Hejtmanství posílá peníze na strážníky, zaměří se na průmyslové zóny

  9:59aktualizováno  9:59
Plzeňský kraj posílá první milion na posílení bezpečnosti a pořádku u průmyslových zón. Chybí ale strážníci. Zástupci obcí varují, že až přijde krize a propouštění, situace se ještě horší.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Hejtmanství se tak snaží zmírňovat problémy, které souvisí zejména s přílivem zahraničních agenturních dělníků do regionů. Narušování pořádku se týká především míst, kde jsou ubytovny.

Na současný nápor nových obyvatel v dotčených oblastech není kromě nabídky výdělku připraveno téměř nic od počtu strážníků po zabezpečení lékařské péče.

Hejtmanství proto letos přišlo s dotačním programem, který v oblastech, kde jsou potíže, nabízí obcím dotace na zajištění strážníků. Zastupitelé kraje proto rozhodli, že pošlou půl milionu do Kostelce na Tachovsku a půl milionu do Kladrub. Tam měli podle původních plánů pomoci strážníci za Stříbra.

V dohledné době však zřejmě nepomohou. Samotné Stříbro jich má teď málo. Přitom ve městě a okolí žijí tisíce lidí, kteří přijeli za prací.

Místostarosta Stříbra a zastupitel kraje Martin Záhoř prohlásil, že očekával, že v programu na posílení bezpečnosti v okolí průmyslových zón bude víc peněz. Domnívá se, že celkově vyhrazené tři miliony nic neřeší.

„Pět set tisíc na rok nepokryje náklady ani na jednoho strážníka,“ řekl. Záhoř upozornil, že v dotčených obcích by měli sloužit alespoň dva strážníci. A připomenul, že nyní Stříbro nemůže strážníky posílat jinam.

„Nemáme třináct městských policistů, máme jich sedm. Těžko je můžeme půjčovat do Kostelce a Kladrub,“ konstatoval. Zdůraznil, že samo Stříbro musí řešit problém s tisícovkami lidí na ubytovnách.

Náměstek: Je třeba se připravit na problémy, až přijde krize

Náměstek hejtmana Ivo Grüner z ČSSD uvedl, že v posilování bezpečnosti obce a kraj dělají to, o co by se měl starat stát. „Ale je třeba se připravit na vetší problémy, až přijde krize,“ uvedl Grüner.

Starosta Kostelce František Trhlík tvrdil, že v průmyslových zónách u dálnice D5 pracují lidé z celého kraje. Trhlík upozorňoval, že policie nemá dost lidí, stejně jako městská policie ve Stříbře.

„Strážníci mají nástupní plat 12,5 tisíce. To je ostuda,“ sdělil. Skutečnost, že v Kostelci a Kladrubech nebudou moci využít strážníky ze Stříbra, chce Trhlík vyřešit vytvořením nové společné služebny pro obce.

„Berme to i jako preventivní záležitost. Problémy ještě přijdou. Pojďte nám pomoci je řešit,“ apeloval na vedení hejtmanství. Martin Záhoř řekl, že pokud firmy v průmyslových zónách začnou za čas propouštět, mohou být potíže výrazné a připravenost na ně velmi malá.

Kvůli velkému počtu agenturních dělníků je situace už nyní riziková

„Pokud přijde krize, tak nás to dožene,“ uvedl. Záhoř se domnívá, že pak bude obtížné udržet v dotčených oblastech sociální smír.

Zastupitel Václav Votava ze Stříbra považuje situaci v oblastech průmyslových zón už nyní za rizikovou právě kvůli vysokému počtu agenturních pracovníků.

„Porušování pořádku a drobná kriminalita se nabalují právě na tyto lidi,“ konstatoval. Tvrdil, že bude prosazovat, aby peněz na bezpečnost bylo v krajském programu víc.

Hejtman Josef Bernard z ČSSD upozornil, že krajský program na posilování bezpečnosti v oblastech u průmyslových zón je v Česku unikátní.

„A je pravda, že pokud takto pomáháme obcím, suplujeme stát. V programu určitě pokračovat budeme. Kraj obce na holičkách nenechá,“ prohlásil Josef Bernard.

Nejčtenější

Olympiakos Pireus. První soupeř Plzně na cestě do Ligy mistrů

Plzeňští fotbalisté se radují z vítězství na hřišti CSKA Moskva. Tři body jim...

Olympiakos Pireus, nedávný řecký hegemon, je soupeřem plzeňských fotbalistů ve 2. předkole Ligy mistrů. Plzeň začne...

Máme přetlak, někteří musejí z Plzně odejít, uvědomuje si Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba během tréninku.

Krátký posezonní odpočinek si Pavel Vrba užil. Trenér fotbalistů Viktorie Plzeň ale musel přepnout z dovolenkového...

Nemám sílu ukázat, co umím, lituje fotbalový záložník Vůch

Egon Vůch

Už odehrál lepší utkání. Přátelák proti Viktorii Plzeň však měl pro Egona Vůcha jiný význam. Na trávníku se...

Senior si přijel užít do Čech, zemřel v klubu při sexuálních hrátkách

ilustrační snímek

Při sexuálních hrátkách s mladou ženou zemřel v nočním klubu ve Folmavě na Domažlicku sedmdesátiletý cizinec. Při...

Třináctiletá otěhotněla na útěku z polepšovny, otce dítěte hledá policie

Ilustrační snímek

Na stůl klatovských policistů se dostal případ těhotné třináctileté dívky. Ta utekla z diagnostického ústavu v Plzni a...

Další z rubriky

Žalobce viní znalce, že za úplatek ohodnotil stroje pod jejich cenou

Ilustrační snímek

Před plzeňským okresním soudem stanul dvaasedmdesátiletý soudní znalec. Obžaloba ho viní z toho, že za příplatek ocenil...

Policisté vypátrali šoféra, který bagrem poškodil železniční most a ujel

Železniční most u Dobřan na Plzeňsku poškodil bagr. (18. 6. 2019)

Policisté vypátrali šoféra, který se v úterý nevešel s bagrem pod železniční most v Dobřanech na Plzeňsku a narušil...

Senior si přijel užít do Čech, zemřel v klubu při sexuálních hrátkách

ilustrační snímek

Při sexuálních hrátkách s mladou ženou zemřel v nočním klubu ve Folmavě na Domažlicku sedmdesátiletý cizinec. Při...

Najdete na iDNES.cz