Za torzem „milionové“ haly v Sadské je nejasný propletenec firem a lidí

  15:36aktualizováno  15:36
Nedostavěná hala v Sadské na Nymbursku se stala pomníkem plýtvání státními penězi. A nejen to, je to příběh plný záhad. Neví se, komu hala vlastně patří. Nikdo ji nechce. Lidé, kteří ji stavěli, jsou příbuzní. A sportovci převáděli majetek podobně, jako to dělají "tuneláři".

Nevábná současná realita sportovní haly v Sadské. | foto: MF DNES

Příběh nedokončené sportovní haly v Sadské na Nymbursku popsala MF DNES na konci října (více čtěte zde). Hala, kterou začal v roce 2005 stavět TJ Sokol Sadská s plány hrát v ní první ligu basketbalu, spolkla 24 milionů korun a zůstala nedokončená. Od roku 2007 tak zarůstá keři. Zůstávají otázky. Ne na všechny lze ale jasně odpovědět.

1. Komu nedostavěná hala patří? Státu ne

"Hala propadla státu," zaznívá ze Sadské o torzu stavby. Myslí si to i zastupitel Václav Frank, který jako někdejší poslanec na halu sehnal peníze. Ale není to pravda. "Nikoli, stát ani finanční úřad v zastoupení státu nejsou vlastníkem stavby," řekl tiskový mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Pomník poslanecké dotaci

TJ Sokol Sadská na halu prostavěl dotaci 24 milionů. Peníze z rozpočtu získal poslanec Václav Frank při takzvaném porcování medvěda. Sokol neuhlídal termín dokončení stavby. Stát jim proto odmítl dát další peníze. Basketbalistům, kteří v hale chtěli hrát první ligu, v roce 2008 zemřel jejich předseda Karek Vrba a účast v lize vzdali. Vedle původního TJ Sokol Sadská pak vznikla TJ Sadská, na kterou původní Sokol převedl veškerý majetek kromě nedostavěné haly. Noví sokolové to vysvětlují jako způsob záchrany sportu ve městě. Se starým Sokolem a s nedostavěnou halou nechtějí mít nic společného.

Ministerstvo, přesněji Finanční úřad v Nymburce, je zřejmě jediným orgánem, který příběh státních peněz ze Sadské prošetřoval. Výsledek veřejnost znát nemůže. "Výsledky tohoto řízení podléhají ze zákona mlčenlivosti," uvedl mluvčí ministerstva Jakob.

Hala tedy zjevně stále patří TJ Sokol Sadská. Což je bizarní. "Sokol Sadská fakticky neexistuje," řekl předseda nové Tělovýchovné jednoty Sadská Jan Hendrych. Na tu původní Sokol převedl veškerý majetek kromě haly.

2. Kdo je zodpovědný za státní miliony?

Stavba haly a její financování působí jako rodinný podnik. Aktéři se možná nechtěli na stavbě obohatit, ale jejich spojení je zarážející.

Peníze sehnal poslanec Václav Frank a v podstatě je přihrál svému příbuznému. Příjemcem dotace byl TJ Sokol Sadská v čele s Josefem Číhalem, který měl zakázku i výběrové řízení na stavební firmu na starosti.

Oba muže propojují jejich děti: Číhalova dcera a Frankův syn jsou manželé. A navíc poslancův syn Pavel Frank pracuje ve firmě Polabská stavební, která halu stavěla. "Vůbec to souvislost nemá. Jen jsem sehnal finanční prostředky a nijak jsem do toho nezasahoval. A že Polabská stavební vyhrála výběrové řízení? Asi měla nejlepší nabídku," řekl Václav Frank.

Dodal, že o peníze na halu jej nežádal Číhal, ale basketbalisté. Reklamní cedule Polabské stavební dodnes stojí před torzem haly. Firma také halu uvádí v referencích na svých stránkách, i když jí může dělat spíš ostudu. Vedení firmy se nechtělo k věci vyjádřit. Jsou Číhal s Frankem "kmotry", kteří vyždímali stát? Nepůsobí tak.

"Pan Číhal je obyčejný důchodce, je chudý jak kostelní myš. A Frank jakbysmet," řekl člověk obeznámený s děním v Sadské, který nechce v této souvislosti zveřejnit své jméno.

Stavba haly měla další aktéry. Velmi aktivně při jejím prosazování i při výběrovém řízení vystupoval někdejší člen vedení Sokola Libor Pospíšil. Formálně ale stavbu na starosti neměl. Pospíšil stejně jako Číhal nechtějí s novináři mluvit.

3. Tunelují sportovci Sokol v Sadské?

Pro záchranu sportu v Sadské udělali sportovci tah, který je v jiném prostředí označovaný jako tunelování. Původní Sokol daroval veškerý majetek kromě nedostavěné haly nově vzniklé TJ Sadská. Nová jednota teď vlastní dokonce i pozemek pod nešťastnou stavbou.

Její předseda Jan Hendrych říká: "Nedělali jsme to pokoutně. Vysvětlili jsme, co děláme a proč to děláme. To odůvodnění bylo i součástí naší žádosti o vstup do ČSTV. Vysvětlili jsme to i ministerstvu školství, aby dovolilo převod staré sokolovny, které poskytlo dotaci. Nemyslím si, že by to bylo protiprávní nebo nemorální."

4. Co bude s halou? Nikdo ji nechce

Na závěr stručně. "Halu v žádném případně nikdy chtít nebudeme," říká Hendrych. "Vůbec si nedovedu představit, jak bychom halu využili," říká starostka Sadské Cecilie Pajkrtová.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Bohemians 1:0, pískot po výhře, rozhodla penalta v nastavení

Adam Hložek ze Sparty (vlevo) sleduje, zda si Vladislav Ljovin z Bohemians v...

Sparťanští fotbalisté zahájili jarní část sezony vítězstvím 1:0, po kterém publikum na hráče pískalo a vyhánělo trenéra...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Školačky zbily kvůli údajné pomluvě spolužačku, kopaly ji do hlavy

Kyberšikana

Mladoboleslavská policie vyšetřuje jednání dvou dívek ze základní školy, které zbily spolužačku. Když upadla na zem,...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Pro kvalitní čokoládu či kazeťák museli lidé do Tuzexu. Bony nabízela mafie

V Tuzexu u budovy Transgas (na snímku pohled z tehdejší třídy Lidových milicí,...

Dlouhé fronty před obchody, kolem kterých se nenápadně pohybovali překupníci neboli veksláci. Ti nabízeli bony neboli...

Další z rubriky

Praha nevyhověla Zdeně Mašínové, která chce exhumovat ostatky své matky

Zdena Mašínová

Pražský magistrát nevyhověl Zdeně Mašínové, sestře bratrů Mašínů, exhumovat ostatky její matky na Ďáblickém hřbitově....

Cizinec létal krást do obchodů na letištích, chytili ho na Ruzyni

Nizozemský zloděj létal pravidelně krást na pražské letiště

Cizinecké policii se na Ruzyni podařilo dopadnout cizince, které létal vykrádat bezcelní obchody na letištích. Napáchal...

Lennonova zeď začala být malá, tak lidé pokreslili i okolní stromy

Pražská Lennonova zeď je umělcům už malá, tak pomalovali i okolní stromy.

Lennonova zeď na pražské Kampě je už roky místem, kde se objevují nejrůznější obrázky nebo vzkazy. Teď ale tvůrcům...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz