Plzeňan žil dva měsíce s indiány, sehnal jim peníze na kanoi s motorem

  8:56aktualizováno  8:56
Dva měsíce mezi indiány kmene Awachun v peruánské Amazonii prožil plzeňský obchodník Martin Pávek. Do oblasti, kterou pokrývá národní park Santiago Comaina, se vydal, aby uspokojil své cestovatelské touhy. Místním lidem koupil kanoi s motorem, která je pro ně základním dopravním prostředkem.

Plzeňan Martin Pávek byl dva měsíce mezi jihoamerickými indiány v Peru. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Martin Pávek by za ideální způsob života považoval třeba dva roky strávené v Česku a pak půl roku mezi indiány. "Chtěl jsem tamní život poznat ne jako turista, ale jako jeden z místních," vysvětluje Martin. Oslovil kolegyni, která indiánům pomáhá a s doporučením od ní zamířil za Josem, zakladatelem dětského domova Cianah.

Před odjezdem uspořádal v Česku sbírku, díky níž pak Jose mohl pro domov koupit kanoi s motorem, což je tamní základní dopravní prostředek. "Byli strašně rádi, protože už si loď nemuseli půjčovat," vysvětlil Martin, který chce i nadále spolupracovat na projektech pro zachování tradiční indiánské kultury ohrožované těžbou ropy.

Právě při boji s naftaři podle Martina ukázali indiáni svou odvahu, které bychom se od nich mohli učit. "Největší problém dnes není kácení deštných pralesů, ale ropa. Když naftaři začnou vrtat, tak potoky nafty tečou do vody a všude kolem, z území utíká zvěř a hynou ryby," líčí Martin, který prý nemá nic proti kapitalismu, svobodnému podnikání a těžbě nafty, ale proti tomu, že ropné společnosti si v Peru nedávají pozor na ochranu životního prostředí.

"Aby měly nízké náklady, tak těží primitivním způsobem," líčí dobrodruh. Podle něj problém nastal v roce 2009, kdy prezident Peru vyhlásil indiánská etnika za obyvatele druhé kategorie, kterým mohou být vyvlastněny pozemky. "Indiáni se ale nemohou jen tak přestěhovat, protože v oblasti mají svá pole a vytvořit v džungli nové je nákladné a pracné," popisuje Martin podmínky ne nepodobné těm při osidlování Ameriky.

"Došlo k demonstracím indiánů a ke střetu s ozbrojenými jednotkami. Ty začaly střílet poté, co indiáni blokovali cesty, mosty, jedno letiště a dvě naftařské lodě. Oběti byly na obou stranách. A protože se vše natáčelo a dostalo se to do světa, tak zákon o vyvlastňování nebyl přijatý. Odvaha indiánů byla v tomto případě klíčová," vypráví cestovatel, který je přesvědčený, že může dojít k férovým dohodám mezi naftaři a indiány jako majiteli pozemků. Ale jedině prý za podmínky, že budou indiáni bráni jako rovnocenní partneři.

Někteří indiáni už používají techniku, třeba motorovou pilu

Na naftaři ohroženém území žije i Jose, který se rozhodl starat o děti, jež zůstaly bez rodičů. Ti například zahynuli v džungli. "V domově je nyní šest chlapců ve věku 13 až 16 let. Ještě nedávno tam byly i dívky. Ale ty už jsou odrostlejší a odešly do rodin, aby se tam naučily indiánským dovednostem," vypráví Martin.

Mezi tradiční potraviny peruánských indiánů patří zelené banány. Po tepelné

Mezi tradiční potraviny peruánských indiánů patří zelené banány. Po tepelné úpravě chutnají podobně jako brambory.

Podle něj už se mezi indiány dostaly i civilizační vymoženosti. "Někdo už má motorovou pilu, někdo zase jednoduchý motor na lodi. Když z nebe nepadají provazce deště, dá se poslouchat rádio, funguje i bezplatná škola, kterou hradí peruánská vláda. I učebnice jsou kvalitní. Co chybí, je třeba televize a silnice, které vedou jen do některých indiánských vesnic," líčí Martin.

Amazonští indiáni se živí hlavně zemědělstvím, které mají podle Martina poměrně vyspělé. Věnují se i lovu. Klíčovou plodinou jsou zelené banány, které, když se uvaří, nahrazují brambory. Výhodou teplého pásma je podle Martina dostatek potravy.

"Oni pracují jenom tehdy, když chtějí nebo když potřebují. My se to od nich můžeme naučit, protože mnohdy pracujeme, i když to není potřeba. Vyrábíme spousty zbytečných věcí, které naskladňujeme," vypráví Martin. "Ráno se jde pracovat na pole, přijde známý, tak se práce opustí a jde se bez problémů jinam," líčí.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Sparta sáhla raději po Radakovičovi. Plzeň je nová etapa, těší se Brabec

Jakub Brabec se raduje z gólu, kterým posunul Spartu do skupinové fáze Evropské...

Když měli v létě možnost Jakuba Brabce získat, preferovali příchod Uroše Radakoviče z Olomouce. A zatímco srbský...

Další z rubriky

Ani jednoho jsem se nedotkl, tvrdí osmdesátník viněný z osahávání školáků

Za znásilnění a pohlavní zneužití dětí hrozí muži z Chebska až dvanáct let...

S obžalobou ze znásilnění a pohlavního zneužití školáků stanul u Krajského soudu v Plzni dvaaosmdesátiletý muž z...

Osmdesátník odmítl zaplatit za orální sex, prostitutka volala policii

Ilustrační snímek

Na muže zákona se v úterý obrátila s žádostí o pomoc prostitutka z Domažlicka. Osmdesátiletý zákazník jí totiž po...

Soud znovu a detailně zkoumá zákrok ozbrojeného policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Okresní soud Plzeň-město dnes začal znovu projednávat zákrok zástupce velitele krajské policejní zásahové jednotky...

Najdete na iDNES.cz