David Rath před budovou Městského úřadu v Litoměřicích, kde podal svou...

David Rath před budovou Městského úřadu v Litoměřicích, kde podal svou kandidaturu do Senátu (30.7.2018) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Zvolení Ratha zastupitelem Hostivice bylo neplatné, rozhodl soud

  • 140
David Rath zastupitelem středočeské Hostivice nebude. Ústavní soud zamítl jeho stížnost proti rozhodnutí krajského soudu, který označil Rathovo zvolení za neplatné. Někteří kandidáti Zdravé Hostivice totiž neměli trvalý pobyt v Hostivici. Po přepočítání tak volební straně nepřipadl žádný mandát.

David Rath, který se úterního vyhlášení nezúčastnil, řekl, že se ještě musí seznámit s odůvodněním.

„Pokud se Ústavní soud přiklonil k této variantě, je to jeho rozhodnutí. Mně hlavně vadilo, že je tady dvojí rozhodovací praxe. Není tak důležité, jestli to Ústavní soud zamítl, nebo potvrdil, ale jak to odůvodnil. To znamená, jak sjednotil rozhodovací praxi v rámci České republiky. A to odůvodnění já neznám,“ uvedl Rath.

Zda je, nebo není zastupitelem Hostivice, podle Ratha není podstatné, šlo mu prý o princip. Cílem stížnosti bylo dosáhnout sjednocení judikatury krajských soudů, které v podobných případech rozhodovaly rozdílně. 

„Jeden typ krajských soudů rozhodoval, že k tíži ostatních kandidátů se přičítá, když některý z uchazečů nesplňuje podmínky, a jiné krajské soudy zase říkaly, že se to k tíži kandidátky jako celku nepřičítá,“ dodal.

Se stížnostmi neuspěla ani jeho strana Zdravá Hostivice. Stížnost podala také Eva Rathová jako volička.

Krajský soud podle nich při přepočtech chyboval a překročil své kompetence. Poukazovali také na to, že různé soudy zacházejí s propadlými hlasy odlišnými způsoby a že kdyby rozhodoval jiný soud, mandát by Rathovi zůstal.

Podle ústavních soudců ale krajský soud postupoval správně, když k hlasům pro kandidáty bez trvalého pobytu nepřihlížel.

Po přepočtu klesl počet uznaných hlasů pro Zdravou Hostivici z 2 500 asi na
1 500, zůstala pak bez zastupitelského křesla. Mandát místo Ratha získal Petr Lovíšek (Středočeši2012.cz).

Volby v Hostivici u Prahy vyhrálo sdružení HOme - Hostivice město se šesti mandáty před kandidátkou Středočeši2012.cz. Zdravá Hostivice skončila na sedmém místě se ziskem 5,21 procenta hlasů a měla nárok na jeden mandát pro lídra Ratha, který je pravomocně odsouzený v korupční kauze kolem zakázek Středočeského kraje.

Takto hodnotili Rathovy šance před volbami odborníci: