Fakultní nemocnice Bulovka

Fakultní nemocnice Bulovka | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Lékaři z Bulovky odmítli nepřetržitý režim. Kdo bude odpovědný za pacienty bez péče?

  • 46
Situace ve Fakultní nemocnici Bulovka je den ode napjatější. S novým zákoníkem, který vstoupil v platnost 1. října, změnil ředitel Jan Kvaček všem lékařům ARO a urgentního příjmu dosavadní jednosměnný pracovní režim na nepřetržitý. Doktoři ale odmítají do směn nastoupit, a tak vyvstává otázka, kdo bude odpovědný za pacienty, kteří zůstanou bez péče.

Podle odborářů rozhodnutí ředitele nemocnice odporuje zákoníku práce, jelikož dotčení lékaři mají standardně ve svých pracovních smlouvách sjednán rozsah pracovní doby na 40 hodin týdně.

„Nepřetržitému pracovnímu režimu totiž odpovídá jiná délka týdenního hodinového fondu, a to 37,5 hodiny. A pouhým jednostranným oznámením pracovní smlouvu změnit nejde,“ vysvětluje předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.

Odboráři tedy považují za zcela neopodstatněnou výhrůžku právního oddělení Bulovky, podle níž lékaři, kteří se vůli ředitele nepodvolí, nejen poruší zákoník práce, ale ponesou také zodpovědnost za vědomé ohrožení životů a zdraví pacientů.

Centrální odborový svaz vyzval odboráře z Bulovky, aby se drželi svých pracovních smluv a nenechali si takto nařídit změnu pracovní doby.

„Od 11. října by měli lékaři nastoupit do směn, což odmítají. Nechtějí ani pokračovat v přesčasech, které má navíc většina z nich už pro letošek vyčerpané a zbytek je dočerpá v následujících dnech. Poté bude situace tristní,“ upozorňuje předseda lékařského odborového klubu Martin Engel.

Opatření proti vzpouře? Šéf Bulovky nařídil nepřetržitý provoz v ARO

„Pan Kvaček se manažersky zachoval jako úplný diletant,“ dodal s tím, že navíc Bulovka jako jediná nemocnice nenavýšila na letošní rok platy o ministerstvem zdravotnictví slíbená tři procenta.

Lékaři zatím vyčkávají. Podle Žitníkové jim například přišla textová zpráva z nemocnice s dotazem, zda mají evakuovat pacienty na přístrojích, nebo zda lékaři odpoledne přijdou do práce. „Na toto lékaři odpověděli, že nastoupí, ale opravdu nejsou ochotni nastoupit do směnného provozu,“ podotýká Žitníková.

Dále Engel uvádí, že ze strany nemocnice není snaha problém lékařů řešit. „Ředitel místo toho nabízí svým záložním externistům daleko vyšší částky než svým lékařům (až 3 tisíce na hodinu), což je diskriminační a znovu to odporuje zákoníku práce, který říká, že za stejnou práci má být stejná odměna,“ říká Engel.

„Obrátili jsme se na ministra Válka, upozornili ho na problémy, ale zatím nemáme řešení. Slíbil, že se sejdeme 10. října, ale z hlediska času je to napjaté a skoro už za horizontem,“ sdělil Engel s dodatkem, že ne lékaři, ale nemocnice na Bulovce a ministerstvo zdravotnictví, jako její přímý zřizovatel, ponesou odpovědnost za pacienty, kteří zůstanou bez péče.

Odborářům přitom jde především o možnost vyjádřit se, a o to, aby s nimi byl vedený dialog při přípravě změn, které se jich týkají, a nejednalo se s nimi takto nedůstojně.

Nemocnice Bulovka hledá nového primáře na ARO, chce tím vyřešit vzpouru lékařů

Výměna primáře ARO pak mezi lékaři budí především rozpaky a není hlavním bodem k jednání. „Když je nějaký celek zajetý a funguje, pak nikdo nechápe, proč tyhle personální změny. Když se dostane do problému družstvo a trenér, padne trenér, nevymění všechny hráče v družstvu,“ uzavírá Engel.