Keňský běžec Joseph Ebuya vítězí na mistrovství světa v krosu.

Keňský běžec Joseph Ebuya vítězí na mistrovství světa v krosu. | foto: AP

Keňané dominovali MS v krosu a vzali si zpět na dlouho ztracené zlato

• 0
Noční můra keňských běžců na mistrovství světa v krosu po dlouhých jedenácti letech končí. Čekání na triumf na vytrvalecké distanci seniorů ukončil Joseph Ebuya a navázal tak na legendárního pětinásobného šampiona Paula Tergata, který získal poslední vítězství v hlavní kategorii mužů v roce 1999. Africká atletická velmoc šampionát v Bydhošti ovládla, pobrala devět z dvanácti medailí.

Ebuya, jenž byl předloni v Edinburghu čtvrtý, zvítězil o šest sekund před Teklemariamem Medhinem z Eritrey. Pro nejúspěšnější zemi v historii krosových šampionátů vybojoval jubilejní desáté zlato v mužském závodě na klasické trati.

Navíc byl teprve třetím běžcem z kmene Turkana, který dostal příležitost reprezentovat na mezinárodní scéně svou vlast. Úspěch dozrávajícího atleta není náhodný, vždyť jeho poradcem je právě jeho předchůdce Tergat.

Na startu chyběl kvůli zranění šestinásobný mistr světa Kenenisa Bekele z Etiopie i jeho velký soupeř Zersenay Tadese z Eritrey, který o minulém víkendu zaběhl v Lisabonu světový rekord v půlmaratonu a dal přednost odpočinku.

Joseph Ebuya (vpravo) na mistrovství světa v krosu.

Mezi ženami v Polsku zvítězila Emily Chebetová, když fe finiši porazila krajanku Linet Masaiovou. Třetí v cíli Meselech Melkamuová z Etiopie vybojovala na krosovém MS už svůj čtvrtý bronz. Bez medaile překvapivě skončila čtyřnásobná mistryně světa Tiruneš Dibabaová

Keňští reprezentanti kralovali i juniorským závodům, v nichž nepustili na stupně vítězů nikoho jiného. Ebuya i Chebetová inkasovali za své triumfy prémii 30 tisíc dolarů. Čeští atleti v Bydhošti nestartovali.

mistrovství světa v krosu

Muži
12 km:
1. Ebuya (Keňa) 33:00, 2. Medhin (Eritrea) 33:06, 3. Kipsiro (Uganda) 33:10, 4. Komon (Keňa) 33:10, 5. Tsegay (Eritrea) 33:27, 6. Mahbúb (Bahr.) 33:28.

Ženy

8 km: 1. Chebetová 24:19, 2. Masaiová (obě Keňa) 24:20, 3. Melkamuová 24:26, 4. T. Dibabaová (obě Et.) 24:38, 5. Chepkuruiová 24:40, 6. Muriukiová (obě Keňa) 24:42.