Podle nové vyhlášky, která začne platit v centru Plzně od června, budou muset...

Podle nové vyhlášky, která začne platit v centru Plzně od června, budou muset nádoby na komunální odpad zmizet z ulic. Jejich majitelé je budou moci vyndat ven pouze ve svozový den. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Popelnice se schovají do domů, kritici nové vyhlášky se obávají zápachu

  • 6
Nová odpadová vyhláška nařizuje majitelům budov v centru Plzně umístit popelnice na ulici pouze v den svozu. V ostatní dny musí nádoby na komunální odpad stát ve dvoře, chodbě nebo ve vyhrazených místnostech. Vyhláška začne platit od června.

Změna odpadové vyhlášky, kterou minulý týden schválili zastupitelé, se týká oblasti vymezené zhruba ulicí U trati, areálem Škodovky, Jíkalkou a Tyršovou ulicí. Zasáhne celkem 75 ulic a zhruba 400 domů, z nichž přibližně třetina patří městu.

Vedení města chce novým nařízením vyřešit problém s tím, že se kolem nádob hromadí nepořádek. „Slibujeme si od toho, že část nepořádku zmizí,“ prohlásil náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS.

Proti nařízení se postavil například zástupce starosty dotčeného centrálního obvodu města David Procházka z ANO a někteří obyvatelé centra. Zdůrazňovali, že popelnice v domech budou představovat značné hygienické a zdravotní riziko, že budou páchnout a obtěžovat obyvatele domů.

„Malá část obyvatel se stane rukojmím systému,“ řekl Procházka. Doporučil novinku nejprve vyzkoušet na radnici a dát do vstupní haly několik kontejnerů.
Kritici návrhu vyhlášky si alespoň nepřímo vynutili oficiální příslib, že zástupci města budou s majiteli domů o novém umístění nádob na odpady jednat individuálně.

A náměstek primátora Pavel Šindelář řekl, že v případech, kdy se nepodaří najít přijatelné řešení, zůstane popelnice na ulici. Případné nedodržování nového předpisu se bude řešit v přestupkových řízeních.

„Čistá Plzeň neustále likviduje odpad na místech, kam nepatří. Stojí to nemalé peníze,“ tvrdil Pavel Šindelář. Řekl, že Čistá Plzeň, která zajišťuje svoz odpadů, nabídne zájemcům menší nádoby, aby se s nimi lépe manipulovalo.

„Kontejnery v domech budou smrdět. Dojde ke snížení komfortu občanů,“ kritizoval místostarosta David Procházka. Náměstek Šindelář reagoval prohlášením, že je to pokus najít řešení situace v městském obvodě, který označil za nejšpinavější.

Město už popelnice uvnitř budov testovalo, problémy nebyly

Tím pobouřil jeho starostu Radislava Neubauera z ČSSD. „Na obvodě je nepořádek díky Čisté Plzni, která to nezvládá, nestíhá,“ prohlásil Neubauer. Ludvík Rösch z hnutí Občané patrioti chtěl vědět, zda vůbec lze vyhláškou nutit lidem, aby měli popelnice v domě.

Šindelář tvrdil, že vyhláška z právního hlediska obstojí. Radní David Šlouf z ODS uvedl, že město už u zhruba 60 domů půl roku testovalo umístění nádob uvnitř budov. Podle něj se to osvědčilo a problémy se zápachem nebyly, protože lidé používali na odpad plastové pytle.

Majitelka jednoho z domů v centru zastupitele varovala před důsledky vyhlášky. „Mít popelnice v domech je nehygienické, na odpadech jsou plísně, mohou být líhní hmyzu. Přenášet takové břemeno na občany je nekoncepční a zbabělé. Nechceme středověké soužití s odpady,“ uvedla.

„Nechceme nikoho buzerovat. Jsme připraveni s každým vlastníkem nemovitosti jednat a hledat řešení,“ dušoval se Šindelář.

Vedení města původně plánovalo, že v upravené vyhlášce zruší možnost pro obyvatele Plzně uložit ve sběrných dvorech zdarma metr krychlový stavební suti. Od toho radnice ustoupila. Mimo jiné kvůli nesouhlasu zástupců městských obvodů a jejich obavě ze vzniku nových černých skládek.