Jelena Isinbajevová

Jelena Isinbajevová | foto: AP

Isinbajevová a spol. se brání: To máme pykat za chyby ostatních?

  • 93
Prohrají-li ruští atleti účast na olympiádě v Riu de Janeiro, tak ne bez boje. Mluví se o diskriminaci. Kreml zuří a hrozí zpřísněním protizápadní rétoriky.

Znění toho dopisu je přesvědčivé, emotivní a naléhavé. „Jako člověk, který založil charitu zaměřenou na to, aby pomáhala dětem sportovat, vím, jak důležitá je olympiáda pro inspirování další generace atletů. Ruské děti potřebují hrdiny. Pokud mě a dalším krajanům zakážou účast na olympiádě, bude to zničující nejen pro nás, ale také to zbrzdí naše snahy inspirovat mladé. Jsem odhodlaná tu šanci nepropásnout.“

Autorkou těchto slov je Jelena Isinbajevová, hlavní ruská atletická hrdinka. Dvojnásobná olympijská vítězka, světová rekordmanka, možná nejlepší tyčkařka všech dob. To ona sepsala otevřený dopis, který ve středu zveřejnil deník New York Times.

„Za necelé dva měsíce budu, doufám, soutěžit na olympiádě v Riu. Bude to má pátá a poslední olympiáda, což by byl pro ženu výjimečný úspěch,“ připomíná čtyřiatřicetiletá atletka, která se vrátila k závodění po předloňském porodu dcery. Ke comebacku na to úplně nejslavnější jeviště však nemusí dojít, pokud dnes Mezinárodní atletická federace (IAAF) vyloučí Rusy ze soutěží v Riu.

„Chápu, že IAAF musí podniknout razantní čin, aby vymýtila doping. Ale myslím, že není fér zakazovat soutěžení mně a dalším ruským atletům, kteří opakovaně prokázali, že jsou čistí,“ píše a připomíná, že za necelých 20 let soutěžení nebyla ani jednou pozitivně testována.

Kvůli tomu sport neděláme!

Volání Isinbajevové je vzhledem k lesku jejího jména nejvýraznější, zdaleka však ne jediné. Skupina ruských atletů napsala otevřený dopis Thomasi Bachovi, předsedovi Mezinárodního olympijského výboru, v němž ho vyzývá, ať jejich vyloučení z her nedopustí.

„Obětujeme tomu naše běžné životy. Bojujeme s obtížemi, zraněními a dalšími okolnostmi jen proto, aby to všechno najednou bylo k ničemu? Tohle není důvod, kvůli kterému jsme začali dělat sport. Nevydali jsme se na tuto dlouhou a obtížnou cestu proto, abychom platili za chyby ostatních,“ uvádí.

Dopují všichni, ohánějí se Rusové

Zatímco sportovci apelují emotivně, z úst představitelů země zní ostrá vyjádření. Kreml zuří, že celá kauza je jen součástí kampaně západních zemí a jejich médií proti Rusku. Lidé z okolí prezidenta Putina tvrdí, že pokud Rusové nepojedou do Ria, ještě zpřísní svou protizápadní rétoriku. A ministr sportu Vitalij Mutko pohrozil, že v případě vyloučení z her podnikne právní kroky.

Pátek rozhodne

Rada Mezinárodní atletické asociace IAAF ve Vídni rozhodne, zda vyloučí ruské atlety z her v Riu.

Rusové se hájí, že udělali strukturální změny ve své atletické federaci, potrestali všechny zodpovědné a vytvořili nový systém, který doping eliminuje. 190 kandidátů pro Rio muselo podstoupit tři testy v laboratořích vybraných IAAF. „Pokud ruský tým pojede do Ria, bude křišťálově čistý,“ uvedl Gennadij Alešin, muž pověřený reformou ruského atletického systému.

Rusové se navíc zlobí: Proč trestat nás, když je doping globálním problémem? Sportovní publicista Alan Abrahamson připomíná, že nikdo nevyloučil americké atlety z her v Aténách 2004 kvůli skandálu kolem laboratoře Balco. Nikdo nevolá po zákazu startu cyklistů kvůli aféře okolo Lance Armstronga a jeho týmu.

„Atleti z Ameriky, Jamajky a dalších zemí neprošli testy, a stejně se mohli vrátit. Jen v Rusku je celý tým vyloučen. Je to diskriminace,“ zuří Isinbajevová.

Třeba nakonec nebude mít ke vzteku důvod. Anebo...


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž