Hejtmanství posílá peníze na strážníky, zaměří se na průmyslové zóny

  9:59aktualizováno  9:59
Plzeňský kraj posílá první milion na posílení bezpečnosti a pořádku u průmyslových zón. Chybí ale strážníci. Zástupci obcí varují, že až přijde krize a propouštění, situace se ještě horší.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Hejtmanství se tak snaží zmírňovat problémy, které souvisí zejména s přílivem zahraničních agenturních dělníků do regionů. Narušování pořádku se týká především míst, kde jsou ubytovny.

Na současný nápor nových obyvatel v dotčených oblastech není kromě nabídky výdělku připraveno téměř nic od počtu strážníků po zabezpečení lékařské péče.

Hejtmanství proto letos přišlo s dotačním programem, který v oblastech, kde jsou potíže, nabízí obcím dotace na zajištění strážníků. Zastupitelé kraje proto rozhodli, že pošlou půl milionu do Kostelce na Tachovsku a půl milionu do Kladrub. Tam měli podle původních plánů pomoci strážníci za Stříbra.

V dohledné době však zřejmě nepomohou. Samotné Stříbro jich má teď málo. Přitom ve městě a okolí žijí tisíce lidí, kteří přijeli za prací.

Místostarosta Stříbra a zastupitel kraje Martin Záhoř prohlásil, že očekával, že v programu na posílení bezpečnosti v okolí průmyslových zón bude víc peněz. Domnívá se, že celkově vyhrazené tři miliony nic neřeší.

„Pět set tisíc na rok nepokryje náklady ani na jednoho strážníka,“ řekl. Záhoř upozornil, že v dotčených obcích by měli sloužit alespoň dva strážníci. A připomenul, že nyní Stříbro nemůže strážníky posílat jinam.

„Nemáme třináct městských policistů, máme jich sedm. Těžko je můžeme půjčovat do Kostelce a Kladrub,“ konstatoval. Zdůraznil, že samo Stříbro musí řešit problém s tisícovkami lidí na ubytovnách.

Náměstek: Je třeba se připravit na problémy, až přijde krize

Náměstek hejtmana Ivo Grüner z ČSSD uvedl, že v posilování bezpečnosti obce a kraj dělají to, o co by se měl starat stát. „Ale je třeba se připravit na vetší problémy, až přijde krize,“ uvedl Grüner.

Starosta Kostelce František Trhlík tvrdil, že v průmyslových zónách u dálnice D5 pracují lidé z celého kraje. Trhlík upozorňoval, že policie nemá dost lidí, stejně jako městská policie ve Stříbře.

„Strážníci mají nástupní plat 12,5 tisíce. To je ostuda,“ sdělil. Skutečnost, že v Kostelci a Kladrubech nebudou moci využít strážníky ze Stříbra, chce Trhlík vyřešit vytvořením nové společné služebny pro obce.

„Berme to i jako preventivní záležitost. Problémy ještě přijdou. Pojďte nám pomoci je řešit,“ apeloval na vedení hejtmanství. Martin Záhoř řekl, že pokud firmy v průmyslových zónách začnou za čas propouštět, mohou být potíže výrazné a připravenost na ně velmi malá.

Kvůli velkému počtu agenturních dělníků je situace už nyní riziková

„Pokud přijde krize, tak nás to dožene,“ uvedl. Záhoř se domnívá, že pak bude obtížné udržet v dotčených oblastech sociální smír.

Zastupitel Václav Votava ze Stříbra považuje situaci v oblastech průmyslových zón už nyní za rizikovou právě kvůli vysokému počtu agenturních pracovníků.

„Porušování pořádku a drobná kriminalita se nabalují právě na tyto lidi,“ konstatoval. Tvrdil, že bude prosazovat, aby peněz na bezpečnost bylo v krajském programu víc.

Hejtman Josef Bernard z ČSSD upozornil, že krajský program na posilování bezpečnosti v oblastech u průmyslových zón je v Česku unikátní.

„A je pravda, že pokud takto pomáháme obcím, suplujeme stát. V programu určitě pokračovat budeme. Kraj obce na holičkách nenechá,“ prohlásil Josef Bernard.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Nouzové řešení selhalo. Limberský není stoper, potvrdil zápas v Záhřebu

Plzeňský obránce David Limberský předčasně končí zápas Evropské ligy v Záhřebu,...

Bylo jasně vidět, jak je zničený a zklamaný, když po druhé žluté kartě odcházel ze hřiště. Odvetné utkání prvního...

Další z rubriky

Ve sněhu na horách je dost vody. Zemědělci doufají, že zůstane v krajině

Sněhová nadílka přilákala na Železnorudsko davy běžkařů. V neděli ale horská...

Na Šumavě ve výškách nad tisíc metrů leží podle nejaktuálnějších měření Českého hydrometeorologického ústavu od 80 do...

Výdaje na provoz MHD rostou, radní Plzně zvažují zdražení jízdného

Plzeňská radnice kvůli rychlému růstu výdajů na provoz veřejné dopravy zvažuje...

Radnice Plzně se chystá na horší časy. Chce zastavit růst výdajů na veřejnou dopravu. Letos na ni má dát téměř miliardu...

Miliony na vodovod a kanalizaci v kraji nestačí, splašky tečou i do řek

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji je na vodovod a kanalizaci napojeno 85 procent obyvatel. To řadí tuto oblast na poslední místo v...

Najdete na iDNES.cz