Zřícená Trojská lávka byla podle znalce špatně navržená i monitorovaná

  • 8
Za krátkou životností Trojské lávky v Praze stál špatný projekt, hlavní příčinou zřícení byl nefunkční průběžný monitoring stavu konstrukce. U soudu to dnes uvedl znalec Jaroslav Marek, z jehož posudku vychází obžaloba. Obvinění muži - autor lávky Jiří Stráský a bývalý šéf oddělení mostů Technické správy komunikací Antonín Semecký – závěry znalce zpochybnili.

Lávka pro pěší, která od roku 1984 spojovala Troju s Císařským ostrovem, spadla v prosinci 2017. Čtyři chodci utrpěli při neštěstí vážná zranění.

Policie označila za viníky Stráského a Semeckého, které začala stíhat pro nedbalostní obecné ohrožení. Oběma mužům hrozí dva až osm let vězení nebo peněžitý trest.

Hlavní město Praha po nich navíc žádá jako náhradu škody 8,2 milionu korun, jež vynaložilo na odstranění trosek. Pojišťovny chtějí 2,4 milionu.

„Pokud někdo udělá špatnou přípravu, špatný projekt, nese se to celou stavbou. Až po její pád v tomto případě,” uvedl Marek.

„Celá konstrukce lávky byla provedena a navržena tak, že od samého počátku byla problematická. Do konstrukce zatékalo, docházelo ke korozi,” řekl znalec s tím, že už v roce 1995 vykazovala lávka špatný stav. „To není normální, že po 11 letech je stav konstrukce špatný,” podotkl.

Vysokoškolského profesora Stráského zkritizoval mimo jiné za to, že vypracoval pouze zjednodušenou, nikoliv detailní prováděcí projektovou dokumentaci.

Podle něj tím autor porušil příslušnou vyhlášku. „Lávku nepovažuji za jednoduchou stavbu – žádná přepjatá konstrukce není stavbou jednoduchou,” prohlásil Marek.

Podle pětasedmdesátiletého Stráského mohou za pád lávky její opravy a posyp solí. Osmdesátiletý Semecký zase tvrdí, že žádné z informací, které měl, nesvědčily o nutnosti lávku uzavřít.

Obvodní soud pro Prahu 7 začal obžalobu projednávat v září 2020. Marek se z hlavního líčení opakovaně omluvil, jeho znalecký výslech byl přitom nutný k uzavření dokazování.

Zřícenou lávku nahradila v říjnu 2020 vyšší i širší konstrukce, která vyšla na 150 milionů korun. Její životnost je podle magistrátu nejméně sto let.

,