Vyhlídkový most na Staroměstském náměstí v Praze. (31. března 2022)

Vyhlídkový most na Staroměstském náměstí v Praze. (31. března 2022) | foto: Klára Pukovcová, iDNES.cz

Velikonoční trhy budou skromnější. Neexistence pódia vtáhne diváky do děje

  • 1
Do Prahy se vracejí Velikonoční trhy, které budou probíhat od 2. do 24. dubna. Staroměstské náměstí už nyní zdobí barevné stužky, vajíčka, zhruba padesát stánků, velikonoční bříza nebo vyhlídkový most. V rámci programu vystoupí přes 600 účinkující z tuzemska i ze zahraničí. Přijedou například soubory z Litvy, Bulharska, Rumunska nebo z Turecka.

„Návštěvníci si jistě všimnou, že jsou trhy o něco skromnější než obvykle, ale jsme rádi, že se nám podařilo dát dohromady i každodenní program a udržet si důležité prodejce,“ uvedl Libor Votruba, předseda společnosti Taiko, která trhy organizuje.

Novinkou trhů je neexistence pódia, přičemž program bude probíhat přímo pod „rozkvetlou“ břízou uprostřed náměstí. Organizátoři věří, že tento krok, který je hlavně finanční úsporou, bude vtahovat návštěvníky přímo do akce.

„Diváci si budou moci vyzkoušet lidové tance nebo si zahrát na atypický hudební nástroj, jako je třeba kontrabas nebo dudy,“ říká Zuzana Krejčíková ze společnosti Taiko.

V rámci velikonočního programu vystoupí přes 600 účinkujících. Z České republiky to jsou folklorní a lidové soubory Studánka, Třehusk, sbor Moták a další. Ze zahraničí přijedou soubory z Litvy, Bulharska, Rumunska nebo z Turecka.

Návštěvníci se budou moci na vyzdobené náměstí podívat i z vyhlídkového mostu. Organizátoři přistavili stany a jsou připraveni i na špatné počasí.

Vrcholem programu bude na Velikonoční pondělí akce pojmenovaná „S pomlázkou na ty naše hospodyně,“ při které zazní velikonoční melodie a lidové písně ze západních Čech. Chybět nebudou ani dílny pro děti.

Prodejci ve stáncích nabídnou tradiční velikonoční a jarní zboží. K zakoupení bude několik druhů kraslic, keramika s rostlinami, ubrusy, perníčky, boršč a jiné pokrmy. Trhy jsou zapojeny do projektu 100 % BIO, takže návštěvníci budou občerstvení konzumovat ze zcela kompostovatelných prvků a nádobí.

Vzhledem k rostoucím cenám, pandemii koronaviru a dalším faktorům zvýšili organizátoři cenu u klobásy z 90 Kč na 100 Kč. Stejné zdražení, tedy o 10 Kč, čekalo i svařené víno. Ceny ostatních potravin by měly zůstat stejné jako v minulých letech. 

Vánoční trhy, které se měly uskutečnit v uplynulé zimě, vláda dva dny před zahájením zrušila. Důvodem byla sílící pandemie koronaviru.

„Mnozí tu situaci vůbec nepřežili, proto jsme rádi, že alespoň ta část z nich, která vydržela, se ukáže v rámci velikonočních trhů,“ řekl na adresu trhovců radní Jan Chabr.

Společnost Taiko přiznala, že Vánoční trhy přinesly celkovou ztrátu 18 milionů Kč.

,