Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. září 2023 Matouš

Tvůrci metropolitního plánu čelí výtkám kvůli parkům a novým čtvrtím

  18:32
Představa městských architektů o vývoji Prahy v následujících desetiletích čelí mnoha výtkám. Nejhlasitějším kritikem návrhu metropolitního plánu, který popisuje možný rozvoj města v budoucnu, je nezisková organizace Arnika. Podle ní dokument umožňuje zastavět všechny parky a jiné zelené plochy.

Metropolitní plán má městu nabídnout návrh rozvoje do budoucna. Snímek pořídil fotograf ze vzducholodi, která létala nad Prahou. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Takové tvrzení odmítá Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), který za podobou nového územního plánu stojí. Městští plánovači dokonce zvažují, že na Arniku podají žalobu, pravděpodobně za šíření poplašné zprávy.

Že je výklad spolku silným tvrzením, říká i náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Trojkoalice/Zelení). Sama má však proti podobě dokumentu výhrady. A jedna z nich míří právě k budoucnosti zelených ploch v metropoli.

Jde totiž o to, že návrh nového územní plánu rozdělil Prahu na dvě části. Na zastavitelnou a nezastavitelnou. Nezastavitelné lokality jsou hlavně na periferii Prahy, zatímco město samotné dokument zamýšlí zahustit další zástavbou. A poznámku „zastavitelné“ lze nalézt i u zelených ploch.

Pře o ochranu zelených ploch

Neznamená to však podle Kolínské i podle IPR, že v Letenských sadech či na Štvanici budou moci vyrůst bytové domy či továrny. V území se počítá nanejvýš s výstavbou stánků s občerstvením. Přesto zanesení parků do kategorie zastavitelné je podle náměstkyně primátorky problematické. 

„Metropolitní plán snižuje míru ochrany zelených ploch. Pokud soukromý vlastník bude mít pozemek, který plán popisuje jako zeleň, ale zároveň ho dává do režimu zastavitelného území, tak může majitel chodit a říkat: Je to zastavitelná lokalita, já tam chci stavět, tak mi to změňte na stavební pozemek. Žadatel tak bude mít méně práce si prosadit škrtnutí zeleně,“ míní Kolínská. 

Zároveň dodává, že při tvorbě dalšího územního plánu hrozí, že jeho tvůrci se rozhodnou, že umožní zelené lokality ještě více zastavět. S tím však nesouhlasí plánovači rozvoje.

Město se vzdá možnosti ovlivňovat zástavbu brownfieldů

„Je to spekulace. Zelené plochy v zastavitelné a nezastavitelné lokalitě jsou úplně stejně nezastavitelné jen s tou výjimkou, že v té první lze vybudovat malé stavby, jako jsou kiosky,“ říká mluvčí IPR Marek Vácha.

Nejde však o jedinou výtku, kterou má náměstkyně pro územní rozvoj vůči návrhu metropolitního plánu. Problematické je podle ní i řešení zástavby brownfieldů – velkých území, která už desítky let leží ladem. 

Na bývalých industriálních plochách by mohly vzniknout tisíce bytů. Kolínská kritizuje to, že se IPR v rámci metropolitního plánu vzdává možnosti vypracovat na podobu jednotlivých rozvojových lokalit takzvanou územní studii. Ta by přesně navrhla, jak by daná lokalita vypadala. Kde by byl kupříkladu park, jak by byly rozmístěny domy. Většinu z toho by si měli mezi sebou rozhodnout vlastníci pozemků. 

„Rozhodnutí o tom, kudy přesně povedou ulice, kde bude škola či park, se v tomto případě odsouvá do procesu, do něhož nemůže veřejnost téměř mluvit, stejně tak město, které v území nevlastní pozemky,“ líčí Kolínská.

Územní studie pro brownfieldy nebude, aby se stavělo rychleji

Samotný IPR přiznává, že s vypracováním územních studií pro jednotlivé brownfieldy nepočítá. Důvodem je snaha zástavbu brownfieldů urychlit. Na těchto územích totiž nyní platí zákaz stavět, dokud jejich podobu neurčí územní studie. Na tu však řada lokalit čeká už přes dvacet let. 

„Kvůli tomu se tam nestaví, plochy zůstávají ladem, což je problém. Proto jsme pro rozvoj těchto ploch podmínku územní studie vypustili. Jejich podobu však můžeme navrhnout v druhé vrstvě metropolitního plánu, pokud nám tento úkol zadají magistrátní zastupitelé,“ popisuje Vácha.

V rámci druhé vrstvy by mělo město více možností, jak ovlivnit budoucí podobu čtvrtí, které by měly na brownfieldech vzniknout. 

Je však také možné, že zastupitelé její vypracování IPR nezadají. Potom podoba jednotlivých lokalit vzejde z domluvy vlastníků tamních pozemků. Metropolitní plán jim dává několik podmínek, aby neměli investoři zcela volnou ruku. Kupříkladu je pro některá území zaneseno pravidlo, aby investoři vybudovali kromě domů na určité části lokality i park nebo školu.

Zároveň je v plánu znázorněno, kudy by mohly vést některé ulice, aby se brownfield vhodně napojil na již existující zástavbu. Bez dodržení těchto podmínek město investorům nepovolí výstavbu.

Lide se budou moci vyjádřit v červnu

Plánovači z IPR doufají v to, že investoři v jednotlivých lokalitách spolu budou spolupracovat, a místo toho, aby vzniklo třeba pět malých parků, udělají společně jeden větší. Do spolupráce však nemůže být nikdo tlačen. 

„Situace nemá ideální řešení. Snažili jsme se přemýšlet o všech problémech a najít řešení, jak jim předejít, ale jsou tam i možné špatné scénáře. Ale ty jsou vždycky,“ uvádí mluvčí IPR.

K podobě metropolitního plánu však budou moci lidé podávat od 27. června po 30 dní připomínky. U brownfieldů mohou případně navrhnout, kde by bylo vhodné vybudovat školu. Podněty IPR očekává také ke svému návrhu zastavět některá volná místa v centru. Jde mimo jiné o plochu u hotelu InterContinental v Pařížské ulici, která se má nově jmenovat náměstí Miloše Formana. 

Vůči záměru už vznikla petice, kterou podepsaly necelé dva tisíce lidí. Plán počítá i se zástavbou zatáčky nad Klárovem u Jeleního příkopu či parčíku u Štefánikova mostu, kde dříve navrhovala Praha 1 vystavět budovu zvanou Zlaté vejce. Zástavba by mohla potkat i plochu u Tyršova domu, která nyní slouží jako parkoviště. Na ní by mohl stát třípatrový dům.

„Jsou to místa k diskusi. Podle nás jejich současná podoba neodpovídá hodnotě lokality, v níž jsou. Jde o místa, která představují šanci na zajímavou budovu,“ říká Vácha.

Bartošek: Babiš je hybridní hrozba a Okamura mluví jako z fašistické kuchařky

  • Nejčtenější

Autobus, který jezdí bez řidiče, je v Praze. Ozkoušet ho může každý

Na pražském Výstavišti jezdí autonomní minibus. Svézt se může zdarma i veřejnost. Během testovacího provozu je ve voze...

Vary na úvod extraligy zničily Vítkovice. Sparta, Hradec i Pardubice uspěly

Hokejová extraliga se opět rozjela naplno. Z šesti pátečních zápasů asi nejvíce zaujal krach posledního semifinalisty z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie pátrá po totožnosti zemřelé, kterou nikdo nehledá. Nepomohla ani DNA

Policie žádá veřejnost o pomoc při pátrání po totožnosti ženy, která byla v červenci nalezena v bezvědomí na ulici v...

Všem bude chybět jeho hnací motor, oplakává obec tragicky zesnulého starostu

Ztráta chlapa s velkým srdcem, plným lásky a obětavosti. Obyvatelé Zaječova truchlí za starostu obce Vladimíra Havlíka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praha ruší cedule, které navádějí zákazníky. Podnikatelům bude značení chybět

Kam teď zahnout? Otázka všech motoristů, ale i chodců, kteří mají namířeno na místo v hlavním městě, kam ještě předtím...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Exmanželce poškrábal auto kamenem. Zasloužila si to, řekl muž strážníkům

Exmanželčino auto se stalo terčem pomsty zhrzeného jednatřicetiletého muže. Auto stojící na parkovišti v Praze 13...

Poznáte ho? Policie vytvořila podobiznu muže, jehož před 19 lety někdo rozřezal

Kriminalisté vytvořili možnou podobiznu muže, jehož tělo rozřezané na několik částí se před 19 lety našlo nedaleko...

Autobus, který jezdí bez řidiče, je v Praze. Ozkoušet ho může každý

Na pražském Výstavišti jezdí autonomní minibus. Svézt se může zdarma i veřejnost. Během testovacího provozu je ve voze...

Čtyři kraje spustí společný systém veřejné dopravy, zlepší dopravní obslužnost

Středočeský kraj společně s Karlovarským, Plzeňským a Ústeckým krajem spustí společný systém veřejné dopravy. Zlepší...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Helena Vondráčková si po pádu zlomila žebro. Léčit se bude doma

Helena Vondráčková (76) musela přeložit páteční koncert v Havlíčkově Brodě. Jak informoval její manžel Martin Michal...

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

Květovaná sukně, košile a na ní pletená vestička s divokým vzorem. Ještě donedávna jsme podobné kreace vídali maximálně...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...