Byly doby, kdy jsem neměl ani na rohlík, vzpomíná Jiří Štrébl

  0:03aktualizováno  0:03
Oba jsou herci, přestože ani pro jednoho z nich to nebylo v dětství vysněné povolání. Jiří Štrébl (59) a jeho sestra Alena (52) pro páteční magazín Rodina DNES otevřeně promluvili o sourozenecké lásce a taky o stinných stránkách herectví.

Jiří a Alena Štréblovi | foto: Lenka HatašováiDNES.cz

Je mezi vámi poměrně velký věkový rozdíl – sedm a půl roku. Jak to fungovalo?
Jiří: Měli jsme společný pokoj, což přinášelo nejen spory, ale i vtipné okamžiky. Vzpomínám si, že když jsem byl v pubertě, jednou za mnou přišli mí kamarádi a na zadek Aleniny nejoblíbenější panenky napsali fixem: SEX.

Alena: Bylo to pro mne obrovské trauma! Nemohla jsem uvěřit tomu, že to můj milovaný brácha dopustil! A tak jsem vzala jeho gramofonové desky, které tehdy dost složitě a ne úplně levně kupoval na burze, a poškrábala jsem je. Což byla dost krutá pomsta vzhledem k tomu, že pak už byly naprosto nepoužitelné. Myslím, že tehdy mě asi fakt chtěl zabít.

Jiří: No jo, ale já jsem to té panence neudělal!

Alena: Ale když jsem ti ji s pláčem ukazovala, rozesmál ses – což byl v mých očích jednoznačně podraz. Na druhou stranu bylo skvělé mít staršího bráchu, kterého všechny holky milovaly, a když byl ve škole nějaký problém, stačilo říct: „Hele, já mám bráchu v devítce, takže bacha…!“ Taky si pamatuju, jak jsem jednou přišla nečekaně domů dřív a načapala jsem tě tam s holkou, což mne dost rozčílilo, protože jsem nechápala, že můžeš mít rád někoho jiného víc než mě. Tak jsem to práskla našim. No, neměl jsi to se mnou jednoduché.

Jiří: Ale máme se rádi, že jo? Žádné zásadní problémy jsme nikdy neměli. Když někdy slyším od lidí kolem sebe, jak se nesnášejí se svými sourozenci, je mi z toho docela smutno.

Napadlo vás někdy, že si oba vyberete stejnou cestu životem?
Jiří: Vůbec ne, navíc ani jeden z nás kuriózně k divadlu nesměřoval.

Alena: Nikdy jsem vlastně o herecké dráze neuvažovala, zajímala mě psychologie.

A jak se to tedy stalo?
Jiří: Můj kamarád, se kterým jsem studoval VŠE, hrál v amatérském souboru na Hanspaulce. Jednou jsem ho jel vyzvednout na zkoušku. Bylo to měsíc před premiérou a vypadl jim představitel kata. „Kdo to zahraje?“ Nevím, co mě to napadlo, ale ozval jsem se: „Já.“ Netušil jsem, že mě bude čekat trauma, protože jsem měl ve hře asi tři věty a navíc strašnou trému. Pak jsem nazkoušel pohádku, kde jsem měl těch vět už šest. Tehdy jsem pochopil, že moje herecká kariéra stoupá strmým tempem. Tak jsem šel jsem na konkurz do A studia Divadla Na okraji. A bylo.

Fotogalerie

Alena: Za nějaký čas dělalo A studio nový konkurz. Chtěla se ho zúčastnit moje spolužačka z gymnázia, která je dnes gynekoložkou, a přála si, abych ji doprovodila. Když jsme vešly, zahlédla jsem Jiřího, který se naprosto nepokrytě naštval, že jsem přišla a budu dělat ostudu. Což mne samozřejmě inspirovalo k okamžitému činu – přihlásila jsem se taky. Neměla jsem pochopitelně nic připraveného, chtěla jsem spíš provokovat, a tak jsem předvedla jakýsi trik s utrženým palcem a pak zarecitovala nějakou komunistickou básničku, kterou jsme se učili ve škole. No a jak už to tak bývá, když člověku o nic nejde, většinou mu to vyjde. Přitom jsem chtěla jen vytočit bráchu.

Jiří: Jo, naštvaný jsem byl. Zdálo se mi, že moje sestra oproti ostatním zájemcům nic moc nepředvedla a že ji přijali jen kvůli mně.

Říká se „mít hlad jako herec“. Měli jste někdy, obrazně řečeno, hlad?
Jiří: Ne obrazně, ale skutečně. Před mnoha lety, na začátku devadesátých let, jsem byl v souboru, kde nebyly peníze a třeba půl roku jsme nedostávali gáži. Ráno jsem se díval na lidi, jak nakupují – a já neměl ani na rohlík!

Alena: Vychovávala jsem sama dvě děti a zažila období, kdy jsem si od banky musela půjčit peníze, abych vůbec měla na základní věci. Tehdy jsem se sama sobě divila, že od divadla neuteču.

Jiří Štrébl
Divadlo nestudoval, nějakou dobu se protloukal, ale v poslední době je na roztrhání. Za skvělé období považuje angažmá v Divadle Komedie, dnes hraje aktuálně hned v několika divadlech (Divadlo Palace, Činoherní klub a další). Zahrál si v mnoha filmech i seriálech (především detektivních), právě teď ho můžete vidět v seriálu Ulice.

Jiří a Alena Štréblovi
Jiří a Alena Štréblovi
Jiří a Alena Štréblovi

Alena Štréblová
Je členkou Národního divadla v Praze. Vystudovala alternativní divadlo, loutkařinu, zahrála si v mnoha divadlech - na Kladně, v Činoherním klubu nebo Na Zábradlí. Má také zkušenosti s vedením různých divadelních dílen. Filmování se bála, nakonec strach překonala a kromě filmů účinkuje i v mnoha televizních seriálech, např. Dáma a Král, Ohnivé kuře a další.

Autor:

Nejčtenější

Soud vyhověl Plekancovi. Vondráčková má manželovi odevzdat pasy dětí

Tomáš Plekanec (26. 11. 2018)

Soud v Kanadě rozhodl, že hokejistovi Tomáši Plekancovi (36) vydá pasy jeho synů, šestiletého Matyáše a tříletého...

Řepka jde za mříže. Soud mu změnil dvě podmínky na devět měsíců vězení

Tomáš Řepka

Tomáš Řepka (45) si podle úterního rozhodnutí pražského soudu odpyká devět měsíců ve věznici s ostrahou. Za řízení auta...

Stát se matkou pro mě bude velká výzva, říká Taťána Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá na tiskové konferenci nadace Krása pomoci a AEGON...

Taťána Gregor Brzobohatá (31) je dosud jedinou Češkou s titulem Miss World. Ten získala topmodelka již v osmnácti...

Jiřina Bohdalová žaluje Komerční banku za padělané obrazy

Herečka Jiřina Bohdalová na snímku z 5. února 2019

Herečka Jiřina Bohdalová (87) zažalovala Komerční banku kvůli prodeji padělaných obrazů, informoval ve čtvrtek...

Připadá mi, že pěstujeme kult ošklivosti, říká Jaromír Hanzlík

Jaromír Hanzlík

V sedmdesáti letech si vyzkoušel novou disciplínu. Přesycen kriminálkami napsal scénář k romantické komedii Léto s...

Další z rubriky

Přítelkyni jsem poznal při natáčení sexuální scény, říká Radcliffe

Erin Darkeová a Daniel Radcliffe na Tony Awards (New York, 8. června 2014)

Britský herec Daniel Radcliffe (29) přiznal, že svou současnou přítelkyni, Američanku Erin Darkeovou (34) poznal při...

Herec si napadení vymyslel kvůli penězům a kariéře. Trump žádá omluvu

Jussie Smollett (Los Angeles, 20. května 2016)

Herec Jussie Smollett (36) si pořádně zavařil. Podle policie si vymyslel rasově a homofobně motivovaný útok, aby si...

Srbská premiérka má syna. Porodila ho její lesbická partnerka

Srbská premiérka Ana Brnabičová (vlevo) a její partnerka Milica Djurdjičová

Srbská premiérka Ana Brnabičová (43) se stala matkou. Ve čtvrtek porodila syna její partnerka Milica Djurdjičová....

Najdete na iDNES.cz