Libeňský most je nevratně poškozen, vzorky se odborníkům rozpadaly v ruce

  18:30
Průzkumy vzorků Libeňského mostu dopadly mnohem hůře, než se čekalo. Odborníkům se rozpadaly v rukách. Praha proto zvažuje, že části Libeňského mostu nahradí novými. Čeká se, zda bude most památkou.
Poškození betonových základů mostu, které stojí na břidlicovém podloží ve dnu...

Poškození betonových základů mostu, které stojí na břidlicovém podloží ve dnu Vltavy, je horší, než se očekávalo (11.5.2017) | foto: Jakub Heller, MF DNES

Kloknerův ústav ČVUT, zkoumající mimo jiné stavební konstrukce, završil několikaměsíční průzkum jednoho z pilířů Libeňského mostu a výsledky, které ve středu představil, nejsou dobré. Ukázaly totiž, že poškození betonových základů mostu, které stojí na břidlicovém podloží a jsou schovány ve dnu Vltavy, je horší, než se očekávalo (o kontrole pilířů jsme psali zde).

A dá se prý předpokládat, že další pilíře budou v podobném stavu. Odborníci totiž zjistili, že jsou základy vysoce pórovité, díky čemuž jimi snadno prostupuje podzemní voda i voda z řeky. V betonu navíc probíhá takzvaná síranová koroze.

„Jde o krystalizační proces, který probíhá v cementu za přítomnosti síranových iontů. Jejich zdrojem může být podzemní voda, případně látky, které se dostaly do betonu již v okamžiku, kdy byl vyráběn,“ říká ředitel ústavu Jiří Kolísko.

Během zmíněné koroze se objevují krystaly, které mají větší objem než původní materiál, ze kterého vznikají. Způsobené tlaky rozrušují strukturu betonu, což snižuje jeho mechanické vlastnosti. O rozsahu poškození vypovídá i to, že se asi desetina válcových vzorků, které ústav navrtáním základů mostu získal, rozpadla odborníkům v rukou.

Podle Kolíska je to tím, že krystaly jsou masivně prorostlé základy pilíře, což značí, že ke korozi dochází již po desetiletí. „Je to proces nevratný a v zásadě trvalý,“ dodal. Kloknerův ústav bude proto na žádost města do konce roku zkoumat nejen zbylé pilíře Libeňského mostu, ale i jeho další součásti a hledat další poškození.

Praha by tím měla získat představu, čemu bude moci most v budoucnosti sloužit. Zdá se totiž, že kvůli rozsahu poškození nesnese zátěž, kterou zvládal ještě před čtyřiceti lety, a to ani po případné opravě.

„Pouhou opravou se nám nosnost už nikdy nepodaří za stávajících technologických možností vrátit na původní stav,“ řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Ukazuje se navíc, že na stavu mostu se nepodepsaly jen vnější vlivy a skutečnost, že za 96 let své existence nikdy neprošel rekonstrukcí. Svou roli zřejmě sehrála i snaha jeho stavitelů ušetřit.

„I naši dědové pracovali v intencích cena–výkon. V základech je například jen sto kilogramů cementu na kubík betonu. Dnešní standardy přitom požadují minimálně třikrát tolik,“ říká Kolísko. Existují podle něj i dobové dokumenty dokazující, že tehdejší stavební dozor nebyl spokojen s tím, jak práce na stavbě probíhá a jaké materiály dělníci používají.

„Most strhnout nechceme“

Jak bude město s rekonstrukcí mostu pokračovat dál, se podle Dolínka rozhodne až poté, co Kloknerův ústav na konci roku odevzdá kompletní zjištění. V úvahu připadá posílení pilířů, například jejich vyztužením pomocí injektáží, ale i celková výměna poškozených částí mostu.

Pokud jde o výsledný účet, může se podle Kolíska stát, že oprava bude nakonec dražší než stavba nového přemostění přes Vltavu. Tedy že by mohla stát přes sedm set milionů korun. Navíc podle něj přinese jen nejisté výsledky. „Čistě z technického hlediska s sebou stavba nového mostu nese méně rizik než oprava stávajícího,“ řekl.

Náměstek vyloučil, že Praha v současnosti o stržení mostu uvažuje. Postěžoval si nicméně, že ač by město chtělo návrh oprav připravovat již nyní, nemůže. „Rozhodně most bourat nechci, ale jednou z největších komplikací je, že ministerstvo kultury stále nerozhodlo, jestli je Libeňský most kulturní památkou, nebo ne,“ uvedl.

Památka? Zatím těžko říci

Od rozhodnutí ministerstva se totiž bude odvíjet to, jak velkou část mostu bude Praha nucena při opravách zachovat a jaké technologie bude moci využít. Prohlášením celého soumostí za kulturní památku se ministerstvo zabývá již od loňského ledna, zatím však bez výsledku.

Zdůvodňuje to tím, že potřebuje více informací. „Nyní čekáme na výsledky diagnostických měření, které probíhají na architektonicky nejhodnotnější části soumostí – mostu přes Vltavu. Dokud nebudou k dispozici, nelze kvalifikovaně posoudit, zda nezbytná rekonstrukce mostu může zachovat v dostatečné míře původní hmotu mostu,“ uvedla Simona Cigánková, mluvčí ministerstva. Laicky řečeno se tamní odborníci snaží zjistit, zda bude most i po citlivé opravě stále hoden prohlášení za kulturní památku.

Hlavní město chtělo, na doporučení Kloknerova ústavu, původně celé soumostí nahradit novou, dokonce širší, stavbou. Proti tomu se silně ohradila část odborné a laické veřejnosti. Praha by tím podle nich přišla o hodnotné architektonické dílo. V čele odporu stála iniciativa Libeňský most Nebourat, Nerozšiřovat. Ta ale s případným nahrazením části poškozených pilířů problém nemá.

„Základy mostu jsou víceméně skryté pod vodou a nejsou nijak architektonicky cenné. Proto pokud se ukazuje jejich stav jako velmi špatný, ať odborníci posoudí nutnost jejich výměny či zesílení,“ říká zakladatel iniciativy Adam Scheinherr. Pro osud mostu podle něj bude důležité až zjištění stavu oblouků, které má být známo v červenci. Stejným způsobem jako teď Libeňský most chce Praha v příštích letech nechat prozkoumat i most Legií a Palackého a Hlávkův most, které jsou také v havarijním stavu.

20. prosince 2016

Autor:
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Majálesu zasahovali těžkooděnci. Lidé se bouřili kvůli nevracení záloh za kelímky

28. dubna 2024  19:10,  aktualizováno  19:34

Sobotní studentský festival Majáles v pražských Letňanech probíhal zprvu hladce. Samotný závěr...

Prahu čeká velká tramvajová výluka. Dvacet linek změní na dva měsíce trasu

24. dubna 2024  16:28

Cestující v Praze čeká od pondělí 29. dubna rozsáhlá výluka tramvají, která bude trvat přibližně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hromadná nehoda u letiště zastavila Pražský okruh, jedno z aut skončilo na střeše

29. dubna 2024  16:33,  aktualizováno  20:36

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly v pondělí na 27. kilometru Pražského...

Exprezident Václav Klaus se vrátil na vrchol Blaníku. Rytíři z hory nevyrazili

30. dubna 2024  19:28

Přibližně tři stovky euroskeptiků, někteří nesoucí státní vlajky, v úterý odpoledne netrpělivě...

Opilý řidič kličkoval Brandýsem. Čtyři tisíce pro každého, uplácel pak policisty

30. dubna 2024  17:03

V druhé polovině dubna zastavila policejní hlídka kličkující a pomalu jedoucí auto. Cizinec, který...

Došla na Majálesu voda? Odmítáme to, říká pořadatel. GIBS prověřuje zásah

30. dubna 2024  13:56,  aktualizováno  16:57

Na sobotním festivalu Majáles v pražských Letňanech nebyl problém pouze s vracením peněz za zálohy...

Vzniká unikátní prostor. Nová Spirála na Výstavišti přivítá diváky už na podzim

30. dubna 2024  14:56

Hudební show Spirála Vzkříšení, činohra Madisonské mosty nebo třeba varietní představení The Saturn...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž byste potřebovali...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...