Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Fanynky mě hlídaly. Sledovaly, jestli jdu sám spát na hotel, říká Hložek

Jen co se Standa Hložek před rokem zbavil po měsících trápení se zuby a čelistí, jeho koncertní plány zhatila pandemie. V rozhovoru pro týdeník 5plus2 zavzpomínal zpěvák na dětství, slavné hity i uvádění populárních dětských pořadů Vega a Magion.

Petr Kotvald, Hana Zagorová a Stanislav Hložek (1982) | foto: ČTK

Stále na cestách, téměř denně koncert. Když Standa Hložek s Petrem Kotvaldem dobyl hitem Holky z naší školky tuzemskou popovou scénu, čekal ho kolotoč, o kterém předtím neměl ani zdání. A tak si příliš neužil ani první otcovské radosti.

Na hitu Holky z naší školky vyrostla celá jedna generace. Jaké holky se tehdy líbily vám?
Holky byly kolem mě odmalička. Jednak díky tomu, že mám dvě starší sestry, které měly spoustu kamarádek, ale také díky mojí povaze. K holkám jsem měl vždycky hezký vztah. Jako kluk jsem je bral jako kamarády. Až později jsem se začal stydět. Čím hezčí holka byla vedle mě, tím víc jsem se choval absolutně nepřirozeně. Ale vždycky jsem měl rád holky, které dokázaly dělat legraci, vymyslet nějaký program, zábavu.

„Holky“ znají i dnešní děti, jak tuhle písničku po téměř čtyřiceti letech vnímáte vy sám?
O Holkách by se dalo povídat dlouze, je to naše osudová píseň. Karel Vágner jako autor hudby, Pavel Žák jako autor textu a já s Petrem Kotvaldem – nad námi všemi tehdy svítila šťastná hvězda. Málo se ví, že jak ta píseň byla slavná v Československu, tak zaujala také třeba v Polsku nebo Bulharsku. Nazpívali jsme ji i anglicky, německy, nebo jako vánoční verzi s jinými jmény! Ale to je na dlouhé povídání…

Když jste začal spolupracovat s Hanou Zagorovou, stal jste se pro holky idolem. Zvykl jste si na takový zájem rychle?
No, bylo to krásné období. Nevím, kde se v té době tolik děvčat vyrojilo. Ale já jsem byl už tehdy ženatý, tak jsem musel mít nějaký odstup. Mám ale spoustu zajímavých zážitků. Bylo to až nelogické, ale holky si nás s Petrem Kotvaldem oba urputně chránily a hlídaly. Kolikrát i na hotelech nás sledovaly, jestli jdeme do pokoje sami.

1. prosince 2014

V té době byli populární i zpěváci jako třeba Pavel Horňák, Michal David, Dalibor Janda nebo Arnošt Pátek, nepanovala mezi vámi rivalita?
S Pavlíkem Horňákem jsme výborní kamarádi. Dokonce jsem mu šel za svědka na svatbu. Žádná rivalita neexistovala. Naopak! 

Petr Kotvald, Hana Zagorová a Karel Vágner se na dlouhou dobu stali vaší druhou rodinou, vydrželo vám přátelství dodnes?
Já je mám všechny jako členy „rodiny“ stále. Vždyť jsme spolu prožili nejkrásnější pracovní roky života,slávu,maléry, starosti, radosti… Byli jsme spolu neustále řadu let, 24 hodin denně. S Hankou a s Karlem se známe dokonce už od roku 1974, kdy jsme spolu prožili dva měsíce života na pěvecké soutěži Intertalent. Odehráli jsme tehdy na 30 koncertů od Košic až po Aš, a už tehdy jsme se skamarádili.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

To vám bylo dvacet. Co se ale dělo předtím? Zpíval jste už jako dítě?
Byl jsem hodný chlapec, ale i tak trochu číslo. Měl jsem hodně energie, nevydržel jsem sedět na jednom místě. Zlobil jsem holky, šťouchal je, lechtal, popichoval. Za to jsem dostával hodně poznámek a ředitelských důtek. Naštěstí maminka zpívala s ředitelem naší základní školy v pěveckém sboru a on mi tak spoustu prohřešků prominul. 

Dětství jsem měl nádherné. Takové bych přál všem dětem. Přišel jsem ze školy a už na mě čekali kamarádi a utíkali jsme hrát fotbal, hokej nebo jen tak jezdit na kole. Prožil jsem ho v rodném Hulíně, městečku na Moravě, kde bylo všechno a bylo to hlavně blízko. Měl jsem hodně kamarádů a kamarádek jak ze školy, tak z pěveckého sboru, kde jsem zpíval celých devět let.

Malý Stanislav Hložek s rodiči a sestrami

Malý Stanislav Hložek s rodiči a sestrami

Měl jste už tehdy hudební vzory?
Muzika byla u nás doma všude. Maminka výborně zpívala a každý den hrála na klavír. A mé starší sestry Radka a Iva hrály na klavír a housličky. Zpívalo se všude. Na schodech – tam byl krásný hall (odraz zvuku jako při ozvěně, pozn. red.), nebo v koupelně. Maminka zpívala v nejrůznějších operetních hrách, v Moravských učitelkách v Brně, nebo v Moravských madrigalistech v Kroměříži. Neustále se učila nové party a já jsem byl jako kluk u toho. A tak jsem hudbu a zpěv přirozeně „nasával“.

Zagorová, Hložek a Kotvald děkují zdravotníkům novou verzí hitu Můj čas

Když už jste se zpěvem živil i vy, přibylo ale i moderování. Mnozí si vzpomenou například na televizní pořady pro mládež Magion a Vega.
Když Petr Kotvald z naší dvojice odešel, dostal jsem v roce 1986 nabídku z redakce pro děti tehdejší Československé televize, jestli bych mohl zaskočit ve Veze za Slávka Hrzala, který pořad moderoval. Měl jsem hroznou trému, protože Vega trvala hodinu a vysílala se živě. Byl jsem tam jen na záskok na jediný díl, ale nějak se to všechno zamotalo a já tam zůstal asi osm let. Vega byl pořad pro děti a mládež, který si získal oblibu díky tomu, že na obrazovky přinášel zajímavé filmy, seriály a rozhovory se zajímavými osobnostmi přímo ve studiu.

A s Magionem to bylo jak?
Tam jsem občas vypomohl, když Honza Rosák a pak Petr Jančařík nemohli. Jednalo se o pásmo z animovaných pohádek, seriálů a specialitou pořadu bylo Magické oko, ze kterého moderátor vyndal nějakou zajímavou věc, o které si pak povídal s hostem pořadu. Byla to velká a krásná zkušenost.

Stanislav Hložek

Stanislav hložek na narozeninové oslavě na Střeleckém ostrově

■ Narodil se 16. září 1954 v Kroměříži. Vystudoval střední stavební školu a Fakultu sociálních věd UK v Praze.
■ Od devíti let působil v dětském pěveckém sboru, učil se na klavír i akordeon. Posléze hostoval v několika tanečních orchestrech ve Zlíně.
■ V roce 1980 začal spolupracovat s Karlem Vágnerem, Hanou Zagorovou a Petrem Kotvaldem. Začátkem 80. let se vydali na koncertní pódia s Petrem Kotvaldem a začali trhat nejrůznější rekordy. Spolu s Kotvaldem vystupovali i na různých hudebních festivalech Intertalent, Sopoty, Drážďany odkud si pravidelně přiváželi ceny.
■ Po rozpadu dua se vydal na sólovou kariéru, která trvá dodnes.

U moderování jste ale zůstal a dnes máte svůj pořad v rádiu ve Zlíně.
Ano, vrátil jsem se na místo činu. Z Českého rozhlasu jsem odešel, abych se tam po letech zase vrátil. Pracoval jsem totiž kdysi jako redaktor okresního vysílání Rozhlasu a právě odtud jsem pak rovnou nastoupil k Hance Zagorové. No a někdy před šesti lety mě oslovili, jestli bych se nechtěl podílet na pořadu Písničky pro duši se skvělou redaktorkou Věrou Hotařovou. 

Bohužel po dvou letech pořad skončil. Ale dostal jsem nabídku na svůj písničkový pořad Strom lásky mý. Ten vysíláme s kolegou a kamarádem Pavlem Maškem každý týden v neděli odpoledne od 17 hodin. Můžete jej poslouchat téměř na celé Moravě.

Pořád ale také vystupujete před publikem. Před rokem třeba s Leošem Marešem v rámci projektu Staré pecky. Kdy jste se dali dohromady?
S Leošem se známe už spoustu let, ale pracovně jsme dřív neměli příležitost se setkat. Až loni, kdy jsem se mu do Pecek hodil. Společně s jeho kolegyní Katkou Říhovou jsme zpívali náš hit Můj čas a sám jsem tam měl ještě další písně. Moc si Leoše vážím, má to v hlavě srovnané, má obchodního ducha a na jevišti je skvělý. Pohotový, slušný a pokorný. Objevil jsem v něm velkého profíka a bezvadného pracovitého chlapa.

Moje děti jsou ke mně tolerantní, říká oslavenec Stanislav Hložek

Jak vnímáte dnešní showbyznys oproti tomu, ve kterém jste kdysi žil vy?
V letech našich začátků to bylo asi krásnější. Nebyl bulvár, nebyly telefony s foťáky, mezi kolegy bylo větší přátelství. To asi proto, že se točila spousta nejrůznějších televizních pořadů, kde jsme se setkávali a mohli si spoustu věcí říct. Ale hlavně, tehdy nešlo až tak moc o peníze.

Pořád máte hodně práce v téhle branži, ale zároveň jste otcem tří dětí. Syn Matyáš se zviditelnil, když v roce 2017 vyhrál soutěž Muž roku. Co dělají vaši další dva potomci?
Z prvního manželství mám Danušku a Standu. Oba jsou skvělí. Také mají hudbu pod kůží. Danuška vystudovala vysokou pedagogickou školu, učí a má tři děti, Lukáše,Radka a Karolínku. Standa má obchodní školu, pracoval jeden čas v rádiu, ale osud ho zavál ke stavařině. Má vysoký post v jedné stavební firmě. Má dvě děti Simonku a Tomáška a bydlí v Praze.

Stanislav Hložek a jeho syn Matyáš Hložek (Praha, 10. června 2019)

Stanislav Hložek a jeho syn Matyáš Hložek (Praha, 10. června 2019)

Se svými dětmi a vnoučaty si rozumíte?
Ano, myslím, že náš vztah je v pohodě. I když jsem na děti tenkrát neměl moc čas, tak ony vědí, že je mám všechny stejně moc rád. A co se týče vnuků, jsem tak trochu dědeček na baterky. My jsme tak rozptýlení, že společná setkání jsou docela náročná.

Poslední rok žijeme ve stínu pandemie. Plánujete už budoucí restart?
Mám v diáři spoustu otazníků na případná vystoupení. Ale jak to všechno bude, to nevím. Kluci muzikanti mi často telefonují, kdy už půjdeme hrát. Říkám jim, že klidně třeba za hodinu, ale kde a pro koho? Všichni věříme a doufáme, že to bude co nejdříve. Je to děs, když celý život zpíváte pro lidi po celém světě a teď můžete zpívat akorát tak doma – obrazům.

31. ledna 2019

Autoři:
  • Nejčtenější

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Toto XXL mi lichotí, říká Farna. Je tváří billboardu na Times Square

Ewa Farna (27) se s písní Tělo dostala až na slavnou obří reklamní obrazovku na newyorské Times Square. Spotify zde...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plán jim vyšel. Martina Pártlová a Nikol Leitgeb porodily ve stejný den

Zpěvačka Martina Pártlová (42) je maminkou. Ve středu císařským řezem přivedla na svět holčičku, které dala jméno...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Kokain byl všude a mně bylo sedmnáct, vzpomíná seriálová Lucy z Dallasu

Charlene Tiltonová (62) hrála v seriálu Dallas postavu Lucy, blonďaté neteře J.R. Ewinga a pro mnoho mužů byla...

Nejstarší jsem si přišla, když mi bylo osmnáct, říká Sabina Remundová

Sabina Remundová (49) prozradila, že z rolí maminky Ivy Janžurové (80) miluje ty komediální. Sama totiž ví, jak náročné...

Jdi se zabít, provokovala celebrity modelka Teigenová. Přiznala kyberšikanu

Chrissy Teigenová (35) je žena dvou tváří. Zatímco v současnosti bojuje modelka a manželka muzikanta Johna Legenda za...

Konec trápení cukráře Jendy z Peče celá země. Byl na liposukci

Pár kilo navíc ho vždy trápilo, a tak se rozhodl s tím skoncovat. Kadeřník a cukrář známý z pořadu Peče celá země Jan...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....