kdy v roce 2021 získal olympijské zlato, byl vyhlášen celonárodním dnem hodu oštěpem, kdy se v celé zemi konají soutěže na jeho počest.

MS v atletice

program, česká nominace

Vždyť po střelci Bindrovi se stal teprve druhým indickým reprezentantem, jenž vyhrál olympiádu v individuálním sportu.

Nyní má být Čopra společně s Němcem Weberem největší překážkou pro Jakuba Vadlejcha v bitvě o oštěpařský trůn na světovém šampionátu v Budapešti, který startuje už v sobotu.

Pokud bude v pořádku.

Jiný náběh. Pára a led. Čarodějnice. Jak Jakub Vadlejch skládá zlatou mozaiku

Jeho zdraví a forma totiž zůstávají tak trochu záhadou.

Letos ovládl hned úvodní mítink Diamantové ligy v Dauhá hodem 88,67 metru, o čtyři centimetry porazil právě Vadlejcha. Jenže v červnu se zranil, vynechal tři plánované starty, hovořil o nataženém svalu.

Koncem června se vrátil a vyhrál Diamantovou ligu v Lausanne. „Stále jsem však měl své zranění v podvědomí,“ přiznával. „Trvalo mi pět hodů, než jsem odboural blok v hlavě, zrychlil pohyb a dostal se do tempa.“

Olympijský vítěz Čopra na MS dosáhl na stříbro.

Když pak poslal oštěp na 87,66 metru, zaradoval se: „Tím jsem si zvedl sebevědomí a dokázal si, že už nejsem jen oštěpařem, který vítězí pokusy v prvních sériích.“

Syna farmáře, žijícího nedaleko Dillí, si kdysi spolužáci ve škole dobírali kvůli obezitě. Proto jej otec přitáhl ke sportu. A když v zimě roku 2010 bez jakéhokoli předchozího tréninku poslal oštěp do vzdálenosti 40 metrů, padl do oka tehdejšímu oštěpaři Akšajovi Čudharymu, který se stal jeho prvním trenérem.

„Když jsem byl mladý,“ vypráví Čopra, „slýchával jsem od starších indických atletů, že se na špičkovou mezinárodní úroveň nikdy nemohou dostat. Měli v sobě mentální bariéru. Tu se mi podařilo prolomit.“

Nominace českých atletů na MS čítá 23 jmen. Největší nadějí je Vadlejch

Jeho hvězda stoupala strmě vzhůru. V roce 2016 mistr světa juniorů, 2018 vítěz Asijských her, 2021 olympijský šampion. Jen titul mistra světa mezi dospělými zatím nemá, loni z Eugene vezl domů stříbro.

Ovšem i tato medaile ještě navýšila jeho popularitu. Už během her v Tokiu se stal (také zásluhou síly indické populace) celosvětově nejzmiňovanějším sportovcem na Instagramu s 2,9 milionu zmínek od víc než 1,4 milionu autorů. V prvním případě šlo o nárůst o 1401 procent, ve druhém o 2055 procent. Během šesti měsíců po zisku zlaté medaile počet jeho sledujících na sociálních sítích kumulativně narostl přes šest milionů.

2022. Nejlepší oštěpaři MS v Eugene. Zleva Ind Čopra, Grenaďan Peters a Čech Vadlejch.

Po triumfu v Tokiu také pohádkově bohatl. V současné době má ve svém portfoliu 14 značek, z nichž 12 podepsal po olympiádě. Od jejího skončení se Čoprovy příjmy za reklamu navýšily desetinásobně, až k půl milionu dolarů ročně. Pokud pomineme hráče kriketu, větší reklamní hodnotu má z dalších indických sportovců už jen badmintonová mistryně světa P. V. Sindhuová.

Čopra se zároveň probil do žebříčku 25 největších indických celebrit. „Je šampionem, který pomáhá marketérům rozbít změť kriketu a Bollywoodu mezi nejsledovanějšími celebritami,“ říká Aviral Jain, výkonný ředitel společnosti Kroll, giganta na poli finančního poradenství. „U většiny slavných kriketových hráčů jsou portfolia značek již nasycena, což znamená, že návratnost investic klesá. Níradžovo portfolio je stále čerstvé a lze na něm stavět.“

Navíc jde o portfolio rozmanité, od pojištění přes mobilní operátory, zboží dlouhodobé spotřeby až k nadnárodním kolosům jako je Under Armour.

Od startu v Lausanne opět nezávodil.

„Jednou z Níradžových největších sportovních kvalit však je schopnost vymáčknout ze sebe maximum, když na tom opravdu záleží,“ říká Maniša Malhotrová, bývalá tenistka a nyní vedoucí skautingu marketingové společnosti JSW Sports, která jej podporuje.

„Také díky tomu vyhrál hned při svém debutu olympiádu, což se nepovedlo ani jeho vzoru Janu Železnému. Většina sportovců, kteří jsou na olympiádě poprvé, má tendenci se tím okamžikem nechat trochu unést. Ale Níradž mu nepodlehl.“

V závěrečný den šampionátu v Budapešti budou Indové sledovat, zda ke svému výčtu triumfů Čopra přidá i titul mistra světa.

Jakub Vadlejch bude rozhodně proti.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž