Svazková škola Chýně-Hostivice na Praze-západ vyjde na 1,12 miliardy korun. Areál se dvěma dvory bude připomínat otevřenou náruč. Vstupní dvůr bude sloužit k veřejným setkáním. Na druhém (na snímku) budou děti aktivně odpočívat. | foto: Vizualizace: Dousek-Záborský

Stavba nové školy je pro obce odysea, na splátky a úvěry utratí třetinu rozpočtu

  • 0
Týmy středočeských starostů počtem členů i odhodláním připomínají Dumasovy mušketýry. Vytrvalostí pak Homérova Odyssea. V některých případech jejich školní odysea trvá srovnatelně dlouho jako plavba bájného hrdiny. A stejně jako on musí překonat řadu úskalí, spolehnout se především na spoluplavce a utkat se, když ne přímo s nestvůrami, pak s přebujelou byrokracií.

„Minimálně pět. Spíš sedm let,“ shodují se starostové středočeských obcí, jak dlouho to v průměru trvá, než se prvotní idea postavit novou základní školu zhmotní do skutečné budovy s vybavenými učebnami, šatnami, tělocvičnami, jídelnou a kuchyní.

Například Dobrovolný svazek obcí LOŠBATES (Louňovice, Štíhlice, Babice, Tehovec a Svojetice) v rámci shánění nezbytných razítek pro stavbu svazkové školy v Louňovicích na Praze-východ má za sebou maraton po 45 institucích.

V kraji se staví svazkové školy, přechodně dětem poslouží kontejnerové třídy

Jeho detailní popis zveřejnil na svém webu losbates.cz. „Teď jsme ve fázi hotové projektové dokumentace pro stavební povolení a dolaďujeme financování,“ říká předseda LOŠBATES a louňovický starosta Josef Řehák.

Nechrání vás zákon o obcích

Školy v kraji

Stát pod hrozbou trestů (§ 201 trestního zákoníku) nařizuje rodičům, že musí své potomky posílat do školy devět (ZŠ) a jeden (MŠ) rok. Podmínky, aby mohli tuto svou povinnost splnit, jim ale – minimálně ve středních Čechách a v Praze – vytvořit neumí.

Seriál MF DNES se pokouší zmapovat stav škol v kraji a jejich kapacity. Podíváme se na nejproblematičtější oblasti i na to, jak zodpovědné osoby situaci (ne)řeší. Pátý díl se zaměřuje na úskalí, která provázejí výstavbu a financování nových škol.

Spolek vznikl před více než pěti lety. Žádná z obcí by totiž sama školu zafinancovat a postavit nedokázala. Louňovice a Svojetice mají každá na 1 200 obyvatel, v Tehovci jich žije zhruba 640 a ve Štíhlicích něco málo přes 200 (Babice se nakonec na výstavbě školy podílet nebudou).

„Svazek obcí si zřídíte, když chcete stát oběma nohama v kriminálu,“ glosuje Anna Chvojková, starostka Chýně na Praze-západ. „Jdete na trh s vlastní kůží. Nechrání vás totiž zákon o obcích. Jste tam sami za sebe jako statutární orgán,“ upozorňuje Chvojková.

Předpokládané náklady svazkové školy LOŠBATES a Chýně-Hostivice se pohybují kolem tři čtvrtě miliardy korun, respektive 1,1 miliardy. Obě školy jsou zařazené do dotačního programu ministerstva školství (MŠMT) Prstenec II. Z něj dostanou na vybudování místa pro jednoho žáka 1,1 milionu. To ale nebude stačit.

MŠMT zároveň odmítá financovat cokoliv, co je dále než deset metrů od pláště budovy školy. „Jenže máte povinnost vybudovat parkoviště pomalu jako u autokina. Potřebujete venkovní sportoviště a do deseti metrů se nevejdete pomalu ani s topnými systémy,“ podotýká Josef Řehák. Stejně tak si musí obce zajistit finance i na příjezdové cesty a chodníky ke školám.

Má projektování, financování a výstavbu nových škol převzít stát?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 19. dubna 2023. Anketa je uzavřena.

Pro spolek LOŠBATES je dalším významným zdrojem financování dotace od Státního fondu životního prostředí – konkrétně na pasivní budovy. Obce mohou také podat žádost o dotaci na Národní sportovní agenturu – na školní hřiště. Finančně se je snaží podpořit i kraj – například 10 miliony na projekt.

„Na všechny dotační tituly musíte mít připravené peníze na spolufinancování. Stejně tak vám banka neposkytne úvěr, aniž byste měli něco naspořeno,“ upozorňuje starostka Drahelčic na Praze-západ Petra Ďuranová.

S partnerskou obcí Úhonice připravuje svazkovou školu za přibližně 750 milionů korun. „Zhruba čtvrt miliardy z toho musíme zafinancovat z vlastního,“ podotýká drahelčická starostka.

Chceme školu, která bude aspoň 100 let sloužit dětem i celé komunitě.

starostové ze spolku LOŠBATES

Roční rozpočet obce je přitom necelých 24 milionů. „Cesta se vždycky najde, pokud víte, jaký máte cíl,“ prohlašuje odhodlaně starostka Chýně. Ani ne čtyřtisícová obec nyní dává každoročně na splácení bankovního úvěru na výstavbu školy 40 procent svých daňových příjmů. Čtveřice obcí ze spolku LOŠBATES čtvrtinu. „Chceme postavit školu, která tu bude minimálně sto let. Bude sloužit dětem i celé komunitě a přispěje k soudržnosti lidí,“ dodávají starostové a starostky.

A pak ještě sehnat personál

Kolaudací nové budovy ale školní odysea nekončí. Bez učitelů a dalšího personálu zůstane jen stavbou. „Jsme v totální personální krizi. Už dávno jsem rezignoval u učitelů na aprobaci (způsobilost vyučovat určitý předmět na konkrétním druhu školy). Beru každého nad 18 let, kdo mi 1. září nastoupí,“ říká ředitel ZŠ Nučice Pavel Schneider.

Obce mají na rozšiřování škol strategie, ale na řešení jim chybí peníze

,