Petici za referendum kvůli centru Corso scházejí dva tisíce podpisů

  12:11aktualizováno  12:11
O chystaném obchodně-kulturnímu centru Corso, které má nahradit zbouraný Dům kultury, možná budou Plzeňané rozhodovat v referendu. Občanskému sdružení, které sbírá podpisy k petici za vyhlášení lidového hlasování, už totiž chybí jen dva tisíce podpisů z potřebných 13 500.

Na místě Domul kultury má vzniknout obchodní komplex Corso. Občanské sdružení Plzeňané ale sbírá podpisy pod petici za vyhlášení referenda o stavbě. | foto: Amadeus Real

Občanské sdružení Plzeňané, které sbírá podpisy, výrazně pokročilo ke svému cíli. "Chybí nám ještě zhruba dva tisíce podpisů. Minimálně další dva tisíce chceme sehnat jako rezervu, pokud by nějaké podpisy byly neplatné," nechal se slyšet Martin Marek ze sdružení.

Se sběrem podpisů už má bohaté zkušenosti. Před osmi lety mu nevyšel záměr vyhlásit v Plzni referendum za snížení cen jízdného v hromadné dopravě.

Tehdy magistrátní úředníci škrtli při kontrole dva a půl tisíce podpisů, u nichž figurovala například neúplná adresa, nepravdivé či nečitelné údaje nebo signatářům bylo méně než osmnáct let.

V referendu by lidé odpovídali na dvě otázky

Podobným nedostatkům chce sdružení předejít právě dvoutisícovou rezervou. Všechny podpisy plánuje sehnat do léta. "Referendum by mohlo být vyhlášeno na podzim spolu s krajskými volbami," věří Marek.

Zastupitelstvo má nově podle únorového nálezu Ústavního soudu povinnost referendum vyhlásit, pokud jsou splněny všechny zákonné podmínky.

Fotogalerie

V lidovém hlasování se případně bude rozhodovat o těchto dvou otázkách:

1. Souhlasíte s tím, aby město Plzeň bezodkladně podniklo veškeré kroky v samostatné působnosti, aby nemohlo dojít k výstavbě obchodního zařízení na místě Domu kultury Inwest?

2. Souhlasíte s tím, aby Zastupitelstvo města Plzně bezodkladně schválilo změnu územního plánu pro území ohraničené ulicemi Americká, Denisovo nábřeží, Pražská a Sirková na plochu urbanistické zeleně? 

Referendum bude pro vedení města platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 % oprávněných voličů, a závazné, pokud pro něj bude hlasovat nadpoloviční většina hlasujících, která však bude zároveň představovat alespoň 25 % všech osob oprávněných hlasovat v místním referendu.

Společnost Amádeus Real, která komplex Corso připravuje, nevylučuje, že by v případě úspěchu referenda u občanů žádala město o náhradu za zmařenou investici. Jen demolice domu kultury bude stát firmu podle odhadů několik desítek milionů. "O její zákonnosti však ještě soud nerozhodl," připomíná Petr Pelcl ze sdružení Kontrolní skupina, který demoliční výměr soudně napadl.

Autor:

Nejčtenější

Bazény v Plzni zdraží vstup i kvůli lidem, kteří se jdou umýt a vyprat si

Po několikaměsíční rekonstrukci se v pondělí 31. října opět otevřel pro zájemce...

Dospělí návštěvníci plaveckých bazénů v Plzni na Slovanech a Lochotíně si od července připlatí. Úprava ceny má mimo...

Máme přetlak, někteří musejí z Plzně odejít, uvědomuje si Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba během tréninku.

Krátký posezonní odpočinek si Pavel Vrba užil. Trenér fotbalistů Viktorie Plzeň ale musel přepnout z dovolenkového...

Třináctiletá otěhotněla na útěku z polepšovny, otce dítěte hledá policie

Ilustrační snímek

Na stůl klatovských policistů se dostal případ těhotné třináctileté dívky. Ta utekla z diagnostického ústavu v Plzni a...

Dívka vypadla z jedoucí dodávky a těžce se zranila. Osádku hledá policie

Policisté prošetřují nehodu v Plzni, při které se zranila dívka. Ta vypadla z...

Neobvyklou nehodu, při níž se vážně zranila dívka, vyšetřují policisté v Plzni. Podle svědků, kteří přivolali na pomoc...

Plzeňská posila a konkurent pro Limberského: Spoluhráči nejsou soupeři

Adam Hloušek (druhý zprava) a Radim Řezník na startu letní přípravy Viktorie...

Posledních sedm let strávil Adam Hloušek v zahraničí. Po angažmá v Norimberku, Stuttgartu a naposledy Legii Varšava se...

Další z rubriky

Třináctiletá otěhotněla na útěku z polepšovny, otce dítěte hledá policie

Ilustrační snímek

Na stůl klatovských policistů se dostal případ těhotné třináctileté dívky. Ta utekla z diagnostického ústavu v Plzni a...

Padělky za statisíce. Policisté z Klatovska stíhají cizince za jejich prodej

Likvidace padělků bot pod dohledem celníků.

Policisté z Klatovska zahájili trestní stíhání devětatřicetiletého cizince, kterého obvinili z přečinu porušení práv k...

V kontejneru vrněl vibrátor, žena kvůli neznámému zvuku volala strážníkům

Starší ženu vyděsil v Plzni zvláštní zvuk vycházející z kontejneru na odpad.

Na plzeňské strážníky se obrátila žena, kterou vyděsily vrnivé zvuky vycházející z kontejneru na komunální odpad....

Najdete na iDNES.cz