Opuštěná nádraží ožila jako kulturní centra, někde přespávají turisté

  14:18aktualizováno  14:18
Dříve lidé na zbirožském nádraží čekali na vlak, teď tam mohou přenocovat ve stylových pokojích. Chátrající secesní budovu koupil před čtyřmi lety australský zpěvák a vdechl jí nový život. Druhou šanci dostala také železniční stanice v Plzni nedaleko Chodského náměstí.

Budova bývalé železniční stanice Zbiroh slouží turistům. Před budovou místo vagonů stojí často jízdní kola | foto: Archiv J. Younga

Zastávka byla ve Zbiroze zrušena v roce 2012 kvůli modernizaci trati mezi Plzní a Prahou. Na prodej kulturní památky narazil Jamison Young na internetu, když cestoval po Evropě.

Do prvorepublikového areálu, který vznikl podle návrhu stavitele Vendelína Hrona, se nastěhoval. Spolu s dobrovolníky ze zahraničí, celkem jich do tuzemska dorazily už tři stovky, začal postupně prostory opravovat. Mimo jiné uvnitř zpřístupnil dva byty, které jako milovník vintage stylu vybavil dobovým nábytkem.

Zdá se, že o netradiční ubytování je zájem. Časopis Forbes nedávno zveřejnil, že podle údajů sanfraciské centrály internetové platformy Airbnb patří zbirožské nádraží mezi deset nejoblíbenějších turistických lokalit v České republice. Přespalo tady zhruba 1 200 lidí.

„Doufám, že příští rok už nabídku rozšířím na čtyři byty. Okolí skýtá mnoho možností, kromě zbirožského zámku také hrady Točník nebo Žebrák. Návštěvníci často míří do Plzně a Prahy. Rodiny ale raději zůstanou u nás a odpočinou si, než aby se honily po Praze,“ uvedl Young. 

Fotogalerie

Původně přemýšlel, že v secesních prostorách zařídí kavárnu, čajovnu a galerii. Když se ale bavil s majiteli místních podniků, zjistil, že zařízení je kolem Zbirohu dostatek.

„Navíc bojují s nedostatkem kvalitních zaměstnanců. Uvědomil jsem si, že poskytovat kompletní servis je daleko náročnější než zajišťovat Airbnb. Nehledě na množství různých omezení, které jsou se službami spojené. Proto přemýšlím o stánku se zmrzlinou, kávou a pivem, který by fungoval jenom během letních měsíců,“ nastínil.

S dalšími místními obyvateli založil neziskovou organizaci, jejíž cílem je přivést do lokality více kulturních a společenských akcí. Mimochodem v září se uskuteční na nádraží první svatba. Koncem listopadu nebo začátkem prosince sem přijede Legiovlak. Do projektu se zapojí i tamější muzeum, které připomene historii města.

Plzeň - zastávka je místem setkávání

Vrátit zašlou krásu železniční stanici Plzeň-zastávka se zase rozhodly tři kamarádky. Za nápadem stojí Petra Plucnarová, která dlouho zavřenou nádražní budovu poblíž Chodského náměstí okukovala. Pak ji napadlo vytvořit místo, kde se lidé budou znovu setkávat a také tvořit.

Spojila síly s kamarádkami Petrou Štěpánovou a Helenou Dientsbierovou Šimicovou. Část objektu si před sedmi lety pronajaly a z vlastních peněz opravily.

Zastávka dnes patří k vyhledávaným místům. „Hodně aktivit už máme pravidelně. Patří mezi ně jóga, meditace, kruhové tance a zpěvy nebo různé přednášky. V poměrně rychlém sledu se u nás střídají výstavy. Poslední novinkou je, že nedávno tady otevřela svou krejčovskou dílnu Šárka Walterová, která čas od času pořádá kurzy šití. Vedle toho ještě domlouváme nárazové akce, jako například koncerty, veřejné čtení, promítání filmů, bazar, kurzy a další,“ vyjmenovala Plucnarová.

Zakladatelky zde provozují též kavárnu, která je ale přes léto zavřená. Fungovat bude zase od září. Měsíčně sem zavítají stovky návštěvníků. Peníze na provoz pokryjí příspěvky z pravidelných akcí a dotace. „Těší nás, že se program tak rozjel. Na druhou stranu už je natolik naplněný, že těžko hledáme nějaké volné termíny,“ doplnila.

V opuštěné budově sídlí centrum nezávislé kultury

V krajské metropoli se však nejedná o jediný drážní majetek, který už přestal sloužit svému původnímu účelu. Kompletní rekonstrukce se dočkala stavba, která sloužila jako odjezdové nádraží na Jižním Předměstí.

Od roku 2000 zde působilo občanské sdružení Johan a vzniklo centrum plzeňské nezávislé a experimentální umělecké scény. Její členové se snažili poukázat na historickou hodnotu objektu, který potřeboval zachránit. To se jim nakonec podařilo, získali evropské dotace a také podporu firmy Klotz. Projekt vyšel na 45 milionů korun. Uvnitř se nacházejí dva sály, menší pro 70 lidí, velký pojme zhruba dvojnásobek. Nechybí kavárna, místnosti pro umělecké kurzy, workshopy a jiné.

Nejčtenější

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Nemáme moc rozdílových hráčů v extralize ani v NHL, říká Vlasák

Tomáš Vlasák (vpravo) se vrátil do Plzně, aby se stal sportovním ředitelem HC...

Ač nemají tolik peněz, tak patří z dlouhodobého hlediska do extraligové špičky. Sportovní manažer Tomáš Vlasák vypráví,...

Další z rubriky

Za pobodání domnělého milence vdané přítelkyně dostal muž pět let vězení

Františku Bourovi hrozí za pokus o vraždu až 18 let vězení. Poškozeného podle...

Na pět let poslal Krajský soud v Plzni do vězení invalidního důchodce Františka Bouru z Mariánskolázeňska. Ten je...

Oprava Slovanské třídy v Plzni se chýlí ke konci, volná bude od prosince

Opravy Slovanské třídy v Plzni, jedné z nejfrekventovanějších silnic ve městě,...

Půl roku je kvůli rozsáhlým opravám rozkopaná Slovanská třída v Plzni. Od pondělí navíc začne další uzavírka od...

Návrhy Studia Najbrt stále provokují, galerie je vystavuje na tričkách

Grafik Aleš Najbrt otevřel novou výstavu s názvem Studio Najbrt Basics v...

Originální formát má výstava, která se nově usídlila v Západočeské galerii v Plzni. Grafické návrhy předního tuzemského...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz