Škoda Auto ustoupila od pracovních sobot, odbory nadále hrozí stávkou

  13:51aktualizováno  13:51
Odboráři v automobilce Škoda odmítli další nabídku firmy na růst mezd, a to o 7,5 procenta. Naopak pokračují v přípravě stávky. Škoda přitom zaměstnancům silně ustoupila, souhlasí se mzdovou dohodou jen na 12 měsíců a zároveň nebude spojovat vyjednávání o mzdách se zavedením pracovních sobot.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Archiv Škoda Auto

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli zásadního úspěchu. „Firma včera na dalším kole kolektivního vyjednávání potvrdila, že ustupuje od zavedení osmnáctisměnného systému, tedy práce 6 dnů v týdnu včetně sobot,“ informovali dnes odboráři.

Zároveň firma souhlasí se mzdovou dohodou jen na 12 měsíců, za rok by se tedy vyjednávalo další navyšování mezd, na rozdíl například od Slovenska nebo Německa, kde byly uzavřeny více než dvouleté smlouvy.

„Obě strany vyslovily snahu hledat vzájemná kompromisní řešení a zakončit jednání do konce března 2018,“ uvedli odboráři.

Ti však zároveň pokračují v přípravě stávky. Firma Škoda průběh vyjednávání nekomentuje, nicméně zřejmě má obavy, aby po 31. březnu, kdy vyprší platnost kolektivní smlouvy, přišli všichni zaměstnanci do práce. 

Podle odborářů proto v minulých dnech dávala společnost zaměstnancům podepisovat dokument, že se seznámili se svojí pracovní dobou. „Takovouto akci musel vymyslet jen idiot, nebo pár idiotů,“ reagoval na to předseda odborů KOVO Jaroslav Povšík.

„Nenechte se znejistět, nenechte se zastrašit, nenechte se ovlivnit,“ napsal zaměstnancům Povšík.

Zaměstnanci se sejdou na schůzi

Odbory ve svém týdeníku uvedly, že o vyjednávání budou příští týden informovat zaměstnance na velkém firemním shromáždění. Na zhruba dvě hodiny se kvůli tomu ve čtvrtek zastaví výrobní linky.

Nebude to ale stávka, nýbrž připravené a odsouhlasené setkání zaměstnanců. Vedení automobilky i odborů s nimi bude řešit důležitá témata nejen o vyjednávání, ale i pracovní záležitosti.

Odbory dnes uvedly, že zaměstnavatel ve čtvrtek předložil nový návrh na růst mezd. Počítal s navýšením tarifů o 5,5 procenta od 1. dubna 2018 a dále o 2 procenta z nových tarifů od 1. řijna 2018. K tomu by byly vyplaceny jednorázové prémie 5 tisíc korun v dubnové a listopadové výplatě. 

„Tento návrh jsme odmítli a požádali o vyšší navýšení tarifu, protože jeho podíl a vliv na celkovou výši mzdy klesá. Dále jsme požádali o navýšení v jednom termínu a to k 1. dubnu 2018,“ uvedl Povšík.

Vyjednávací tým firmy pod vedením člena představenstva Bohdana Wojnara podle Povšíka požádal o pauzu a poté předložil vylepšenou nabídku. Ta počítala s navýšením tarifu o 7,5 procenta od 1. dubna 2018, navýšení rozpočtu na osobní ohodnocení o 0,7 procenta na 16 procent z aktuálních tarifů a jednorázovou prémii 5 tisíc korun v dubnové mzdě.

„Odbory KOVO tento návrh předloží Podnikové radě. Vyjednávací tým konstatuje, že i tato předložená nabídka firmy nedosahuje stanoveného mandátu a je tudíž stále nedostatečná,“ dodali odboráři.

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

V centru Prahy se pokusil upálit další muž, policie zasáhla včas

Místo, kde se pokusil 19.1. upálit další muž.

Podle informací na policejním twitteru před čtvrtou hodinou odpolední oznámil na tísňovou linku sedmačtyřicetiletý muž,...

Další z rubriky

Opilý cizinec se na benzince polil hořlavinou, skončil na záchytce

Ilustrační snímek

Středočeská policie v pondělí odpoledne zasahovala na čerpací stanici v obci Tursko na Praze-západ. Cizinec se u...

Dobrodruh z Kolína jel napříč Asií na koloběžce, zabrat mu dal monzum i hory

Na koloběžce Marek projel také Vietnam a Kombodžu. Z této země pochází tento...

Pětatřicetiletý Marek Jelínek přejel loni Asii na koloběžce. Za sedm měsíců ujel téměř osm tisíc kilometrů, tři týdny...

Exhibicionista se obnažoval v metru, mezi stanicemi jezdil tři hodiny

Exhibicionista se obnažoval v metru, pátrá po něm policie

Policisté pátrají po exhibicionistovi, který se obnažoval ve stanicích metra pražské linky A. Muž jezdil podzemní...

Najdete na iDNES.cz