Dobrodruh z Rokycanska dojel vejtřaskou až do Ulánbátaru a zpátky

  11:33aktualizováno  11:33
Legendární Pragou V3S dojel z Klabavy na Rokycansku až do mongolského Ulánbátaru a zpátky cestovatel Gustav Vacek. Expedice byla na cestě 88 dní a ujela 19 800 kilometrů. Dobrodruh už sbíral zkušenosti před třemi roky. Tehdy vyrazil s multikárou do Kišiněva v Moldavsku.

Cesta vejtřaskou z Klabavy do Ulánbátaru a zpátky. | foto: Archiv Gustava Vacka

Nedlouho poté, co se vrátil ze své první velké cesty s multikárou do Moldavska, řekla jeho žena, že příště by jela s ním. Ale museli by jet něčím větším. "Druhý den jsem přes internet koupil skříňovou Pragu V3S," usmívá se Vacek. "Byla skoro nová, najeto měla necelých 200 kilometrů a stála 70 tisíc korun. Ale jako historický klenot jsem ji zničil: za měsíce úprav jsem ji hodně předělal, protože v originální verzi by byla pro moje plány obtížně použitelná," vysvětluje Vacek.

Pragovka se měnila přímo před jeho vesnickým domem. Vyměnil například elektrické rozvody, stěrači na tlakový vzduch teď hýbe pohon ze Seatu Toledo a nepohodlnou originální sedačku nahradil sedák z fabie, čímž výčet nekončí. Milovníci veteránů by z něj radost neměli.

Cesta vejtřaskou do Ulánbátaru

Gustav Vacek byl na cestě 88 dní a ujel 19 800 kilometrů. Objel čtvrt zeměkoule od 14. ke 108. poledníku tempem zhruba 250 kilometrů za den, v poušti Gobi polovičním. Pragovka si vzala 20-25 litrů na sto kilometrů.

I když tím zadání své ženy splnil, na cestu se nakonec vydal sám. Manželka s dcerou zvolily přece jen pohodovější dovolenou.

Poradil si i s vízy, ačkoli to původně vypadalo jako neřešitelný problém. Chtěl jet přes Aralské jezero a podívat se v Kazachstánu na Bajkonur. Jenže na plánované cestě do Ulánbátaru to znamenalo celkem třikrát vjet do Ruska a třívstupové vízum je prakticky nemožné získat.

Cestu tedy zjednodušil, vzdal se Bajkonuru a vyrazil žádat o dva vstupy na ruský konzulát. Ani to ale není snadné. Turistické vízum se uděluje jen na třicet dní, a do těch by se nevešel. Na delší dobu je vízum obchodní, k němuž je třeba nejen pozvání, ale také pracovní, nikoli turistický účel cesty. Vackův plán ale zaujal úředníka z konzulátu. Zavřel okénko, vzal si cestovatele stranou a všechno si nechal vylíčit. "Byl nadšený a poslal mě za svou známou do cestovní kanceláře, kde vyřídili vše včetně pozvání," líčí Gustav Vacek.

Cesta vejtřaskou z Klabavy do Ulánbátaru a zpátky.

Rodinka v Mongolsku prodala cestovatelům kvašené kobylí mléko.

Začátek cesty byl trochu neobvyklý. Jeho spolužáci ze střední školy si dali začátkem července sraz v Rumunsku, kde byli kdysi na školním výletě. Vacek za nimi dorazil ve vejtřasce, užili si pár pěkných dní. A zatímco oni se pak vydali domů na západ, pragovka pokračovala na východ do Oděsy, na Mariupol, Doněck a Volgograd.

Na cestu si připravil přesný rozpis s denní kilometráží, předpokládanou spotřebou nafty a dalšími podrobnostmi. Plán mu vyšel do puntíku. Je totiž zvyklý pracovat s čísly, protože se živí jako pojišťovací makléř.

Cesta na východ Ruska je nekonečná. "Jsou to obrovské dálky. Auto jsem šetřil, jel jsem maximálně 40 kilometrů v hodině, průměrná rychlost byla o pět kilometrů nižší," vysvětluje cestovatel.

Velké magistrály vedou mimo města, otevřenou krajinou, všude jen pole a sem tam březové háje. Zatáčka je pro řidiče výjimečná událost, přijde třeba až po sto kilometrech jízdy. Vacek má na jedné fotografii zachycenu svoji navigaci, na které je jako cíl Novosibirsk vzdálený přes 2 000 kilometrů a první odbočka, která na něj čeká, je vzdálena 440 kilometrů.

Překvapivě dobré byly podle něho ruské silnice. Většinou kvalitní, za celou cestu po Rusi jen 100 kilometrů "gruntovky", ujeté vozovky bez asfaltového povrchu.

Cesta vejtřaskou z Klabavy do Ulánbátaru a zpátky.

Prodavač piniových oříšků na trhu v Altaji.

Cesta pokračovala přes Čeljabinsk, Omsk a Novosibirsk. Za ním si udělal třídenní pauzu v hotelu ve městě Berdsk na břehu Obu. Přes Krasnojarsk pak dojel do Irkutsku a kolem břehů jezera Bajkal do města Ulan-Ude. To byla nejvýchodnější výspa jeho cesty, vzdálená už jen kolem dvou set kilometrů od mongolské hranice. Ještě před ní se však do ruda rozžhavilo ložisko kardanového hřídele.

"Dá se jet i bez toho, tak jsem celý kardan prostě vymontoval. Jenže pak jsem se jednoho dne nemohl vyhrabat z mokré bahnité louky, a tak jsem si lehl pod auto a poškozený díl, který mi naštěstí dal kamarád s sebou do zásoby, jsem kompletně vyměnil," vzpomíná.

Na rusko-mongolské hranici nastal problém se zásobou nafty, kterou s sebou cestovatel vezl a která výrazně překračovala povolené limity. Vylívat ji nakonec nemusel, s celníky se dohodli. Mongolům se zase nezdála data ve vízech, ale pomohla jejich celnice, která si pak řekla o svezení do Darchanu. "Asi čekala nějaký luxusní džíp, ale vejtřaska ji vůbec nerozhodila," směje se Vacek.

Do mongolské metropole Ulánbátaru vejtřaska dorazila po 53 dnech jízdy a téměř 11 tisících kilometrech. Gustav Vacek se s autem vítězně vyfotil na Sukhbaatar square, hlavním místním náměstí. Vzápětí mu policisté zdvořile nařídili, ať odtud i s náklaďákem zmizí.

Do Ulánbátaru, kde strávil pár dní, přiletěl za osamělým poutníkem z Čech kamarád Jirka. Dál jeli až do Novosibirsku spolu. Přes nekonečnou poušť Gobi a pohoří Altaj.

Fotogalerie

Zatímco v Rusku najela Praga V3S s bídou sto kilometrů po silnicích bez asfaltového povrchu, tady jiné prakticky nebyly. Prašné cesty s pravidelnými varhánky z posádky málem vytřásly duši. V obytné skříni pragovky bývalo boží dopuštění: všechno na zemi, padla i kamna...

Za všechny zážitky to ale stálo. Expedice se velkým kruhem vrátila do Novosibirsku a odtud přes Rusko, Ukrajinu a Polsko domů.

Všichni se samozřejmě ptají, co chystá Vacek na příště. A plán opravdu existuje. Legendární dopravní prostředek do třetice. Chce prodat vétřiesku a koupit autobus, ojetou karosu. Kam by se s ní vydal? Nejspíš zpátky do míst, kde byl letos: do údolí řeky Čuji tekoucí z Altaje k Novosibirsku. Tohle místo mu učarovalo.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeňský klub čeká na výsledky vyšetřování. Podle svědků boural Krmenčík

Plzeňský útočník Michael Krmenčík je rozmrzelý, neuspěl proti Bohemians.

Pražští policisté vyšetřují dopravní nehodu z pondělního rána, kdy řidič narazil do několika zaparkovaných aut. Poničil...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Kardinála Berana chtěla StB natočit při flirtování, dali mu afrodiziaka

Smutné výročí, kardinál Josef Beran zemřel před padesáti lety. Snímek je z...

Kardinála Josefa Berana věznili nacisté i komunisté. Plzeňského rodáka a uznávaného duchovního StB neustále sledovala,...

Další z rubriky

Zloději na útěku oblékli bundy od bezdomovců, chtěli zmást policisty

Ilustrační snímek

Neotřelý způsob, jak zmást policisty, zvolili dva muži, kteří v Plzni ukradli tržbu z prodejny Žabka, po akci nabourali...

Schizofrenik, který vraždil mačetou, jde do detence. Před činem trpěl bludy

Davida K. přivedli ke Krajskému soudu v Plzni policisté ze zásahové jednotky....

David K., který podle vyšetřovatelů loni v prosinci v Plzni brutálně zavraždil mačetou mladistvého chlapce, půjde do...

Parašutista se vážně zranil při seskoku na letišti v Líních

Nakonec se uskutečnil i seskok výsadkářů z nedaleké letecké základny.

V sobotu kolem poledne vyjížděli plzeňští záchranáři na letiště v Líních. Parašutista se zde zranil po nekontrolovaném...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz