„Nesouhlasíme s postupem vedení nemocnice při změně primáře. S ředitelem jsem měli dvě schůzky. Na první se nám sice snažil situaci objasnit, ale nepřesvědčil nás. Na druhé už nám představil nového primáře, kterého provází kontroverzní pověst,“ popsal MF DNES důvody protestu jeden z anesteziologů z Bulovky.
Původní šéf oddělení Jakub Bala podle lékařů skončil náhle a místo něj přišel Josef Škola, anesteziolog z jiného kraje, kterému nevěří.
„Chceme, ať ředitel nemocnice dočasně pověří vedením ARO někoho z našeho kolektivu a vypíše nové výběrové řízení. Jinak přestaneme sloužit přesčasy a někteří z nás zvažují odchod z nemocnice,“ dodal.
Nejde o peníze, chci mít chuť se vracet do práce, říká k přesčasům pediatr z JIP![]() |
Nemocnice je přímo řízená ministerstvem zdravotnictví. Na dotaz, zda a jak situaci řeší, odpověděl tiskový mluvčí resortu Ondřej Jakob: „Toto je interní záležitost FN Bulovka, kterou její vedení intenzivně řeší. Ředitel nemocnice Jan Kvaček ujistil pana ministra, že situace nebude mít žádný dopad na poskytování zdravotní péče.“
Ve stejném duchu odpověděla nemocnice i na otázky MF DNES. „Situaci řešíme s novým primářem oddělení, jednáme se členy stávajícího týmu ARO, ale i s externími lékaři, kteří mají zájem pracovat ve Fakultní nemocnici Bulovka. Péče o pacienty bude zajištěna v plném rozsahu tak jako doposud,“ ujistila mluvčí nemocnice Eva Libigerová s tím, že na rozpisu služeb se nic nemění.
Stejnou informaci dostala i Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy, která vozí pacienty na urgentní příjem. „Poté, co jsme obdrželi informaci o možném omezení služeb, vedení naší organizace si obratem vyžádalo oficiální stanovisko od Fakultní nemocnice Bulovka. Ředitelem jsme byli ujištěni, že záležitost interně řeší a pro záchrannou službu se na spolupráci s nemocnicí nic nemění,“ sdělila mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.
Problém na Bulovce nicméně nesouvisí s aktuálním protestem mladých lékařů v zemi, kteří se bouří proti přemíře přesčasů. Novela zákoníku práce totiž navyšuje limit ročních přesčasů v nemocnicích na dvojnásobek, od října má tedy stoupnout možnost dobrovolných přesčasů ze současných 416 hodin na 832 hodin ročně.
Podle odborářů jde o diskriminaci zdravotníků. Uvažované rozšíření přesčasů by například u záchranářů umožňovalo ročně odpracovat až 1 040 hodin navíc, což představuje téměř polovinu roční pracovní doby.