Obžalovaná ošetřovatelka Lenka Waclawiecová | foto: Jiří Pánek, iDNES.cz

Čtyři roky za vpíchnutí vzduchu do žíly stačí, řekl odvolací soud

  • 1
Vrchní soud v Praze potvrdil čtyřletý trest pro ošetřovatelku mladoboleslavské nemocnice Lenku Waclawiecovou za loňský pokus o vraždu pacientky. Osmaosmdesátiletá seniorka zemřela krátce poté, co jí obžalovaná vstříkla do žíly vzduch. Příčinou smrti však bylo selhání dechu a následky proleženin.

Odvolací soud odmítl názor státního zastupitelství proti trestu, které trest za pokus o vraždu považovalo za příliš mírný. Dubnový verdikt Krajského soudu v Praze vyhodnotil jako za daných okolností přiměřený.

Waclawiecová se policii původně přiznala, že těžce nemocné pacientce vstříkla do žíly vzduch. Motivem mělo být podle obžaloby to, že ženě uleví od bolesti.

Pacientka o několik hodin později skutečně zemřela, příčinou smrti ale bylo selhání dechu, krevního oběhu a zejména následky proleženin, tudíž byl čin ošetřovatelky hodnocen jako pokus o vraždu.

Jednadvacetiletá obžalovaná později u soudu prvotní výpověď popřela a řekla, že si věc vymyslela, aby zaujala své okolí. Soud prvního stupně ale uvěřil výrokům z policejního výslechu, s nimiž koresponduje také telefonická komunikace Waclawiecové s několika lidmi.

Mladá žena dostala čtyři roky vězení, což je hluboko pod hranicí zákonné sazby - hrozilo jí dvanáct až dvacet let za mřížemi.

Soud zohlednil nízký věk ošetřovatelky

Státní zástupkyně u vrchního soudu požadovala zpřísnění verdiktu na nejméně šest let vězení, také volala po prodloužení zákazu výkonu zdravotnického povolání na sedm až osm let.

Vrchní soud ale stejně jako soud prvního stupně zohlednil nízký věk obžalované, její dosavadní řádný život a také dobré vyhlídky na její opětovné začlenění do společnosti. Zároveň zopakoval, že v momentě svého činu obžalovaná věděla, že může pacientku zabít, přestože to nakonec znalecký posudek vyloučil.

„Domnívám se, že jsem byla dostatečně potrestána, a to hned dvakrát,“ řekla u odvolacího soudu Waclawiecová s tím, že kromě odnětí svobody se potýká také se ztrátou rodiny. „Především svého syna, kterého jsem už 15 měsíců neviděla,“ dodala odsouzená.

Po dobu pěti let po návratu z vězení nebude moci pečovat o pacienty ve zdravotnických zařízeních.

Krajskému soudu v Praze ošetřovatelka v únoru řekla, že ji k přiznání donutila policie:

20. února 2018

,