V AKCI. Tyčkař Jan Kudlička na HMS v Sopotech.

V AKCI. Tyčkař Jan Kudlička na HMS v Sopotech. | foto: Reuters

Kudlička vyskákal na HMS bronz, Eaton na světový rekord nedosáhl

• 8
Osobní rekord 580 centimetrů vynesl tyčkaři Janu Kudličkovi bronz z halového mistrovství světa v polských Sopotech. To mílař Jakub Holuša neuspěl a v závodě na 1 500 metrů obsadil po diskvalifikaci jednoho ze soupeřů páté místo. Americký sedmibojař Ashton Eaton sahal po světovém rekordu, ale nakonec mu k němu 13 bodů scházelo.

Kudlička vyletěl stejně vysoko jako vítězný Řek Konstadínos Filippídis, na pokusy českého atleta porazil i Němec Malte Mohr. "Jsem hlavně rád, že medaile je za 580 centimetrů," pronesl český tyčkař. "Za 560 by mě to tolik netěšilo."

Kudlička měl v soutěži hodně štěstí. Na výšce 575 centimetrů se zachraňoval posledním, třetím skokem a stejnou podobu měly jeho pokusy na další postupné a nakonec medailové metě.

"Fyzická kapacita dneska byla a nepřipouštěl jsem si, že to neskočím," přesvědčoval Kudlička v televizním rozhovoru. "Cítil jsem se fantasticky a i konstelace hvězd mi byla nakloněná. Jsem strašně rád!"

Eaton je šampionem, ale bez rekordu

Před během na 1 000 metrů, který zakončoval dvoudenní boj o titul, měl Eaton náskok 9 bodů na svůj vlastní světový rekord. Když však proťal cílovou pásku, hned měl jasno: Titul je můj, maximum už ale počtvrté v řadě neposunu.

Ziskem 6 632 bodů za ním zaostal o 13 bodů.

Američan atakoval rekord od první disciplíny, běhu na 60 metrů, který zvládl za 7,64 sekundy. Ve skoku dalekém sice trochu ztratil, ale body nabral zpátky ve vrhu koulí a skoku vysokém.

Po překážkách, první disciplíně druhého soutěžního dne, měl šestadvacetiletý vícebojař na rekord náskok devět bodů, který po skoku o tyči udržel. Závěrečný kilometr ale běžel o dvě sekundy pomaleji než před dvěma lety v Istanbulu.

"Něco jsem možná ztratil na kilometru, nevím," říkal Eaton v televizním rozhovoru. "Ale byly to šťastné tři roky, kdy jsem neustále zlepšoval světové rekordy, užíval jsem si to a možná to není mé poslední slovo."

Druhý skončil Bělorus Andrej Kravčenko se ziskem 6 303 bodů, třetí místo obsadil Belgičan Thomas Van Der Plaetsen součtem 6 259 bodů.

Holuša, stříbrný z osmistovky na minulém světovém šampionátu v Istanbulu, zaběhl čas 3:39,23 minuty a pak pronesl: "Jsem nespokojený. Pokud chce člověk medaili, musí být vepředu, ale já jsem nestíhal, přitom v závěru síla byla. Šesté místo, to zní pěkně, hlavně po sezoně, která byla hodně špatná. Ale tady platí, že buď máte medaili, nebo je to jedno."

Titul získal Ayanleh Souleiman z Džibuti, za kterým český závodník zaostal o necelé 2 sekundy.

Překážkář Mazáč skončil už v rozběhu

Překážkář Martin Mazáč po nepovedeném startu skončil ve svém rozběhu na šedesátce překážek sedmý za 7,90 sekundy a postup mu unikl. Mazáč měl druhý nejhorší start ze všech účastníků, jeho reakce byla 0,231 sekundy. Pomalejší v blocích byl už jen Michael Herreros z ostrova Guam.

Třiadvacetiletý atlet měl přitom v letošní sezoně slibnou formu, na domácím šampionátu v Praze-Stromovce si v polovině února vytvořil osobní rekord 7,64 sekundy.

Nejrychlejší byla rozbězích trojice Andrew Pozzi z Británie a Francouzi Garfield Darien a Pascal Martinot-Lagarde, kteří zaběhli čas 7,56 sekundy.

Halové mistrovství světa v atletice v Sopotech

Finále:
Muži
60 m:
1. Kilty (Brit.) 6,49, 2. Bracy (USA) 6,51, 3. Ogunode (Kat.) 6,52.
400 m: 1. Maslák (ČR) 45,24 - český rekord, 2. Brown (Bah.) 45,58, 3. Clemons (USA) 45,74.
1500 m: 1. Souleiman (Džib.) 3:37,52, 2. Wote (Et.) 3:38,08, 3. Igidír (Mar.) 3:38,21, ...5. Holuša (ČR) 3:39,23.
Tyč: 1. Filippídis (Řec.) 580, 2. Mohr (Něm.) 580, 3. Kudlička (ČR) 580.
Dálka: 1. Da Silva (Braz.) 828, 2. Ťin-če Li (Čína) 823, 3. Tornéus (Švéd.) 821.
Sedmiboj: 1. Eaton (USA) 6 632 b. (60 m: 6,66 - dálka: 778 - koule: 14,88 - výška: 206 - 60 m př.: 7,64 - tyč: 520 - 1 000 m: 2:34,72), 2. Kravčenko (Běl.) 6 303, 3. Van der Plaetsen (Belg.) 6 259.