KOMENTÁŘ: V Londýně vyhráli diváci. A atletika má dva roky na změny

Ohňostroj na atletickém stadionu v Londýně. | foto: Reuters

15 2017
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Takto vypadá fanoušek: trpělivý a spořádaný ve frontě, nadšený a znalý na tribunách. Každý den jich na londýnský Olympijský stadion zamířilo výrazně přes 50 tisíc. I přesto, že se loučili král sprintů Usain Bolt či britská ikona Mo Farah, i přes výkony, při nichž sportovci napínali svá těla na maximum - to diváci jsou vítězi končícího mistrovství světa v atletice, jedné z největších sportovních akcí roku 2017.

Není to vůbec málo. Ba naopak.

Londýnský entuziasmus a pozitivní emoce jsou pro atletiku podobné, jako když se plavíte u rovníku, rozhoupané moře se najednou zklidní a vysvitne tropické slunce.

Celou dobu víte, že tam někde je. Těšíte se. Ale pokud čekáte příliš dlouho a pořád se nic neděje, začne vás to tuze štvát.

„Londýn je dobrý k nakopnutí,“ souhlasí legendární Jan Železný. „Co do návštěvnosti je to jeden z nejúspěšnějších šampionátů vůbec. Pro atletiku je to jedině dobře - jsme totálně globální sport, ale máme šílené problémy. IAAF by se toho měla chytit a začít tvořit hodnoty.“

Pod touto zkratkou se skrývá Mezinárodní atletická federace. Kapitán při plavbě v nejistých vodách, v nichž atletické hodnoty často zakrývají mračna.

Atletika je královna sportů, praví se. Zápolení vycházející z antických časů se dotýká toho, co známe všichni: snahy běhat rychleji, skákat výše, dohodit dále. Je to v jádru ryzí sport plný ukrutné dřiny.

Královna má krásný trůn, o tom žádná.

Ale jeho nohy jsou vratké, ba hrozí až zborcením.

Právě o tom Železný mluví: kromě finanční situace tento sport trápí především doping. I v Londýně jste kolikrát jen zírali, když si před startem programu přišli své medaile přebírat ti, jimž byly podvodně zcizeny – a oni sice po letech zažili spravedlnost, avšak s ručením omezeným. „Moje pocity? Rozpačité. Hořkosladké,“ řekla Američanka Natasha Hastingsová, která se zlata ze štafety dočkala po čtyřech letech.

V Londýně také zápolila výprava ANA, oficiálně sdružení neutrálních sportovců, doopravdy parta 19 Rusů, kteří dostali výjimku, neboť jejich země za organizovaný doping zůstává v klatbě. Nemohli mít státní symboly, někteří ani radši slovo „Rusko“ před novináři-nekrajany nezmiňovali, aby si nepřidělali další trable.

Darja Klišinová během finále skoku do dálky.

Darja Klišinová během finále skoku do dálky.

A do toho vyhrál stovku, nejprestižnější závod ze všech, dopingový hříšník Justin Gatlin. Své si odpykal, ale jeho trestem je a bude bučení tribun, snad až příliš kruté vůči jinak velmi slušnému člověku.

Na Gatlinovi lze ilustrovat to, co zmiňuje Železný: „Chce to najít cestu.“ Hodlá atletika dávat druhé šance, nebo naopak být rázná? Chce po vzoru cyklistiky mýtit doping „ohněm a mečem“ tak, že když se bude kácet dopingová džungle, nebudou létat třísky, ale rovnou polena?

Londýn nabídl mimořádně povedený šampionát. Měl své krále Bolta či Faraha (byť oba končili hořce) a statisíce nenápadných hrdinů v ochozech. Příště to tak idylické být nemusí, neboť mistrovství světa 2019 hostí katarské Dauhá. Vsaďte se, že se nabídne ohromný, nevídaný luxus, IAAF za něj dostala dost peněz, atletika akcí v Asii potvrdí svůj globální status. Ale také se nutně bude mluvit o tom, jak moc (ne)trpěli dělníci při stavbách pompézních arén a proč se šampionát koná až v říjnu (kvůli vedru, samozřejmě), což totálně překope letité zvyklosti i přípravu sportovců.

Zbývají dva roky času a k dispozici je nemalý londýnský kapitál, což je slušná výchozí pozice pro změny - i pro hledání nových tváří v éře po Boltovi. Jeden z nejhezčích sportů si však z tohoto zisku nemůže dovolit proplýtvat ani penny.

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

VIDEO Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2....

Zpověď bývalé krasobruslařky Kovaříkové: Soud byl největší křivda

Radka Kovaříková se současným manželem Jindřichem Šimkem.

Ve sportu dosáhli na vrchol. V roce 1995 vybojovali Radka Kovaříková s René Novotným zlato na...

Francie na nohou. Pinot vládl na Tourmaletu, Alaphilippe dojel druhý

Francouzský cyklista Thibaut Pinot se raduje z vítězství ve 14. etapě Tour de...

Už celkem 83krát figuroval v itineráři Tour de France. Pouze dvakrát ale končila etapa přímo na...

Slavia definitivně ztrácí dalšího stopera. Ngadeu přestoupil do Gentu

Obránce fotbalové Slavie Michael Ngadeu v utkání Evropské ligy proti Genku.

Dlouho očekávanou zprávu oznámil světu belgický Gent. Dotáhl transfer Michaela Ngadea ze Slavie, za...

Kreuziger: Nastavil jsem si tempo, abych nebouchnul, a pak jsem zrychloval

Roman Kreuziger přichází k týmovému autu Dimension Data za cílem na Tourmaletu

Tourmalet (Od našeho zpravodaje) Projel cílem, našel za pomoci týmového maséra auto Dimension Data, usedl na jeho přední sedadlo a...

Další z rubriky

Maslák bude startovat na Velké ceně Tábora, ukáže se i talentovaná Záhorová

Adéla Záhorová

V minulém roce se na Táborské smála z plakátů. Mladá atletka Adéla Záhorová byla tváří 57. ročníku...

Diskařská dvojčata zářila na ME juniorů. Forejtovi mají stříbro a bronz

Jakub (vlevo) a Michal Forejtovi jsou talentovaní sportovci. Vynikají v hodu...

Třeba budou jednou úspěšní jako sourozenci Hartingovi, poslední olympijští vítězové v diskařském...

Čtvrtkařka Malíková má bronz z juniorského mistrovství Evropy

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Barbora Malíková získala na juniorském mistrovství Evropy atletů ve Švédsku bronzovou medaili v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz