„Takovou práci a za takové peníze bych na Kladně nenašel. Nevadí mi dojíždět, přijde mi, že po Praze to lidem někdy trvá stejně, v kanceláři jsem ráno za necelou hodinu,“ popisuje svůj každodenní chléb manažer Tomáš Ludovít. Každý den dojíždí do metropole za prací.
Do Prahy za prací
|
Lidí s podobným životním stylem stále přibývá. Jen za loňský rok do hlavního města dojíždělo 168 tisíc lidí. Nejvíce ze Středočeského a Ústeckého kraje.
Podle nedávno zveřejněné studie statistického úřadu má každý pátý člověk pracující v Praze trvalé bydliště mimo metropoli. Do města se hrnou především mladí lidé s vyšším vzděláním. Buď dojíždějí, nebo přespávají v bytech s přáteli. Nějaký čas tu pracují, zakládat rodinu se však často vracejí mimo metropoli.
Do světa chodí český Honza - za prací vyjíždějí hlavně muži
Mezi lidmi hledajícími v Praze lepší práci či plat převládají přirozeně Středočeši. Počet dojíždějících ze Středočeského kraje se oproti roku 2009, kdy studie rovněž probíhala, zvýšil dokonce o třicet tisíc lidí. Z žádného jiného kraje v zemi tolik lidí za prací nevyjíždí.
„Tři čtvrtiny z dojíždějících Středočechů tvoří zaměstnanci. V Praze pracují jako řídicí pracovníci, specialisté, technici či úředníci,“ uvedl Bohuslav Mejstřík, analytik Českého statistického úřadu.
Obecně jdou do Prahy za prací spíše muži než ženy, a to v poměru dva ku jedné. „I když i počet žen, které hledají práci mimo svůj domov, přibývá,“ dodal Mejstřík.
Odliv vzdělaných lidí pak může být především pro malá města či vesnice rizikový. V menších obcích se tak mohou postupně omezovat i základní služby, chybět mohou lékaři i školy.
Vychovávat děti v Praze nechci
„V Praze mám přítele a práci, která mě baví. Vychovávat tu děti mi ale přijde jak noční můra. Parky jsou hrozný, s kočárkem po Praze si to vůbec nedovedu představit,“ popisuje Eva Kurková z Pardubicka. Podobných názorů podle studie přibývá. Stále více lidí, kteří si užili městského života či získali pracovní zkušenosti, pak z Prahy naopak mizí. Nejčastěji do Středočeského kraje.
„Nejvíce Pražanů se stěhuje do okresů Praha-východ a Praha-západ, velký počet lidí našel trvalé bydliště i v Mělníku, Kladně a Berouně,“ uvedl Mejstřík z Českého statistického úřadu. Satelitní města se přitom stále více vzdalují od Prahy.
„Přesídlování obyvatel z rušného centra do klidnějších okrajových částí Prahy se díky rostoucím cenám nemovitostí na okraji Prahy, dobré dopravní dostupností i lepší kvalitě života na venkově čím dál více vzdaluje od Prahy,“ tvrdí ekonom Aleš Rod, ředitel Centra ekonomických a tržních analýz.
Trendem tedy je dojíždění do metropole, k tomu malý byt v Praze a později dům za Prahou. Odchod mimo metropoli pak bývá častý v době, kdy mladí zakládají rodinu, což je dnes zpravidla po třicítce.
Odborníci upozorňují, že odliv lidí za město ve svém důsledku zatěžuje pražskou dopravu. „Vytváří to ranní a večerní kolapsy, vidět je i špatný systém záchytných parkovišť,“ říká Rod.