V části asi stometrové štoly po těžbě vápence se vytvořily ledopády a ledové stalaktity i stalagmity, tedy ledové krápníky rostoucí směrem dolů i nahoru.
„V případě Prokopského údolí stéká voda dobře propustným prostředím krasových vápenců. Stěny štoly, do které proudí mrazivý venkovní vzduch, jsou však ve srovnání s okolním horninovým prostředím výrazně podchlazené,“ vysvětluje vznik ledové výzdoby Jan Hošek z pražské pobočky České geologické služby.
Při změně skupenství se uvolňuje nepatrné množství tepla a to umožní, aby po povrchu ledu stékala další voda. V tunelu je také na rozdíl od venkovního prostředí stabilní mikroklima, takže rampouchy neohrožuje ani obleva.
„Podzemní prostředí je teplotně obecně mnohem stabilnější než venkovní.
Z tohoto důvodu může u nás v některých jeskyních, ale třeba i v suťovištích v Českém středohoří, přečkat voda v podobě ledu až do léta,“ dodává Hošek.
Kromě rampouchů lze na stropě tunelu pozorovat také počínající vznik klasických krápníků. Místo je dostupné běžně po naučné stezce údolím Dalejského potoka.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz