Moira Stewartová na trati půlmaratonu v Římě

Moira Stewartová na trati půlmaratonu v Římě | foto: Sportegy

Stewartová je znovu mistryní v běhu na 10 000 metrů, formu potvrdila rekordem

• 0
Moira Stewartová vyhrála suverénně a v novém osobním rekordu mistrovství republiky v běhu na 10 000 metrů. Slaví posedmé. Na dráze v Otrokovicích necelý měsíc po překonání českého rekordu v půlmaratonu uspěla výkonem 32:51,74. Mezi muži získal poprvé titul Martin Zajíc rovněž v osobním maximu 30:00,39.

„Z času jsem nadšená, cílila jsem na čas pod 33 minut,“ řekla Stewartová v tiskové zprávě. I když startovala po menších problémech s kolenem, od začátku diktovala tempo, které moc dlouho nevydržela ani Tereza Hrochová, jež obhájila stříbro.

„V podstatě jsem si to odběhla celé sama, jako třeba minulý rok na půlmaratonu v Římě. Je to taková dvojnásobná radost, takové zadostiučinění. Myslela jsem, že poběžím déle společně s Terezou Hrochovou, ale odpadla docela brzy. Tuším, že ještě před druhým kilometrem, takže jsem na to zůstala sama,“ popsala.

Ve svém výkonu přitom viděla rezervy. „Prvních pět kilometrů se mi dařilo sázet čtyřstovky, ale svižnější tempo jsem celý závod neudržela. Ještě asi nejsem úplně rozběhaná, takže jsem začala ve druhé polovině zpomalovat,“ dodala běžkyně z česko-skotské rodiny. Stewartová i Hrochová splnily limit pro květnový Evropský pohár na této distanci.

Zajíc navázal na svůj loňský titul ze silniční desítky, který získal v běhu Běchovice-Praha. V závěrečných stovkách metrů porazil obhájce loňského vítězství ze Skalice Jiřího Homoláče.

MČR v běhu na 10 000 metrů na dráze v Otrokovicích

Muži: 1. Zajíc 30:00,39, 2. Homoláč (oba Univerzita Brno) 30:02,06, 3. Marčík (Škoda Plzeň) 30:16,68.

Ženy: 1. Stewartová (Spartak Praha 4) 32:51,74, 2. Hrochová (Škoda Plzeň) 33:45,90, 3. Bellová (USK Praha) 34:44,06.