Pavel Maslák na mítinku v Chebu | foto: Martin Stolař, MAFRA

Hejnová či Maslák na zlaté dráze. Jak Cheb prověřil vyslance pro Rio

  • 1
Velká cena města Chebu připravila v úterý večer vítězné generálky českých adeptů na medaili pro olympijské Rio. Zuzana Hejnová na třístovce s překážkami nadělila druhé Slovence Daniele Ledecké víc než tři vteřiny, suverénní na hladké třístovce byl také její tréninkový parťák Pavel Maslák.

Vítězné návraty českých nadějí na cenné kovy pro letní hry v Brazílii překážkářky Zuzany Hejnové či čtvrtkaře Pavla Masláka, vizitky sedmi čerstvých mistrů republiky, napínavý souboj sprinterů Jána Volka s naturalizovaným Němcem Peterem Emeliezem na hladké šedesátce, který musela rozhodnout až cílová fotografie, rekordy Barbory Procházkové (osobní) a Slováka Volka (slovenský národní) na hladké stopadesátce... Zlatou dráhu v Poohří pod tretrami atletických hvězd nemohlo v úterý večer zchladit ani nepřející počasí letošní Velké ceny města Chebu. Však také po mítinku včera celý den přijímal Jacek Přibáň coby prezident pořádajícího chebského atletického klubu SKP Union řadu gratulací.

„To víte, musím být teď trochu ješitný,“ usmíval se místopředseda Českého atletického svazu na vysvětlenou, proč letošní Velkou cenu hodnotí jako vydařenou. V Chebu se tenhle mítink pořádá už téměř čtyři desetiletí a za tu dobu se na západ Čech podařilo přivézt česká esa typu Romana Šebrleho, Tomáše Dvořáka nebo Lídy Formanové. Ale zaskvěl se tady svého času třeba i hvězdný Kim Collins, který musel kvůli večeru strávenému se svou manželkou oželet účast na mistrovství světa. Teď už se však se svou domácí federací udobřil a ve svých čtyřiceti letech bude reprezentovat svoji zemi na nadcházejících hrách v Brazílii.

Také letos do Chebu přivedl Jacek Přibáň sprintera, o kterém se toho obzvlášť u západních sousedů v souvislosti se startem v Riu hodně namluvilo. Peter Emelieze měl olympijský start na dosah ruky a že se i přes pozici třetího sprintera pro stovku v barvách Německa nakonec do nominace nevešel, to nesl hodně trpce, což bylo koneckonců vidět i v úterý v Chebu, kde až cílová fotografie rozhodla, že z vítězství na hladké šedesátce se nakonec o dvě setiny vteřiny radoval místo něj Slovák Ján Volko. „Posledních čtrnáct dní z toho zklamání skoro nehnul nohama, ale šedesátku běžel stejně výborně. Bitva s Volkem se musela divákům hodně líbit,“ míní Jacek Přibáň. Tak těsný finiš dokonce na chvilku zmátl i pořadatele, kteří květiny pro vítěze v cílovém prostoru nejdřív předávali právě Emeliezemu. Že si ale dívky předávající květiny nepočkají až na oficiální výsledek, to se stává i na mnohem větších závodech.

Jacek Přibáň a Zuzana Hejnová na mítinku v Chebu

Letošní Velká cena města Chebu v atletice si však s nimi v mnohém nezadala. Na start se tady postavilo sedm čerstvých mistrů republiky, však také lidé zvědaví především na předolympijskou generálku českých vyslanců pro Rio - Zuzany Hejnové, Denisy Rosolové či Pavla Masláka zaplnili stadion v Poohří v hojném počtu. „Počasí bylo nic moc, nějakých šestnáct stupňů. Být tak o deset stupňů víc, tak to tady letos praskalo ve švech, ale i tak tady lidé vydrželi až do konce. Chtěl bych jim za to poděkovat,“ vzkazuje na dálku Přibáň. „Diváci jsou pro nás na prvním místě, to pro ně se to tady vlastně celé dělá a mezi všemi akcemi v Chebu je právě tahle asi nejvíc navštěvovaná.“

A to letos neměl mítink zcela ideální termín. „Vím o tom, ale naplánované jsme to měli dlouho dopředu - někdy začátkem února,“ vysvětluje Jacek Přibáň. Důvod byl jasný. Vyjít vstříc českým olympijským nadějím Hejnové s Maslákem, kteří si po soustředění potřebovali zazávodit.

K atraktivitě chebského mítinku přispívají ne až tak často běhané distance, do kterých se letos podařilo pořadatelům naskládat vedle sebe na české podmínky hodně atraktivní konkurenci. Každý z finálových běhů byl pro mítink ozdobou a třeba Volko - držitel slovenského rekordu na stopadesátce si zdejší podmínky nemohl vynachválit.

Zaklínadlo jménem „Zlatá dráha“ v Chebu ten večer ale skloňovali také ostatní závodníci, včetně Zuzany Hejnové. „Pro Cheb je to teď určitý symbol,“ ví Přibáň. Symbol nejen barevný, ale také především symbol výkonu. Zdejší dráha, a to sami určitě potvrdí i závodníci, je totiž úžasně rychlá. Starosti nakonec pořadatelům neudělalo ani to počasí, které i přes vytrvalou hrozbu deště závodníky lehce pokropilo až v samotném závěru mítinku a potíže nenatropil ani pro atletiku ještě snad důležitější vítr. „Kdyby bylo o nějakých deset stupňů tepleji, vůbec bych se nezlobil, ale i tak tady padaly nejlepší výkony letošní sezony v České republice, takže spokojenost mezi atlety musela být veliká,“ míní Přibáň.

Hejnová: Pojedu se vztyčenou hlavou

Zřejmě vůbec nejočekávanější byla letos ve Velké ceně Chebu třístovka s překážkami, na které chtěla svou formu vyzkoušet Zuzana Hejnová. Jedna z hlavních českých adeptek na olympijskou medaili si na Zlaté dráze doběhla pro suverénní vítězství v čase 39,44 a druhé Slovence Daniele Ledecké nadělila víc než tři vteřiny (42,66).

„Jsem docela spokojená. Nebyly zrovna dobré podmínky, to chladno nám moc nepřidalo. Je cítit, že jsem nevyzávoděná. Rozzávodím se až v Riu. Ze dnešních závodů mám dobrý pocit a na olympijské hry pojedu se vztyčenou hlavou,“ prohlásila po závodě pro web Českého atletického svazu.

Zuzana Hejnová na mítinku v Chebu

Pavel Maslák coby tréninkový parťák Hejnové se představil na hladké třístovce, kde podle očekávání proběhl cílem jako první v čase 32,51 a za sebou nechal týmového kolegu ze štafety Patrika Šorma (33,69) i Němce Floriana Handta (34,41). Další z atletických navrátilců Denisa Rosolová zaklekla do bloků poprvé od Pražských memoriálů, kde si poranila stehenní sval. V závodě triumfovala v čase 38,02 a o jedinou setinu udolala Nikolu Bendovou (38,03). Ta pak Rosolové vrátila porážku na stopadesátce, kde doběhla druhá za 18,23, zatímco Rosolová byla čtvrtá (18,43).

„Dnes to neběželo, ať jsem dělala, co jsem mohla. Ale vím, že problém je v hlavě. Mám natrénováno, jen to prodat na závodech,“ uvedla Rosolová po závodě pro svazový server. Nejrychlejší byla Barbora Procházková v novém osobním rekordu 17,71.

Procházková byla nejlepší také na šedesátce, kterou prolétla za 7,59. Druhá byla Bendová (7,67), která si tak zkusila náročný sprinterský trojboj a třetí skončila Kristýna Kobiánová. „Je trochu těžké hledat motivaci, když před sebou nemám žádný důležitý závod, ale chci sama sobě dokázat, že můžu letos běhat rychlé časy. Dala jsem si osobák na stopadesátce, za což jsem ráda,“ zhodnotila Barbora Procházková své vystoupení v Chebu pro web ČAS.

Mužský závod na šedesát metrů ovládl v čase 6,82 Slovák Ján Volko, který za sebou nechal Němce Emeliezeho (6,84) i Čecha Jana Velebu (6,91). „Poslední dobou mě dost bolí achilovky, takže nemůžu skoro běžet. Budu přemýšlet o dalším průběhu sezony, jestli ji neukončím a nedám se radši do kupy na tu další,“ zvažoval tréninkový svěřenec Dalibora Kupky. Slovenský sprinter kraloval i na stopadesátce výkonem 15,79. Z českých závodníků byl nejrychlejší Jan Jirka (16,09), který o setinu porazil Patrika Šorma (16,10).

S pětistovkou si nejlépe poradil Daniel Němeček, který uběhl tuto distanci za 1:03,56 a radoval se z vítězství před oddílovým kolegou Matějem Pavlíčkem (1:05,40). Ženy měly na programu šestistovku a zde proťala cílovou pásku jako první Alexandra Štuková ze Slovenska (1:27,92) před Lenkou Masnou (1:29,32).

Nejdelší běžeckou disciplínou byl závod na 1 000 metrů mužů. Ten měl tentokrát německého vítěze, a to Karla Bebendorfa (2:23,59), který za sebou nechal ve finiši Slováka Jozefa Pelikána. Třetí doběhl s odstupem nejlepší český běžec Martin Sadil (2:27,67).


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž