Na Křivoklátsku hubí původní raky mor, ochránci varují před laickou pomocí

  18:35aktualizováno  18:35
Úhyn raků kamenáčů a raků říčních ve Stroupínském potoce v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko způsobil v polovině července račí mor. Nákazu prokázaly testy, které dělal Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka. Postižení korýši patří ke dvěma v Česku původním a vzácným druhům raka.

Evropský rak říční (Astacus astacus) | foto: shutterstock.com

„Úhyn byl zaznamenán na všech potocích tvořících zmíněnou lokalitu, tedy Stroupínském, Bzovském a Kublovském. Příčinou úhynu byl račí mor, což je vysoce infekční onemocnění, jež způsobují zoospory plísně Aphanomyces astaci,“ uvedl zoolog Správy CHKO Křivoklátsko Karel Lankaš. 

Na Křivoklátsku je tak račí populace vystavena fatální situaci, podobně jako tomu bylo před sedmi lety na Litavce u Příbrami. Mor tam zabil stovky raků říčních.

„Původní druh většinou nepřežije. Nelze to v podstatě zastavit, je to bohužel věc, která tu patrně bude další desítky let,“ říká zoolog Hornického muzea Příbram David Fischer.

Nezachraňovat, ale nahlásit

Původcem a hlavním přenašečem moru jsou infikovaní raci, zejména nepůvodní severoamerické druhy. Šířit se ale může infikovanou vodou. Problém je také ulpívání spór plísně na tělech jiných zvířat či na rybářském oděvu včetně vybavení, jako jsou sítě.

„Stačí, aby si rybář šel zatřpytkovat do nakažené vody, v prsačkách pak vejde do jiného toku a nákaza se rozšíří,“ vysvětluje David Fischer.

Račí mor

  • vysoce infekční onemocnění napadající pouze raky
  • přenášejí se spory plísně Aphanomyces astaci, které klíčí na račím krunýři, u citlivějších druhů prorůstají do těla a raka zahubí * primárním přenašečem jsou zejména nepůvodní druhy – rak signální a rak pruhovaný
  • hromadné úhyny raků způsobil mor už na přelomu 19. a 20. století
  • úhyn raků hlaste Agentuře ochrany přírody a krajiny na e-mail invaznidruhy@nature.cz, případně Výzkumný ústav vodohospodářský (jitka.svobodova@vuv.cz)

K přenosu může dojít i při převozu ryb. Mor se může šířit rovněž relativně přirozenou cestou. Umírající raky totiž často loví volavky či černí čápi, a ti pak zanesou infekci jinam. Přírodovědci v souvislosti s nákazou nabádají veřejnost, aby se nepokoušela raky zachraňovat.

„Situaci mohou naopak zhoršit. Pokud jde totiž o mor, jsou jím už zasaženi i jedinci, kteří ještě žijí. Když je někdo například v dobré víře přenese jinam, pouze nákazu rozšíří,“ nedoporučuje laické snahy o záchranu raků Fischer.

„Jestliže ve vodě plavou i mrtvé ryby, může jít o otravu. Pokud jsou tam ale ryby v pořádku, znamená to, že je to račí mor,“ upozorňuje Jitka Svobodová.

Právě na Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, který sídlí v Praze 6 na Podbabě, a další odborná pracoviště by se měli lidé při nálezu uhynulých raků obracet.

Z volné přírody do chovů

Volně žijící zvířata trápí další choroby, některé patří k nebezpečným. Například brucelóza, která se před třemi lety objevila na Kolínsku u zajíců. Stejná choroba řádila v minulosti také v okolí Neratovic. Nakazit se mohou přežvýkavci, ale také psi.

Stejně jako u raků se v případě nálezu uhynulých zvířat doporučuje nemanipulovat s nimi a oznámit úhyn veterinární správě či nejbližšímu mysliveckému sdružení. V tomto případě i proto, že nemoc je přenosná na člověka. Způsobuje horečku, únavu a postihuje klouby.

Z kategorie ohrožujících lidské zdraví je také vzteklina, známá především u lišek. Díky vakcinaci pomocí očkovacích návnad ale v současnosti není v kraji monitorováno žádné ohnisko nákazy.

Kraji se zatím vyhýbá také jedna z nebezpečných chorob, s níž bojují nejen v řadě evropských zemí, ale třeba i na Moravě. Jde o africký mor prasat, jenž se objevil v České republice u divočáků. Prognóza pro ostatní regiony je ale více než optimistická. 

„Nákazu se podařilo izolovat na Zlínsku, což je v podstatě výjimečné, protože v jiných evropských zemích se situace zhoršuje. U nás je nákaza na ústupu,“ konstatuje mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Zároveň připomíná, že podobně jako tomu může být u raků, také na přenosu nákazy afrického moru se mohl podílet člověk.

„Šlo nejspíš o nedostatečně zpracované maso z divočáka. Mor se sem dostal z nějaké svačinky, kterou někdo pohodil a divoké prase ji sežralo,“ podotýká mluvčí veterinární správy.

Vysoce nebezpečné jsou pak různé kmeny ptačí chřipky, onemocnění přenosné v některých případech i na člověka. Napadená zvířata v chovech je nutné vybít a předejít tak šíření onemocnění. Nezřídka je ale přenášeno volně žijícím ptactvem.

Tak se zřejmě loni po desetileté pauze dostalo i do chovů na Berounsku či v Kostelci nad Labem. Další ohnisko nákazy bylo v Lázních Toušeň v Praze-východ. Vybity tam musely být stovky zvířat včetně pávů.

„Ve volné přírodě je ovšem nějaký zásah komplikovanější než v chovu,“ říká Petr Vorlíček.

Nejčtenější

Značka v Praze mate řidiče. Porušení zákazu stojí nejmíň 1500 korun

MHD

Neobvyklá značka u supermarketu v pražské Michli mate řidiče. Někteří ji dodržují, jiní ji považují za neplatnou a...

Mariánský sloup uráží náboženské cítění, respektujme to, říká Stropnický

Novinář Eugen Kukla, sochař Petr Váňa někdejší šéf zelených Matěj Stropnický v...

Debatu o návratu Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí zažívá Praha od 90. let. Zatím poslední kolo rozdmýchalo na...

Praha očekává rekordní protest. Připraveni jsou policisté i záchranáři

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Praha se chystá na pravděpodobně největší demonstraci od listopadu 1989. Podle spolku Milion chvilek pro demokracii,...

Nový majitel hokejové Slavie: Číňané peníze nepošlou, ale chceme play off

Stanislav Tichý, nový majitel hokejové Slavie.

Slávistickým fotbalistům chodil fandit ještě na dřevěnou tribunu v Edenu, dění kolem hokejistů začal bedlivě sledovat s...

Na D10 před Prahou se srazilo sedm aut, dálnice byla uzavřena

Ilustrační snímek

Dálnici D10 na čtvrtém kilometru před Prahou zastavila po sedmé hodině ranní hromadná nehoda. Směr na Prahu byl až do...

Další z rubriky

Vlaky mezi Prahou a Berounem nejezdily. Na vině byla závada na trati

Vlakové nádraží Praha - Smíchov

Vlaky na trati mezi Prahou a Berounem zastavila v pondělí ráno porucha na trakčním vedení. Omezení provozu se dotklo...

Na D10 před Prahou se srazilo sedm aut, dálnice byla uzavřena

Ilustrační snímek

Dálnici D10 na čtvrtém kilometru před Prahou zastavila po sedmé hodině ranní hromadná nehoda. Směr na Prahu byl až do...

Prasklý vodovod na Vinohradech omezil tramvaje, výluka trvala téměř den

Havárie vody v Korunní ulici v Praze

Prasklý vodovod zastavil v pondělí v podvečer provoz tramvají v pražské Korunní ulici ve směru do centra. Dopravu se...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJOVÝ JUNIOR KONSTRUKTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz