Kutnohorští chtějí klidnější park. Zakázali v něm popíjení alkoholu

  10:02aktualizováno  10:02
Skupinky lidí popíjející alkohol jsou v parku pod Vlašským dvorem v centru Kutné Hory už minulostí. Vedení radnice schválilo nový návštěvní řád parku, jehož nejvýznamnější částí je úplný zákaz konzumace alkoholu. Město si od zákazu slibuje i menší množství odpadků hozených na zem.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Park v centru Kutné Hory je oblíbenou odpočinkovou zónou turistů, kteří přijedou do města. Díky novému řádu budou návštěvníci pobývat v klidnějších a čistších prostorách.

"Nesmí se v něm nyní popíjet alkohol, ale ani užívat návykové látky. Často se tam nachází injekční stříkačky. Návštěvní řád jsme upravili tak, aby se strážníci měli o co opřít, když tam někoho takového přistihnou," vysvětlil starosta Kutné Hory Ivo Šanc.

Parky a jejich návštěvní řád

PARK POD VLAŠSKÝM DVOREM

Nový doplněk návštěvního řádu: zákaz požívání alkoholu a návykových látek.

Otevřen od května do srpna od 6 do 22 hod. Září, říjen, březen a duben od 6 do 20 hod. Od listopadu do února od 7 do 18 hod.

PARK U TŘÍ PÁVŮ 

Otevřen od 8 až 9 hodin do západu slunce. Park má své desatero slušného chování: nebudu zahazovat odpadky, nebudu tu venčit psy a další.

Problém je, že se park nedá uzamknout. Z horní části přímo od bývalé mincovny Vlašský dvůr je  volně přístupný.

"Dělat úpravy nelze. Maximálně by se tam musela nainstalovat nějakým způsobem železná mříž," poznamenal Šanc s tím, že park chtějí upravit.

Město žádá o dotace na úpravu parku

Obnova parku, kde funguje i letní scéna, se plánuje už několik let, ale nic se v něm zatím nezměnilo. Vedení radnice má teď dvě varianty a zkouší žádat o dotace. Náklady jdou do desítek milionů korun, které město v rozpočtu nemá.

"Jedna varianta počítá dokonce s tím, že by park byl úplně otevřený," podotkl Šanc.

Jediným uzamykatelným parkem ve městě je nedávno otevřený park U Tří pávů na Palackého náměstí, který obnovilo sdružení Kutnohorsko.cz. Nedávno tady zprovoznilo i dětské hřiště. Právě pro rodiny s dětmi je park ideální.

"Zamykáme ho, protože chceme předejít tomu, aby se tam scházeli lidé s alkoholem. Pro ně ale není problém jít si sem sednout v deset hodin dopoledne s krabicovým vínem," řekl Václav Veselý ze sdružení.

Na správce peníze nejsou

Sám park občas kontroluje a zamyká. "Na správce peníze nemáme. Když tam popíjí opilec a pokřikuje na maminky, nic příjemného to není, snažíme se takové lidi vykázat," podotkl Veselý.

"Byl jsem také na městské policii, jestli by do něj nešla nasměrovat kamera z náměstí, ale bohužel je vidět jen za zeď a přes křoví není na hřiště vidět vůbec," doplnil. Mají teď obavy, jestli se opilci nepřesunou z parku pod Vlašským dvorem k nim, protože je to nový, pro mnohé neobjevený prostor.

"Máme nějaký návštěvní řád, ale není vytvořen pomocí zákazů. Má svoje desatero, například budu si v parku užívat, nebudu tu odhazovat odpadky nebo venčit psy. Nechceme jít zákazovou formou," dodal Veselý.

O protialkoholní vyhlášce, kterou některá města mají, v Kutné Hoře neuvažují. Před několika dny ji schválili v Čáslavi. "Zatím jsme ji neschválili, i když problémy tohoto druhu tu máme, například u Kauflandu, ale tam je soukromý pozemek," dodal starosta Ivo Šanc.

  • Nejčtenější

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Praha odložila na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se zatím odklízet...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Praha není krkavčí matka měst, řekl Hřib k převozu epopeje do Krumlova

Pražští zastupitelé ve čtvrtek večer rozhodli o dočasném přesunu Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámek v Moravském...

Radnice za stržení plachty kolem Koněva rozdala pokutu a dvě napomenutí

Za poškození plachty, která zakrývala sochu sovětského maršála Ivana Koněva v Praze 6, potrestala radnice této městské...

Praha upraví kvůli bezpečnosti čtyři křižovatky v různých částech města

Pražský magistrát chce nechat upravit čtyři křižovatky v Praze 6, 16, 19 a v Ďáblicích. Důvodem je snaha zvýšit...

Motoristům uzavřeli za Prahou dálnici D4, přes noc se tam bourá most

Dálnice D4 nedaleko Řitky u Prahy byla v sobotu večer uzavřena kvůli demolici mostu, přes který auta kvůli havarijnímu...

Najdete na iDNES.cz