Škola Na Šutce už je bez azbestu, tvrdí radnice. Rodiče jí ale nevěří

  19:27aktualizováno  19:27
Základní škola Na Šutce v Praze 8 je už čistá, bez jedovatého azbestu, který se uvolnil ze starých panelů při prázdninovém zateplování školní budovy. Poslední měření podle radnice osmé městské části ukázala nulové koncentrace azbestových vláken. Rodiče tomu ale nevěří a chtějí vidět výsledky.

Základní škola Na Šutce | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Nebýt Roberta Studeného a několika dalších otců z Kobylis, nejspíš by děti ze Základní školy Na Šutce při vyučování dýchaly kyslík "obohacený" o nebezpečná azbestová vlákna. Právě rodiče malých školáků totiž upozorňovali radnici Prahy 8 na to, že problém s azbestem není jen ve školní budově v Hovorčovické ulici (více čtěte zde), ale i tady.

Po téměř dvou měsících, kdy se různé sanační firmy více či méně úspěšně snažily školu vyčistit, teď hlásí vedení osmé městské části, že je hotovo.

"Poslední měření ukázala v budově i venku nulové hodnoty. Čekáme už jen na zprávu hygieny, to by mohlo být do konce týdne, a děti se budou moci vrátit zpátky do své školy," říká radní pro školství Prahy 8 Martin Roubíček.

Možná ale návrat školáků nebude tak hladký, jak si radnice představuje. "O některých rodičích už vím, že ani na nic nečekali a hned přehlásili své děti jinam," říká otec dvou školáků ze Šutky Robert Studený.

On sám se na výsledky interpretované radnicí spoléhat nechce. Původní důvěra totiž dávno zmizela. "Než se ukázalo, že tady ten azbest skutečně je, tak jsem neměl důvod informacím od radnice nevěřit. Nakonec se ale ukázalo, že je všechno jinak," přiznává ztrátu iluzí Studený.

O změření hodnot azbestu museli požádat sami rodiče

V půlce září se provalil průšvih ve škole v Hovorčovické, tedy tam, kde stavební firma podobně jako Na Šutce kvůli neodborným postupům při práci zamořila celou budovu azbestem. Tamní děti ale do školy v novém školním roce vůbec nenastoupily. Stavební práce se totiž protahovaly.

"Tady, Na Šutce, to bylo jinak. Naše děti sem od začátku roku normálně chodily. Když jsme zjistili, jak se to má se školou v Hovorčovické, začali jsme se zajímat i o naši školu. Na začátku nám radnice tvrdila, že tu azbest není. Pak se ukázalo, že je, že dělníci likvidují staré azbestové panely pomocí kladiv a rozbrušovaček," popisuje Studený. Podle něj si první měření vynutili sami rodiče.

"Teprve potom se začaly pro zdejší školáky hledat náhradní prostory. Musím uznat, že jsme byli opravdu vytočení, vždyť tam děti dýchaly něco, co je smrtelně nebezpečné, něco, co způsobuje rakovinu," vzpomíná Studený.

Na závěr dodává, že posledních několik dní se nedaří informace o stavu školy získat. "Chceme vidět výsledky měření a ověřit si je. Jinak tam třeba moje děti prostě chodit nebudou," dodává rezolutně otec.

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Klinika si říká o další obsazení, dali jsme do ní miliony, míní aktivista

Jakub Ort, jeden z členů centra Klinika (3.3.2016).

Exekutor ve čtvrtek začal vyklízet budovu bývalé plicní kliniky na Žižkově, kterou od roku 2016 nelegálně využívali...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Na každý post větší konkurence, Sparta skládá kádr. S kým nepočítá?

Sparťané začínají přípravu, David Moberg Karlsson (v popředí) je jednou z posil...

Na každý post dva hráči, někde má trenér i víc možností. Fotbalová Sparta formuje kádr pro jarní část, v níž chce...

Další z rubriky

Hlasovaly za jiné. Dvě členky volební komise z Chlístovic stíhá policie

Ilustrační snímek

Policie obvinila dvě členky okrskové volební komise z manipulace loňských komunálních voleb konaných v říjnu v obci...

Národní technická knihovna žaluje Sekyra Group kvůli závadě na fasádě

U vchodu do Národní technické knihovny v Praze 6 bylo umístěno lešení.  (15. 3....

Národní technická knihovna v pražských Dejvicích podala žalobu na společnost Sekyra Group kvůli neúspěšnému vyjednávání...

Matku viní z vraždy novorozence, tělíčko nechala v tašce na hydrantu

Soud začal projednávat případ matky, která podle obžaloby usmrtila novorozence...

Novorozeného chlapce po utajeném porodu usmrtila loni na začátku března podle obžaloby čtyřiatřicetiletá Kateřina Č.,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz