VIDEO: Stop. Cyklisté už Kampou neprojedou, zákaz mají i segwaye

  6:01aktualizováno  6:01
Cyklisté, kteří si cestu centrem metropole zkracovali přes Kampu, od konce minulého týdne už přes oblíbený park neprojedou. Nová značka jim jízdu zakazuje, své kolo tudy mohou pouze vést. Zákaz platí i pro vozítka Segway. Důvodem jsou časté stížnosti na bezpečnost chodců.

Zákaz platí od minulého pátku, kdy sem značky Technická správa komunikací na podnět Prahy 1 nechala instalovat. Parkem podél Sovových mlýnů přitom vede cyklotrasa A1.

Důvodem je bezpečnost chodců, kteří se parkem procházejí. Často se totiž na úzkých uličkách mísili chodci, maminky s kočárky, děti a mezi nimi někdy nebezpečně kličkovali cyklisté a turisté na segwayích.

Fotogalerie

„Návštěvníci Prahy 1, potažmo Kampy si dlouhodobě stěžovali, že cyklisté a segwaye jsou bezohlední,“ řekla iDNES.cz mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Značky nechal odbor dopravy Prahy 1 umístit u obou hlavních příjezdových cest od Újezdu a Werichovy vily. Zapomnělo se však na cestu přes mostek z Nosticovy ulice. „Tato značka sem bude co nejdříve doplněna,“ upřesnila Blažková.

Podle ní jde o dočasný stav. „Do doby než budou v parku rozděleny cesty pro chodce a cyklisty. Kdy to ale bude, nedokážeme odhadnout,“ dodala.

Cyklisté zákaz kritizují

Zákaz si okamžitě vysloužil tvrdou kritiku cyklistů, kteří se pustili do radnice.

„Nikdo z nás nemá rád zákazy a omezení a vaše rozhořčení do určité míry chápu. K tomuto kroku nás však doslova přinutila situace, kdy někteří cyklisté zcela bezohledně a nebezpečně kličkují mezi chodci a vytvářejí tak situaci, která eskalovala až k realizaci omezovacího opatření,“ vzkázal cyklistům radní Prahy 1 Jiří Veselý.

Dodal, že radnice nemůže stranit jedné skupině na úkor jiné a vždy se snaží najít mezi oběma najít optimální vyváženost.

„Nemáme nic proti slušným cyklistům, kteří respektují dopravní předpisy a pohybují se na území naší městské části. Jsem však názoru, že i cyklista může těch zhruba 600 metrů  přes park Kampa přejít pěšky a kolo vést tak, aby bylo dáno do souladu vzájemné soužití cyklistů a pěších. Rozumní to jistě pochopí,“ dodal radní.

Značky se mnohým zdají nesrozumitelné

Soubor instalovaných značek se navíc mnohým zdá nesrozumitelný. V zákazové značce je umístěn doplňující nápis. „Cyklisto sesedni z kola“, vjezd segwayům je vyřešen značkou pro zákaz vstupu chodců s dodatkovou tabulkou.

Segwaye v české legislativě totiž nemají svou vlastní značku. „Segway je brán jako chodec, proto je značka vyřešena takto. Proti tomu nic nemáme,“ uvedl mluvčí pražských strážníků Jan Čihák.

Na značku zakazující vjezd cyklistům se už ale objevily různé názory.

„Značka pro zákaz segwayí je OK. Ale výklad té druhé značky by se dal chápat také tak, že cyklista má zakázáno slézt z kola a naopak musí místo projet. Myslím si, že vhodnější by zde byla modrá značka „Cyklisto, sesedni z kola“, či „Cyklisto, veď kolo“ nebo označení celé zóny, kde omezení platí,“ domnívá se Vratislav Filler ze sdružení Auto*Mat, které podporuje cyklistickou dopravu v Praze.

Značkám nerozumí ani místní. Dva starousedlíci několika „narušitelům“ jaksepatří vynadali. „Měla by se sem dát značka zákaz vjezdu cyklistům. Pak by tu měl stát dva dny příslušník a dávat pokuty. A byl by svatej klid,“ řekl jeden z nich.

Někdejší dopravní expert Besipu Robert Šťastný ale v instalovaných značkách problém nevidí.

„Zákazová značka umožňuje přísněji trestat. Domnívám se, že pokud by zde byla modrá značka „Cyklisto, sesední z kola“, tak by asi hrozilo, že se nedosáhne toho požadovaného stavu. Protože ti lidé by tam na kolech stejně jezdili,“ uvedl Šťastný.

Použití značek se řídí silničním zákonem. „Jediný, kdo může rozhodovat, zda je značka správná či ne, je ministerstvo dopravy, se kterým náš odbor dopravy komunikuje. Určitě by to neměli řešit cyklisté,“ utnula spekulace mluvčí Blažková.

Strážníci ale mají jasno. „Dopravní značka je kvalifikovatelná z hlediska parametrů dopravní značky. Je to dopravní značení B32, které se užívá ke stanovení zákazu, přičemž zákaz se vyjadřuje stručným nápisem uvnitř značky,“ vysvětlil mluvčí strážníků Čihák.

„Pokud je na značku vydáno dopravně-inženýrské rozhodnutí, je pro nás právně závazná. Porušení tohoto dopravního značení lze sankcionovat podle zákona,“ dodal mluvčí.

Cyklista tak v případě nerespektování značení může dostat pokutu až dva tisíce korun, nebo jeho prohřešek může být řešen ve správním řízení.

Autor:

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Dukla - Sparta 2:3, hosté vedli jen jednou, v závěru rozhodl Tetteh

Benjamin Tetteh se raduje z třetího gólu Sparty proti Dukle.

Sparťanští fotbalisté dvakrát prohrávali, ale silou vůle zápas na hřišti posledního mužstva ligy otočili. V dohrávce...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Další z rubriky

Opilí muži v Praze bili řidiče tramvaje, zachránilo ho tísňové tlačítko

Ilustrační snímek

Strážníci pomohli řidiči tramvaje, kterého na konečné v Praze 4 napadli dva opilí cestující. Muže bili pěstmi, ale...

Poražený exsenátor, který se přel s rivalem o podporu, chce místo Baudyšové

Nový pražský senátor Libor Michálek odpovídá čtenářům iDNES.cz v on-line...

O uvolněné senátorské křeslo v obvodu Praha 9 bude na začátku dubna zřejmě bojovat desítka kandidátů, vyplývá z...

VIDEO: Seznámení v baru skončilo pokusem o znásilnění, muž ženu pokousal

Cigaretová pauza skončila pokusem o znásilnění.

Kriminalisté hledají muže podezřelého z pokusu o znásilnění, které se odehrálo na ulici před barem v Praze 8. Ženě, s...

Najdete na iDNES.cz