Kvůli plzeňskému západnímu okruhu přestaví kruhový objezd u Makra

  8:44aktualizováno  8:44
Okružní křižovatku na výpadovce na Domažlice u obchodního domu Makro v Plzni čekají velké změny. Impulzem je fakt, že v roce 2022 má být dokončený západní okruh Plzně, který spojí výpadovku se Severním Předměstím a přibude aut. Kruhovému objezdu by pomohly rampy, po kterých by část vozidel kritické místo překonala nad zemí.

Kruhová křižovatka v Plzni u Makra se bude muset vylepšit. Po zprovoznění západního okruhu Plzně v roce 2022 už nebude její kapacita vyhovující. (8. 4. 2019) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Radní Plzně pro dopravu Michal Vozobule uznává, že úprava oblasti kolem kruhového objezdu je nutná. Už nyní se tvoří kolony před křižovatkou, místo je přetížené do značné míry proto, že tudy projíždí kamiony při cestách mezi dálnicí a průmyslovou zónou Borská pole.

„Zatím je příprava v režii Ředitelství silnic a dálnic a vím o možnosti vybudovat dvě rampy. Ale dosud to má spoustu otazníků včetně majetkové přípravy. Řešení, jak umožnit lepší průjezd tou oblastí, se hledá,“ řekl Vozobule.

Náměstek uvedl, že na průjezdnosti křižovatky bude záviset celkové fungování západního okruhu, aby byl pro řidiče dostatečně atraktivní ve srovnání s cestou přes město.

„Nějaké řešení křižovatky bude nutné najít. Dá se očekávat, že po dokončení západního okruhu tam aut přibude a navíc je třeba počítat s dalším rozvojem na Borských polích,“ konstatoval Vozobule.

Šéf plzeňské pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Zdeněk Kuťák sdělil, že plán na úpravu okružní křižovatky zatím počítá s možnými etapami.

„První je úprava vodorovného dopravního značení na komunikacích. Tím můžeme trochu zvednou výkon křižovatky, ale nic převratného to nepřinese,“ vysvětluje Kuťák. Tvrdí, že křižovatka svou kapacitou nevyhovuje už dnes.

Druhá zatím plánovaná etapa souvisí přímo se zprovozněním západního okruhu. Podle Kuťáka je zapotřebí, aby silnice v Regensburské ulici od Skvrňan ústila do křižovatky dvěma pruhy, a ne jedním jako dnes.

Kruhová křižovatka v Plzni u Makra se bude muset vylepšit. Po zprovoznění...

Kruhová křižovatka v Plzni u Makra se bude muset vylepšit. Po zprovoznění západního okruhu Plzně v roce 2022 už nebude její kapacita vyhovující. (8. 4. 2019)

„Víme, že až se tam doprava zvedne, jeden pruh už by nestačil,“ popisuje. Zároveň ale tvrdí, že by se jednalo o vylepšení, které by také nepřineslo zásadní změnu k lepšímu. Proto vznikl další návrh.

Podle něho by řidiči, kteří by mířili z Folmavské ulice na západní okruh, mohli přejíždět křižovatku po rampě nad zemí. „A stejně by bylo možné přejet z Folmavské na přivaděč k dálnici,“ řekl Kuťák.

Dosavadní návrhy čeká závěrečné projednání. Zda ovšem bude křižovatka kompletně upravená i s rampami, až bude v roce 2022 dokončený západní okruh, není jisté. „Uděláme pro to všechno. Po projednání v dubnu začneme projektovat,“ uvedl Kuťák.

Domnívá se nicméně, že bude zapotřebí ještě dohodnout, jak by se na akci podílely město a Plzeňský kraj, protože Regensburská a Folmavská nepatří do kompetencí ŘSD.

„Je třeba, abychom se domluvili. My máme vůli tomu pomoci maximálně, ale asi nebude možné, aby všechno zaplatil stát,“ prohlásil Kuťák. Celkové náklady na přebudování křižovatky odhaduje přibližně na 250 milionů korun.

Kruhový objezd u obchodního domu Makro v Plzni čeká velká přestavba.

Kruhový objezd u obchodního domu Makro v Plzni čeká velká přestavba.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Nejčtenější

Hloušek je jistota. Co další pikantní přestupy: Krejčí, Stanciu, Kozák?

Nicolae Stanciu se raduje z gólu a ukazuje, jak si váží toho, že může nosit...

Česká liga teprve vyvrcholí, ale fotbalové obchody už se hýbou. Plzeň má Adama Hlouška a myslí si na Ladislava...

Na okraji Plzně hořel les, s požárem bojovaly desítky hasičů a vrtulník

Na severním okraji Plzně za sídlištěm Lochotín směrem na vrch Krkavec hoří...

Na severním okraji Plzně za sídlištěm Lochotín směrem na vrch Krkavec hořel v pondělí odpoledne chotíkovský les. Podle...

Plzeň posiluje s předstihem, smlouvu podepsal bývalý slávista Hloušek

Adam Hloušek podepisuje s Plzní tříletou smlouvu. Vpravo plzeňský majitel Tomáš...

Fotbalová Plzeň s předstihem oznámila první posilu na příští sezonu. Nejúspěšnější český klub posledních osmi let...

Nejslavnější duel na závěr nadstavby. A kdo také může hrát o poháry

Jakub Yunis (v modrém uprostřed) z Olomouce v hlavičkovém souboji s teplickým...

Když slávisté ve zbývajících šesti kolech udrží první příčku, trofej za triumf ve fotbalové lize převezmou po utkání se...

VIDEO: V lese někdo nechal vyhublá štěňata. Byla špinavá a bojí se lidí

O sedm štěňat nalezených v lese nedaleko Stráže na Tachovsku se starají v psím...

V psím útulku v Tachově se starají o sedm zubožených štěňat, které někdo vyhodil v lese nedaleko Stráže. Nalezencům je...

Další z rubriky

Malé finanční úřady chtějí nahradit podatelnami, starostové jsou proti

Ilustrační snímek

Finanční úřady v Kralovicích, Stříbře a Sušici mají nahradit podatelny. V omezených prostorech bude pár hodin v týdnu...

V Plzni otevřeli digitální prodejnu, zákazník si tu sestaví virtuální auto

Plzeň má prvenství. V prodejně Autocentrum Jan Šmucler otevřeli první digitální...

Škoda Auto v plzeňském autosalonu Šmucler otevřela svou první digitální prodejnu v Evropě. Místo šanonu plného...

Dron přesně ukázal ohniska požáru, výrazně pomohl hasičům v lese u Plzně

S požárem lesa mezi Chotíkovem a vrchem Krkavec na okraji Plzně bojovalo...

Při hašení pondělního požáru lesa mezi Chotíkovem a vrchem Krkavec na okraji Plzně významně pomohl hasičům dron. Díky...

Najdete na iDNES.cz