Parašutisté v Klatovech překonali rekord, ve vzduchu se jich chytilo 41

  15:43aktualizováno  15:43
Nový český rekord v pátek vytvořili parašutisté na letišti v Klatovech. Ve vzduchu se jich současně chytlo 41. Tím překonali předchozí nejlepší výkon z roku 2017, kdy se na klatovském nebi v jeden okamžik drželo 40 parašutistů. Šestnáctičlenné formaci se navíc podařilo během volného pádu provést pět změn.

Pod taktovkou jednoho z nejlepších load organizerů na světě Peta Alluma se v průběhu čtvrtečních tréninkových skoků podařilo vybrat ty nejlepší z 57 parašutistů, kteří nakonec na západ Čech dorazili. 

V pátek vzlétla tři letadla Skyvan SC-7 do výšky 4 800 metrů hned pětkrát. Pokus o dosažení prozatímního rekordu čítajícího 44 současně se držících parašutistů se ale nepovedl.

Fotogalerie

Strategické rozhodnutí organizátorů zredukovat počet účastníků na 41 nakonec napomohlo dosáhnout cíle, když se při západu slunce povedlo ustanovit nový český rekord. 

V sobotu se pak parašutisté pokusili o vylepšení rekordu znovu, ale dva pokusy skončily neúspěšně, komentoval organizátor akce m2 50way 2019 Ladislav Lála.

„Je třeba zdůraznit, že nový český rekord jsme skočili a za to bych chtěl upřímně všem poděkovat. Jsem hrdý na každého, kdo přispěl k úspěšnému výsledku akce. Mohlo to být ještě lepší, ale tentokrát nám úplně nepřálo počasí. Zlepšení mezi jednotlivými seskoky bylo značné a nakonec scházelo velmi málo,“ vysvětlil Lála, který byl u posledních dvou českých rekordů. Doufá, že pomyslnou štafetu nyní někdo převezme a posune laťku zase o kus výše.

Další rekord padl na konci akce

Na závěr akce se podařilo ustanovit i nový český sekvenční rekord. Šestnáctičlenná formace dokázala v průběhu volného pádu provést pět změn a dosáhla tak předem nahlášeného počtu tří bodů.

Na tento rekordní pokus nejspíš účastníci hned tak nezapomenou. Při prvním pokusu se kameramanovi po drobné kolizi během výskoku vypnula kamera a rozhodčí měli k dispozici jen fotografie. Ty by nejspíš pro potvrzení rekordu nestačily. Navzdory horšícímu se počasí se účastníci rozhodli pokus zopakovat. Ale ani tentokrát se výskok neobešel bez problémů. Hadička s přívodem kyslíku strhla při výskoku helmu Ladislava Lály a ve výšce 4 800 metrů nenávratně zmizela.

„Nevěřil jsem svým očím. Nebylo to úplně příjemné, přece jen jsme padali rychlostí přes 200 kilometrů za hodinu, ale ani na sekundu jsem nepomyslel na to, že bychom pokus přerušili. Nejvíc ze všeho se pamatuji na vytřeštěný pohled Lukáše Kadeřábka, který byl v sestavě přímo naproti mně a musel se při pohledu na můj deformovaný obličej skutečně bavit. Na zemi jsme všichni přistáli doslova na pětníku a neskutečně se bavili,“ dodal Lála.

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v Teplicích, hra...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Další z rubriky

Pandu na útěku viděli lidé v lese, zoo nabízí za informace permanentku

V plzeňské zoologické zahradě postrádají samce pandy červené. Utekl z...

Pandu červenou, která je už přes týden na útěku z plzeňské zoo, poprvé někdo spatřil. Lidé ji viděli v lesním porostu...

Invalidní důchodce miliony nezíská. Žalobu podal pozdě

Krajský soud v Plzni.

Více než čtyři miliony korun od pojišťovny měly kompenzovat Davidu Přerostovi doživotní následky, které v roce 2007...

Pandí uprchlík je po dvanáctidenním pobytu mimo zoo v perfektní kondici

Sameček pandy červené po návratu zpět do ubikace v plzeňské zoo. Panda byla na...

Přibližně dvanáct dnů svobody si užíval samec pandy červené, který utekl z plzeňské zoologické zahrady. V pondělí večer...

Najdete na iDNES.cz