Bulvár zaplatí rodině herce Rodena o tři miliony méně, rozhodl soud

  13:05aktualizováno  13:05
Městský soud v Praze v pondělí snížil odškodnění pro herce Karla Rodena a jeho rodinu, které musí uhradit společnost Czech News Center. Vydavatel deníků Blesk a Aha! měl podle dubnového verdiktu zaplatit za opakovaný zásah do soukromí rekordní sumu 5 milionů korun. Soud nyní částku snížil na 1,8 milionu.

Takto si herec Karel Roden a jeho partnerka Laura Čekanová úspěch ve sporu s bulvárem nepředstavovali. Když v lednu 2016 podali k soudu žalobu, v níž vyjmenovali na šedesát článků z Blesku a Aha!, které měly zasáhnout do jejich soukromí, žádali jako odškodnění celkem osm milionů korun. Pro každého člena rodiny včetně dvou dětí měla satisfakce činit dva miliony.

Fotogalerie

„Jsem introvertní člověk, který se snaží si svoje soukromí střežit. Od momentu, kdy mám rodinu, kdy se mi narodily děti, tak je to velmi těžké. Otevřu noviny a je tam fotka mého dítěte, které nemá ani pásku přes obličej. Já tedy nevěřím ani na tu pásku. Nechci domýšlet do důsledků, jak je to v dnešní společnosti pro ty děti nebezpečné. Někdo je sebere na chodníku, protože si bude myslet, jak moc mám peněz. O tom také píšou – jak jsem bohatý a co všechno mám,“ uvedl před soudem Roden.

V dubnu přiznala soudkyně Iva Kaňákova z Obvodního soudu pro Prahu 7 jeho rodině na tuzemské poměry nebývalou částku – pět milionů korun. Jenže vydavatelství v pondělí u nadřízené instance částečně uspělo s odvoláním.

V dubnu 2018 vysoudil Karel Roden s rodinou pět milionů:

Městský soud v Praze nakonec přiznal herci a jeho blízkým zhruba třetinu původně vysouzené sumy. Od vydavatelského domu dostanou 1,8 milionu korun. Každému z rodičů musí žalovaná společnost poslat 750 tisíc korun, každému z dětí 150 tisíc korun. Rozsudek je pravomocný.

„Odvolací soud dospěl k závěru, že ve vztahu k dospělým je přiměřenou částkou, která by naplnila jak funkci satisfakční, tak funkci sankčně-preventivní, částka jeden milion korun. V jedné čtvrtině jsme ale uplatněný nárok shledali za promlčený (promlčená je čtvrtina žalovaných článků – pozn. red.), z tohoto důvodu to soud zkrátil na 750 tisíc korun,“ uvedla předsedkyně senátu Veronika Křesťanová.

„Ve vztahu k dětem soud trvá na svém závěru, že ta újma, která jim vznikla, je nižší,“ doplnila soudkyně. Podle ní je podstatné, že vydavatelství nadále nesmí informovat o biologickém původu a způsobu početí Rodenových potomků.

Svoje jméno propůjčuje Karel Roden vínům Tomáše Vicana už celých devět let.

„Kuriózně se tady na jednu stranu žalovaná (společnost) brání tím, že o zásah (do soukromí) nejde, na druhou stranu na některých fotkách nezletilých (Rodenových dětí) jim dává pásku přes oči. To znamená, že si je vědoma postavení nezletilých a toho, že se jedná o soukromé rodinné záležitosti,“ upozornila Křesťanová.

Vysouzená částka je i tak na české poměry mimořádná. Do její výše se podle soudu promítla nejen vysoká čtenost žalovaných periodik, ale i skutečnost, že vydavatelství zveřejnilo intimní detaily ze soukromí hercovy rodiny jako první.

Karel Roden v lednu u soudu kritizoval praktiky bulváru:

Roden s partnerkou se jednání soudu účastnili. Výsledek přešli mlčením. „Bez komentáře,“ odpověděla jejich právní zástupkyně Alena Andruško na dotaz, zda je rozhodnutí soudu zklamalo. Není to poprvé, co odvolací senát Veroniky Křesťanové odškodnění pro Rodena a jeho blízké snížil. Ve dvou dřívějších sporech, které hercova rodina s bulvárem vedla, zkrátil původně vysouzené částky o celkem 1,3 milionu (podrobněji v tabulce).

„Jsem přesvědčen, že redakce mají nějaký rozpočet, ve kterém počítají i s těmito soudy. A ve chvíli, kdy se vysouzené odškodnění vejde do tohoto rozpočtu, tak budou v psaní pokračovat, protože jim prodej novin vynese daleko víc peněz než to, co zaplatí na soudech,“ řekl k tomu letos v lednu herec.

„Částka je samozřejmě vysoká, zvážíme argumenty, které budou uvedeny v odůvodnění rozsudku,“ odpověděla právní zástupkyně vydavatelství Helena Chaloupková na dotaz iDNES.cz, zda se společnost Czech News Center dovolá k Nejvyššímu soudu. Vydavatel musí Rodenovu rodinu odškodnit do tří dnů od doručení písemného rozsudku.

KOHO KAREL RODEN A JEHO RODINA ŽALOVALI:
požadované odškodněnívysoudili nepravomocněvysoudili pravomocně
Story Publishing (vipstory.cz)3 000 0003 000 000 (vydavatelství se neodvolalo)3 000 000
(firma nezaplatila,
 je v konkursu)
Empresa Media 
(Sedmička, tyden.cz)
4 000 0001 000 000900 000
RF Hobby (Moje šťastná hvězda a další)3 000 0002 000 000720 000
Bauer Media (Rytmus života, Pestrý svět a další)
6 000 000650 000
odvolací soud zatím ve věci nerozhodl
Bauer Media Praha (spy.cz)3 000 000400 000

odvolací soud zatím ve věci nerozhodl
Czech News Center (Blesk, Aha!)8 000 0005 000 000
1 800 000
Autor:

Nejčtenější

S veganstvím končím. Díky masu se mi restartoval mozek, říká Hathawayová

Anne Hathawayová na premiéře filmu Debbie a její parťačky (New York, 5. 6. 2018)

Anne Hathawayová (36) se svěřila s tím, proč se po několika letech vzdala veganství. Přiznala, že svým způsobem za to...

Úspěšná show po čtrnácti letech končí. Kvůli podezřelé smrti účastníka

Moderátor Jeremy Kyle (5. března 2018)

Britská televize ITV oznámila, že po čtrnácti letech vysílání ruší úspěšný pořad The Jeremy Kyle show. Ten podle...

Rytmus se oženil, vzal si svou těhotnou lásku Jasminu

Patrik „Rytmus“ Vrbovský a Jasmina Alagič se vzali 18. května v Pezinku.

Moderátorka Jasmina Alagič (29) a raper Patrik „Rytmus“ Vrbovský (42) si dnes odpoledne řekli „ano“. Obřad proběhl na...

Meditující Brenda i vyčerpaná Donna. Beverly Hills má novou upoutávku

Tori Spellingová, Jason Priestley, Gabrielle Carterisová, Ian Ziering, Jennie...

Televize Fox představila novou upoutávku na pokračování seriálu Beverly Hills 90210, které bude mít premiéru letos v...

Jaromír Jágr vysvětlil, proč letos dáváme tolik gólů

Utkání skupiny B mistrovství světa v hokeji: Norsko - Česká republika, 11....

„To byl včera kotel, co? A hlavně neskutečna atmosféra, my Češi to fakt dokážeme,“ ozval se před pár hodinami svým...

Další z rubriky

Hana Krampolová zkolabovala na dovolené v Tunisku, je v nemocnici na JIP

Hana Krampolová

Manželka herce Jiřího Krampola (80) Hana (57) skončila v nemocnici poté, co se jí udělalo špatně v Tunisku. Tam...

Jirkovi Pomeje vděčím za dvě nádherné role, říká Dana Morávková

Dana Morávková

Dana Morávková (47) je nejen oblíbenou herečkou z Ordinace v růžové zahradě, ale také moderátorkou. V Limuzíně s Mírou...

S veganstvím končím. Díky masu se mi restartoval mozek, říká Hathawayová

Anne Hathawayová na premiéře filmu Debbie a její parťačky (New York, 5. 6. 2018)

Anne Hathawayová (36) se svěřila s tím, proč se po několika letech vzdala veganství. Přiznala, že svým způsobem za to...

Najdete na iDNES.cz