Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Farmář natáhl v oboře elektrický ohradník, lesní zvěř se uškrtila

  13:25aktualizováno  13:25
V oboře Srdíčko na Domažlicku se zranilo a uhynulo několik jelenů a daňků, kteří se zamotali do elektrického ohradníku. Dráty natáhl majitel louky, který chtěl chovat krávy. Správce obory je přesvědčen, že ohradník nebyl nikdy pod proudem, proto zvířata vběhla do pasti. Případem se zabývají úředníci ze životního prostředí.

V oboře Srdíčko na Domažlicku uhynulo několik daňků a jelenů. Zamotali se do drátu elektrického ohradníku. | foto: Pavlína Sloupová

Obora Srdíčko se nachází nedaleko Bělé nad Radbuzou, na hranicích s Německem. Jde o 170hektarovou oplocenou honitbu. Žije zde až 150 daňků skvrnitých a jelen sika Dybowského. 

Fotogalerie

Problémy nastaly letos v polovině roku, kdy se Václav Hašek, vlastník zhruba třicetihektarové pastviny uvnitř obory, rozhodl, že na ní bude hospodařit. 

Louku obehnal elektrickým ohradníkem a chtěl na ní pást krávy. Daňci a jeleni ale začali do textilní šňůry s ocelovým lankem narážet. „Jsou zvědaví, k ohradníku časem chodili stále blíž, parohy se zachytávali o dráty a namotali si je na sebe,“ popsal správce obory Zdeněk Sloup. 

Dodal, že tři kusy zvěře se podařilo veterináři uspat a z drátů vystříhat. Další ale takové štěstí neměli. 

„Tři kusy uhynuly, dva jsme museli utratit. Jednoho jelena jsme chtěli nechat pro chov, byla ho škoda,“ mrzí ztráta správce. Jednoho černého daňka se podařilo z drátů vymotat, ale od té doby ho nikdo neviděl. Není tedy jasné, zda přežil, nebo ne. 

Podle Jindřicha Karhana, jednoho z majitelů Srdíčka, zvířata neuhynula okamžitě, ale trápila se několik měsíců. Rány jim hnisaly. Zvěř části oplocení roztahala po oboře, a i když se je majitelé areálu snažili posbírat, stále ještě nacházejí zraněná zvířata. Poslední případ je z října.  

„Pokud (majitel pastviny) dráty natáhl, musí se o ně starat a pravidelně je kontrolovat. To ale nedělal,“ domnívá se Karhan. 

Ten je spolu se správcem obory přesvědčen, že ohradník nikdy nebyl pod proudem. Kdyby ano, zvířata by se k němu nepřiblížila. „V areálu máme rybník, kolem něhož je také elektrický ohradník. Nikdy se nám nic podobného nestalo,“ vzpomíná Karhan.

Majitel pastviny ale tvrdí, že elektřina v plotu byla. „Pořídil jsem kvůli tomu solární dobíjení. Během jednoho dne mi ale ohradník zvěř zničila. Byl roztrhaný, nestačil jsem ho ani dodělat,“ říká Václav Hašek.

Nově už ohradník nepostavil, protože v oboře je podle něj dvojnásobně větší koncentrace zvěře, než by měla být. „Oproti volné honitbě je tam koncentrace zvěře dokonce stonásobně větší a hospodařit se tam nedá,“ zlobí se farmář.

Případem se zabývá odbor životního prostředí

„Už na začátku jsem nabízel majiteli obory pozemek k pronájmu či k prodeji za tržní cenu, ale neměl zájem. Bylo mi řečeno, že pozemek můžu bez jakýchkoliv omezení zemědělsky využívat. Ale to nejde. Je tam spousta spárkaté zvěře. Nemůžu ani usušit seno ze zbytku trávy, kterou zvěř nespásla nebo nezválela, všude jsou bobky. Pokud nějaká zvěř uhynula, to mě mrzí. Neschopnost ze strany pana Karhana se domluvit odnášejí nevinná zvířata,“ uzavřel Hašek s tím, že zažádal, aby jeho pastvina byla přidělena k jiné honitbě. 

Městský úřad v Domažlicích už v jeho prospěch rozhodl, majitelé honitby se ale odvolali. Spor dospěl už tak daleko, že Václav Hašek se obrátil na soud. „Ani po dvou letech nebylo možné se s majitelem obory domluvit,“ vysvětlil Hašek.  

Jindřich Karhan argumentuje tím, že farmář chtěl za nabízený pozemek nehorázné peníze. Také on říká, že s protistranou není žádná rozumná domluva.  

Případem uhynulé zvěře se zabývá i odbor životního prostředí Městského úřadu v Domažlicích. „Přijali jsme podnět k prošetření nastalé situace a určitě se tím budeme zabývat. Zatím je ale předčasné hovořit o nějakých závěrech,“ sdělil Daniel Svatoš z domažlické radnice. 

  • Nejčtenější

Montovny se přesunou jinam, zůstane po nich pracovní síla bez vzdělání

V Plzeňském kraji přibývá mladých lidí bez vzdělání. Místo do škol raději přijmou nabídky montoven, které jsou lačné po...

Bývalý fotbalista Kolář: Mluvit o smrti by společnosti jedině prospělo

Před Vánoci to bude přesně pět let, co Daniel Kolář, nyní manažer mládeže ve fotbalové Viktorii Plzeň, přišel o...

Český koeficient padá dolů. Jak to bude s nasazením do poháru číslo tři

Vyřazení už i slávistických fotbalistů z evropských pohárů se nemile projeví na národním koeficientu, který rozhoduje o...

Za vraždu s kopáním a dupáním na obličej dostal 17 let vězení a vyhoštění

Za surovou vraždu bezdomovce v Chebu vyměřil Krajský soud v Plzni sedmadvacetiletému Vietnamci 17 let vězení. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bez vody a elektřiny, se svrabem. Tak se žije ve squatu i bývalém vepříně

Jsou léta bez práce, mají dluhy a přišli o teplý domov. Žijí v otřesných podmínkách, ať už ve squatech, bývalém vepříně...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Plzeň od ledna uzavře pro osobní auta Šumavskou a Goethovu ulici

Velká změna čeká motoristy v centru Plzně. Od 4. ledna se pro osobní automobilovou dopravu uzavře Šumavská ulice vedle...

Premium

Sporný plán Romana Kreuzigera stavět na Zhůří zastavila ochrana přírody

Jeden z nejspornějších stavebních projektů pro území Národního parku Šumava narazil. Proti plánu developera Romana...

Stavba obří střelnice rozděluje obyvatele Dobřan, bojí se zejména hluku

Plánovaná výstavba střelnice světových parametrů, která by měla vzniknout u Dobřan na Plzeňsku, vyvolává rozruch. Proti...

Za vraždu s kopáním a dupáním na obličej dostal 17 let vězení a vyhoštění

Za surovou vraždu bezdomovce v Chebu vyměřil Krajský soud v Plzni sedmadvacetiletému Vietnamci 17 let vězení. Podle...

Najdete na iDNES.cz