Diskuze

Evropa slavila mír, tady se ještě střílelo. V Praze si připomněli povstání

Lidé si v neděli před budovou Českého rozhlasu v pražské Vinohradské ulici připomněli 74. výročí Pražského povstání. Poklonit se obětem přišli politici, pamětníci, ale také desítky dalších lidí. Řečníci při vzpomínkové akci na oběti Pražského povstání v květnu 1945 u budovy Českého rozhlasu v Praze vyzdvihli hrdinství pracovníků stanice a povstalců.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Když dorazila RA do Jihlavy, bylo zrovna hezky, slunce, teplo a my děti jsme vyšly po třech dnech ve sklepě opět ven. Na kamenném práhu našeho obydlí v Kosmákově ulici seděl ruský voják a kouřil machorku. Všiml jsem si, že papír na tu cigaretu trhá z knihy s názvem "Brehmův život zvířat" v němčině, krásné ilustrace. Takže jsem se snažil tu knihu zachránit, nabídl jsem mu za ni německou bibli, vytištěnou na tenkém hedvábném papíru, ta se mu zamlouvala mnohem víc.

Dalšími diskuzemi jsem se dozvěděl, že je Kalmyk, kdesi za Kavkazem doma a že tam má také sedmiletého kluka, tak jsme se trochu spřátelili. Ale v lesích kolem Jihlavy bylo plno zahozených zbraní, starší kluci po nich šli jako slepice po nevím čem. Až to jednomu roztrhalo ruku, chtěl štípat pařez, tak do rozštěpu dal patronu a bouchl na ni sekyrkou.

Takže nám pak tu munici pro jistotu všichni brali- moje maminka hodila do popelnice celý pás od těžkého kulometu, který jsem měl schovaný pod postelí..Ale pistoli jsem žádnou nenašel, o pušku vz. 98 jsem zájem neměl, ta byla na 7. letého kluka moc těžká. Ten kulomet zůstal také na přívěsu BMW Sahary, který zanechali polní četníci před hotelem Hvězda, 50 m od mého bydliště. Odnesl jsem si jenom ten pás.

Globální oteplování muselo být už tehdy, v Jihlavě bylo mnoho roků začátkem května už tak teplo, že jsme se chodili koupat do rybníka. Ochladilo se až zase v šedesátých letech. Největší sucho a horko bylo 1947, to byla velká neúroda.

9 0
možnosti

J35i71ř32í 77K47ü50h39r

5. 5. 2019 20:12

No vidíte a u nás se musela zakopávat těla dobytka a padlých a aspoň provizorně opravovat poškozené domy.

Nějaký sběr zbraní a munice musel většinou počkat.

0 0
možnosti

Generál Vlasov padl do sovětského zajetí u městečka Lnáře na jihu Čech. Stalo se tak před 70 lety, v sobotu 12. května 1945. Čekala ho šibenice a na členy jeho Ruské osvobozenecké armády kulka nebo gulag. Před tím, než je dostali jedni gauneři - komunisté, však stačili osvobodit Prahu od druhých gaunerů - nacistů.

2 2
možnosti

Osvobozoval o tři dny dříve než pijely tanky s hvězdou..... kdepak se asi toulaly?

0 1
možnosti

Československo pro osvobozování nebyla priorita. Sovětská armáda se hnala zběsilou rychlostí na Berlín. Tam šlo o hodně. Nicméně je po válce, a že jich bylo v Evropě i potom povícero, je věc inteligence národů. Zrejména Svazů jako byla Titova Jugoslávie. Dokud vládl, držel je tvrdou rukou při sobě. Jak se něco štvalo proti sobě, nechal jich i 50,000 popravit a byl klid. Hrdinné Polsko se Němcům (neúspěšně) bránilo, Česko tradičně ohnulo hřbet, Slovensko se raději odtrhlo a vyhlásilo nezávislost, Maďaři, Rumuni a Italové bojovali za Německo.

Spousta chytřejších utekla do zahraničí, do Anglie a USA. Všechny vesměs komunisti odsoudili. A s nimi i takové jako Husáka, kterého jediného bohužel nepopravili, Širokého, Baráka, Beneše i ml. Slánským, Vratislavem Polesným, Vratislavem Jandou, Josefem Charvátem, Emanuelem Čančíkem, Květoslavem Prokešem a Jaroslavem Borkovcem. Posledního jsem znal osobně. Horáková věděla co na ni nastrojili.

Byla to zlá doba.

2 2
možnosti

nějak vám váš tisk nedokáže odpovědět PROČ museli zahynout tisíce lidí v Praze a okolí.

Sověti totiž aby jim Západ (Anglie a Amíci) nezabrali celý Berlín, ani do Prahy nejeli ale rovnou objeli po severním oblouku Československo a spěchali si zabrat Východní část Berlína. Prahu osvobozovali až zadní části sovětských vojsk. Američané museli opustit Plzeň a nesměli pokračovat z Plzně dál na Prahu. Tu měli podle dohody osvobozovat Rusové.

Tedy PROTO ti mrtví a bylo jich hodně. Samotným povstáním nemohli sami občané Prahu osvobodit. Na to neměli vojensou techniku, ani velení, ani zkušenosti. Povstání bylo odsouzeno k prohře. Dokonce bylo potlačeno a až za úsvitu 9.května se do Prahy dostaly tanky a vojska Sovětů kteří už jen čistili zbytky nacistů cestou na Západ.

Jednou se k tomu přizná i český tisk.

2 4
možnosti
Foto

Aha. A kde byly hranice sovětské okupační zóny? V západním Berlíně nebo až daleko dál? Podívejte se na mapu.

2 0
možnosti

O32t16a 89K67i32n55c

5. 5. 2019 17:26

Bohužel si jen málo lidí připomene, že velitelem Pražského povstání byl generál Karel Kutlvašr, který spolu s představiteli České národní rady posléze 8. května odpoledne dojednal podmínky provedení kapitulace německých jednotek v Praze. Komunistický režim po roce 1948 se mu za to odvděčil původně doživotním kriminálem, až v roce 1960 byl na základě amnestie propuštěn a poté zemřel v absolutní chudobě.

11 0
možnosti

to je stálá vlastnost komunistů, kdo není z jejich řad je stále nepřítel

9 0
možnosti

J62i28r28i 91T98i38c34h68y

5. 5. 2019 17:00

V jiznich cechach nektere nemecke jednotky bojovaly az do 15. kvetna.

0 0
možnosti

O87t39a 31K36i43n24c

5. 5. 2019 17:29

Oficiálně padly poslední výstřely 2. světové války na našem území ve Slivici u Milína dne 12.května 1945.

2 0
možnosti

P42e77t50r 55H74u90l59k91a

5. 5. 2019 16:47

Na závěr piety promluvil pamětník, to jsem zvědav, jestli ho ještě někdy pozvou.

0 0
možnosti
Foto

Doporučuji podívat se sem:

https://www.youtube.com/watch?v=5gzZoVm-joc

Zde je popsaná celá struktura sovětských vojsk se kterou končila válka. Chce to trpělivost, ale máte tam vyjmenované fronty ze severu na jih a jejich velitele. Všimněte si Alexandra Pokryškina v čase 5:59. Trojnásobný hrdina a letecké eso.

0 0
možnosti

Pokud vím i gen. Vlasov byl hrdinou sovětského svazu. Ale nikde tam jeho jednotku nevidím...

0 0
možnosti
Foto

Prahu osvobodili vojáci 1. Ukrajinského frontu, takže Ukrajinci. Ne Rusové.

0 4
možnosti

Názvy jednotlivých frontů nebyly odvozovány podle národnosti vojáků, kteří v jednotkách na těchto frontech bojovali.

9 0
možnosti

Asi je férové připomenout, že bez vyhraných bitev RA a bez toho, že by RA na sebe vázala hlavní sílu nacistů a hnala je až do Berlína, by Patton nebyl u Plzně, zřejmě ani v Evropě, ani Vlasovci by nepomáhali Praze, když byli zverbovaní k Němcům a Němci by nemazali tak překotně z Prahy. Rusové za humny pro ně byli dobrou pobídkou.

16 0
možnosti
Foto

Také je férové připomenout obrovskou materiální pomoc USA pro SSSR.

12 0
možnosti