Plzeň musí zajistit poslední dva pozemky pro západní silniční okruh

  19:09aktualizováno  19:09
Město Plzeň musí zajistit zbývající dva pozemky potřebné pro stavbu druhé části západního silničního okruhu. V jednom případě je ve hře vyvlastnění, ve druhém vykoupení půdy zkomplikovalo dědictví a jeho vyřizování. Mezi Křimicemi a Severním předměstím se má začít stavět v listopadu.

První část západního okruhu Plzně. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Radní Plzně pro ekonomiku David Šlouf věří, že se parcely podaří městu včas získat. V jednom případě je ve hře vyvlastnění zhruba 2 000 metrů čtverečních a ve druhém se jedná o přibližně 6 000 metrů čtverečních.

U prvního pozemku už úřad před časem rozhodl o vyvlastnění za cenu zhruba 1 200 korun za metr čtvereční. Vlastník se ale odvolal a kvůli možné podjatosti Plzeňského kraje záležitost řeší Jihočeský kraj. „Možná je ještě šance, že k vyvlastnění nedojde, pokud se nějak rozumně domluvíme na řešení,“ řekl David Šlouf.

U druhého pozemku byli původně dva vlastníci, jeden ale zemřel a pozůstalost se vyřizuje v dědickém řízení.

„To není uzavřeno. Dědice jsem kontaktoval s žádostí, jestli by byli ochotni uzavřít smlouvy o smlouvách budoucích. Byla by předem stanovena cena a město by později vyplatilo dědicům jejich podíly. Zdá se, že se můžeme dohodnout,“ sdělil radní.

Transakci by museli ještě schválit zastupitelé. „Jednání jsou sice krkolomná, ale už vidím světlo na konci tunelu. Doufám, že do podzimu bude jasno,“ konstatoval.

Náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek prohlásil, že kromě chybějících pozemků by už stavbě nemělo nic stát v cestě. Například stavební povolení už bylo vydáno koncem minulého roku.

„Teď se intenzivně připravuje zadávací dokumentace k vyhlášení výběrového řízení na dodavatele a také na autorský a technický dozor,“ vysvětluje Čížek. Tvrdí, že předpokládaný termín zahájení stavby bude v listopadu. „Ale zásadní jsou nyní pozemky a mám dojem, že je to na dobré cestě,“ uvedl.

Podle dosavadních odhadů bude druhá část západního okruhu hotová v roce 2022.

„Dlouho jsme diskutovali o případném zkrácení termínu, ale projektanti mají své limity. Navíc se musí počítat s přerušením stavby v zimě, takže se dá říct, že jdeme na hranu toho, co je možné,“ tvrdí Čížek.

Kvůli západnímu okruhu přestaví kruhový objezd u Makra

Druhá etapa západního okruhu mezi ulicemi Křimickou a Karlovarskou bude dlouhá přibližně tři kilometry. Stát má zhruba 2,5 miliardy a většinu nákladů by měla pokrýt dotace. První část dlouhá 2,6 kilometru mezi ulicemi Domažlickou a Křimickou byla otevřena v roce 2014.

Teprve po dokončení druhé etapy začne západní okruh fungovat jako plnohodnotná alternativa k cestě přes Plzeň. Po tom by měl odvést z města část tranzitní dopravy mezi Severním a Jižním předměstím. Ulevit by se přitom mělo především Karlovarské a Klatovské třídě.

V souvislosti s dokončením západního okruhu Ředitelství silnic a dálnic připravuje úpravu velkého kruhového objezdu u Makra. Místo už je nyní dopravně přetížené a po dokončení okruhu lze očekávat, že zde přibudou další tisíce aut.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Straka vzpomíná: Na Dopitu jsem neměl, nejchytřejší byl ale Alby

Martin Straka v diskuzi s Jiřím Dopitou

Jako centr se na buly extrémně zaměřoval. Moc dobře věděl, jak důležitá herní situace to v hokeji je. Právě úspěšnost...

Měla Plzeň kopat na Slavii penaltu? Nešlo o tak závažný zákrok, řekl sudí

Fotbalový sudí Miroslav Zelinka během ligového utkání Slavie proti Plzni.

Plzeňský stoper Jakub Brabec klečel na zemi a zoufale gestikuloval. „Faul, vždyť mě zezadu stáhl.“ Jeho spoluhráči se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Další z rubriky

Rodiče mi nedovolovali kýče. Teď jsem jim za to vděčná, říká výtvarnice

Výtvarnice Renáta Fučíková vystavuje v současné době v pražské Ville Pellé....

Je přední českou výtvarnicí. Na kontě má knihy pro děti a mládež, navrhuje poštovní známky, spolupracuje s německou...

Zloděj vezl auto přes hranici obsazenou policií, naboural další tři vozy

Muž ukradl v Německu BMW a ujížděl s ním do České republiky. Policisté ho...

Špatný den na krádež auta si vybral třiadvacetiletý cizinec. V Německu odcizil BMW a ujížděl před policisty do Čech. Na...

Dětské obrázky už nevisí na lednicích, zdobí kabelky a tašky maminek

Alexandra Krutá (vlevo) a Anna Čudáková přišly s nápadem, jak využít obrázky,...

Anna Čudáková a Alexandra Krutá z Plzeňska našly originální způsob, jak využít obrázky dětí tak, aby dělaly rodičům...

Najdete na iDNES.cz