Na Klatovsku a Domažlicku nefunguje od nového roku zubní pohotovost

  9:42aktualizováno  9:42
Na Klatovsku a Domažlicku přestala s novým rokem fungovat zubařská pohotovost. Ztroskotala totiž jednání mezi lékaři a krajským úřadem. Tyto dvě strany se nedokázaly dohodnout na částce, kterou by měli zubaři od kraje dostávat. Jediná zubní pohotovost tak nyní funguje jen v Plzni.
Zubaři se nedohodli s krajským úřadem na platbách. Jediná zubní pohotovost v kraji je tak nyní v Plzni na Denisově nábřeží. (Ilustrační snímek)

Zubaři se nedohodli s krajským úřadem na platbách. Jediná zubní pohotovost v kraji je tak nyní v Plzni na Denisově nábřeží. (Ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Lékaři, kteří mají v obou okresech ordinace, tu dosud drželi pohotovost o víkendech a o svátcích, každý den po čtyřech hodinách.

Jeden týden se sloužilo například v Klatovech či Domažlicích, kam mířilo pravidelně víc lidí a druhý týden třeba v Nalžovských Horách či v jiné malé obci, kam si našlo cestu méně pacientů. Ti totiž museli vždy dojet do ordinace toho lékaře, který měl zrovna službu.

Zda se tato pohotovostní služba znovu obnoví, zatím není jasné. Zubaři o jednáních s hejtmanstvím říkají, že kdyby jim kraj za čtyřhodinovou službu platil jako dosud, tedy 800 korun, neměli by problém pokračovat.

Kraj ale hovoří o tom, že lékaři mají přemrštěné finanční nároky, které dohodu vylučují. Lékaři tvrdí, že 800 korun není neopodstatněný nárok. Argumentují, že když službu musí držet i zdravotní sestra, tak na jednoho vychází 100 korun na hodinu.

Jeden z úředníků hejtmanství, který byl jednání přítomen, ale nechtěl, aby se jeho jméno objevilo v médiích, tvrdí, že se lékaři nechtěli spokojit s 800 korunami.

"S částkou 800 korun bychom neměli problém, ale úředník na kraji nám sdělil, že paušální platba odporuje zákonu o zadávání veřejných zakázek, tak abychom předložili kraji nějakou kalkulaci. Předložili jsme částku, za kterou zubaři v republice v průměru pracují, což je 25 korun za minutu a od té by se odečítalo to, co by lékaři dostali od pacientů a od zdravotní pojišťovny jako platbu za péči," popsal šéf pobočky České stomatologické komory v Klatovech Tomáš Brada.

Podle něj z toho může plynout názor kraje o přemrštěných nárocích zubařů. "To jsme ale nepožadovali, jen jsme se pokusili o kalkulaci," uvedl Brada.

Podle informací z odboru zdravotnictví Plzeňského kraje ale není paušál ve výši 150 tisíc korun za rok porušením zákona o zadávání veřejných zakázek.

Měla by na Klatovsku a Domažlicku opět fungovat zubařská pohotovost?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. ledna 2014. Anketa je uzavřena.

Ano 218
Ne 37

A jaká je průměrná návštěvnost při čtyřhodinové službě na pohotovosti? Podle Brady je to 15 lidí. Problém je ale v tom, že někdy přijde jen jeden člověk, někdy třicet, takže příjem peněz za skutečné ošetření hrazené zdravotní pojišťovnou a pacienty v podobě 90korunového příspěvku není zaručený. Proto lékaři požadují nějakou stabilní částku za držení pohotovosti.

"Lidé si na pohotovost zvykli, bylo by škoda ji rušit," dodal Brada.

Stejně mluví i mluvčí krajského úřadu Šárka Stará s tím, že hejtmanství nechce s lékaři bojovat, ale chce se s nimi domluvit. Připomněla i to, že lidé nejsou o pohotovost ochuzeni, ale mohou dojet do Plzně na Denisovo nábřeží. Lékaři tam slouží odpolední 12hodinovou službu ve všední dny a 24hodinovou službu o víkendech a o svátcích. 

V akutních případech pak mohou pacienti navštívit Stomatologickou kliniku Fakultní nemocnice v Plzni.

Autoři: ,

Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Výbuch v Praze a mistr má trable. Co se děje s fotbalovou Plzní?

Trenér Plzně Pavel Vrba.

Těch pár hráčů v tom bylo úplně nevinně. Během žhavého utkání na Spartě se nesvlékli do dresu, nanejvýš kopali pár...

Teplice - Plzeň 2:1, další selhání mistra, hosté nevyužili mraky šancí

Tepličtí fotbalisté se radují z gólu proti Plzni, zleva střelec Jakub Hora,...

Plzeňští fotbalisté podruhé za sebou selhali. Po čtyřgólovém debaklu na Spartě nezvládli ani předehrávku 25. kola...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy. Proti...

Plzeň platí za výtržnosti půl milionu a má dvě podmínky. Sparta 350 tisíc

Pohled na fanoušky Plzně, kteří během zápasu vyvolávali konflikty s domácími a...

Fotbalová Plzeň kvůli výtržnostem svých fanoušků ve víkendovém šlágru v Praze na Letné dostala pokutu půl milionu...

Další z rubriky

U Horažďovic našli uhynulé orly mořské, zřejmě je někdo otrávil jedem

Na rozhraní Plzeňského kraje s Jihočeským uhynul vzácný orel mořský. Za...

Pravděpodobně na otravu prudce jedovatým karbofuranem uhynul na Klatovsku vzácný orel mořský. Za poslední týden se...

Klatovská galerie představuje křehkou stránku kontroverzního Knížáka

Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech vystavuje díla kontroverzního...

Výtvarník a plzeňský rodák Milan Knížák je známý jako kontroverzní osobnost. Jeho výstavy většinou provázejí skandály a...

Na Špičáku odvážlivci na lyžích a snowboardu přejížděli ledový bazén

Lyžaři a snowboardisté zakončují sezónu Jízdou přes louži na Špičáku (16....

Přejet na lyžích nebo snowboardu asi 20 metrů dlouhý bazén na dojezdu sjezdovky plný ledové vody se v sobotu snažilo na...

Najdete na iDNES.cz