Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. října 2022 Justýna

VIDEO: Stop. Cyklisté už Kampou neprojedou, zákaz mají i segwaye

  6:01
Cyklisté, kteří si cestu centrem metropole zkracovali přes Kampu, od konce minulého týdne už přes oblíbený park neprojedou. Nová značka jim jízdu zakazuje, své kolo tudy mohou pouze vést. Zákaz platí i pro vozítka Segway. Důvodem jsou časté stížnosti na bezpečnost chodců.

Zákaz platí od minulého pátku, kdy sem značky Technická správa komunikací na podnět Prahy 1 nechala instalovat. Parkem podél Sovových mlýnů přitom vede cyklotrasa A1.

Důvodem je bezpečnost chodců, kteří se parkem procházejí. Často se totiž na úzkých uličkách mísili chodci, maminky s kočárky, děti a mezi nimi někdy nebezpečně kličkovali cyklisté a turisté na segwayích.

„Návštěvníci Prahy 1, potažmo Kampy si dlouhodobě stěžovali, že cyklisté a segwaye jsou bezohlední,“ řekla iDNES.cz mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Značky nechal odbor dopravy Prahy 1 umístit u obou hlavních příjezdových cest od Újezdu a Werichovy vily. Zapomnělo se však na cestu přes mostek z Nosticovy ulice. „Tato značka sem bude co nejdříve doplněna,“ upřesnila Blažková.

Podle ní jde o dočasný stav. „Do doby než budou v parku rozděleny cesty pro chodce a cyklisty. Kdy to ale bude, nedokážeme odhadnout,“ dodala.

Cyklisté zákaz kritizují

Zákaz si okamžitě vysloužil tvrdou kritiku cyklistů, kteří se pustili do radnice.

„Nikdo z nás nemá rád zákazy a omezení a vaše rozhořčení do určité míry chápu. K tomuto kroku nás však doslova přinutila situace, kdy někteří cyklisté zcela bezohledně a nebezpečně kličkují mezi chodci a vytvářejí tak situaci, která eskalovala až k realizaci omezovacího opatření,“ vzkázal cyklistům radní Prahy 1 Jiří Veselý.

Dodal, že radnice nemůže stranit jedné skupině na úkor jiné a vždy se snaží najít mezi oběma najít optimální vyváženost.

„Nemáme nic proti slušným cyklistům, kteří respektují dopravní předpisy a pohybují se na území naší městské části. Jsem však názoru, že i cyklista může těch zhruba 600 metrů  přes park Kampa přejít pěšky a kolo vést tak, aby bylo dáno do souladu vzájemné soužití cyklistů a pěších. Rozumní to jistě pochopí,“ dodal radní.

Značky se mnohým zdají nesrozumitelné

Soubor instalovaných značek se navíc mnohým zdá nesrozumitelný. V zákazové značce je umístěn doplňující nápis. „Cyklisto sesedni z kola“, vjezd segwayům je vyřešen značkou pro zákaz vstupu chodců s dodatkovou tabulkou.

Segwaye v české legislativě totiž nemají svou vlastní značku. „Segway je brán jako chodec, proto je značka vyřešena takto. Proti tomu nic nemáme,“ uvedl mluvčí pražských strážníků Jan Čihák.

Na značku zakazující vjezd cyklistům se už ale objevily různé názory.

„Značka pro zákaz segwayí je OK. Ale výklad té druhé značky by se dal chápat také tak, že cyklista má zakázáno slézt z kola a naopak musí místo projet. Myslím si, že vhodnější by zde byla modrá značka „Cyklisto, sesedni z kola“, či „Cyklisto, veď kolo“ nebo označení celé zóny, kde omezení platí,“ domnívá se Vratislav Filler ze sdružení Auto*Mat, které podporuje cyklistickou dopravu v Praze.

Značkám nerozumí ani místní. Dva starousedlíci několika „narušitelům“ jaksepatří vynadali. „Měla by se sem dát značka zákaz vjezdu cyklistům. Pak by tu měl stát dva dny příslušník a dávat pokuty. A byl by svatej klid,“ řekl jeden z nich.

Někdejší dopravní expert Besipu Robert Šťastný ale v instalovaných značkách problém nevidí.

„Zákazová značka umožňuje přísněji trestat. Domnívám se, že pokud by zde byla modrá značka „Cyklisto, sesední z kola“, tak by asi hrozilo, že se nedosáhne toho požadovaného stavu. Protože ti lidé by tam na kolech stejně jezdili,“ uvedl Šťastný.

Použití značek se řídí silničním zákonem. „Jediný, kdo může rozhodovat, zda je značka správná či ne, je ministerstvo dopravy, se kterým náš odbor dopravy komunikuje. Určitě by to neměli řešit cyklisté,“ utnula spekulace mluvčí Blažková.

Strážníci ale mají jasno. „Dopravní značka je kvalifikovatelná z hlediska parametrů dopravní značky. Je to dopravní značení B32, které se užívá ke stanovení zákazu, přičemž zákaz se vyjadřuje stručným nápisem uvnitř značky,“ vysvětlil mluvčí strážníků Čihák.

„Pokud je na značku vydáno dopravně-inženýrské rozhodnutí, je pro nás právně závazná. Porušení tohoto dopravního značení lze sankcionovat podle zákona,“ dodal mluvčí.

Cyklista tak v případě nerespektování značení může dostat pokutu až dva tisíce korun, nebo jeho prohřešek může být řešen ve správním řízení.

Autor:
  • Nejčtenější

Výtah na auta usmrtil v garážích muže, téměř mu oddělil hlavu od trupu

Tragická nehoda se ráno stala v podzemních garážích v Novodvorské ulici v Praze 4. Podle informací iDNES.cz tam muže...

Sídliště v Praze, které je skvělou adresou. Má vše, co si srdce žádá

Jihozápadní Město v Praze je na první pohled plné rozporů: skrývá v sobě unikátní památkovou rezervaci, bývalé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tragická srážka na Černokostelecké. Na místě zasahoval i vrtulník

Při střetu dvou osobních aut v Černokostelecké ulici v Praze v úterý večer zemřel jeden člověk a další tři se zranili....

Bytový dům v Karlíně podpírá monumentální socha ženy od Davida Černého

U karlínské Invalidovny už několik měsíců vzniká jedinečný architektonický počin se sochami umělce Davida Černého. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice po demolici vedou extraligu, vítězí i Olomouc. Litvínov poprvé slaví

Hokejová extraliga během nedělního odpoledne nabídla v rychlém sledu dalších sedm duelů. A kromě čtyř remíz v základní...

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Logo Prahy 6 jedni chválí pro střídmost, jiní kritizují „nemocniční zelenou“

Městská část Praha 6 představila svou novou vizuální identitu. Tvar loga vychází z městského znaku a zelená barva má...

VIDEO: Muž polil plot ukrajinského velvyslanectví v Praze červenou barvou

Plot u sídla ukrajinského velvyslanectví v pražské Bubenči polil někdo v noci červenou barvou. Policejní mluvčí Jan...

Jeřáb vrátil na věž bývalé jezuitské koleje v Kutné Hoře opravené zvony

Na věž bývalé jezuitské koleje v Kutné Hoře se po téměř roční opravě vrátily zvony Michal a Ludvík. Jeřáb je vyzdvihl...

VIDEO: Světélkující otužilci si ve tmě zaplavali pod Karlovým mostem

Návštěvníkům Karlova mostu se v úterý večer naskytla nevídaná podívaná. Do Vltavy totiž naskákali otužilci, kteří měli...

Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě
Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě

V Norsku, zemi lososů, se nepoužívá výraz šťastný jako blecha, ale šťastný jako losos. I vy teď můžete ochutnat nejprodávanější omega-3, které...

Nejtěžší bylo Hance v jejích posledních dnech lhát, říká Margita o Zagorové

Je to pět týdnů, co odešla zpěvačka Hana Zagorová (†75), se kterou žil její muž Štefan Margita (66) třicet let. Pěvec...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Táňa Pauhofová porodila. Její manžel prozradil pohlaví a jméno dítěte

Slovenská herečka Táňa Pauhofová (39) se poprvé stala maminkou. Na sociálních sítích zveřejnila fotky s hudebním...

Po malých institucích také ČSOB. Banky začínají nabízet úroky podobné ČNB

Na předchozí zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat zvyšováním úročení vkladů...