Na Tachovsku unikly z poškozené nádrže stovky litrů kyseliny dusičné

  • 17
V areálu bývalé mlékárny ve Stříbře na Tachovsku ráno uniklo z poškozené nádrže asi 600 litrů kyseliny dusičné. Hasiči ji setřeli do záchytné jímky a částečně neutralizovali pomocí sody.

Od pěti hodin ráno v objektu zasahovaly jednotky ze Stříbra, Tachova, Nýřan, Košutky a dobrovolní hasiči ze Stříbra. Na místo vyjela také pojízdná laboratoř z Třemošné.

Fotogalerie

„Podle posledních informací mělo z nádrže uniknout asi 600 litrů této látky. Kyselina se nedostala mimo místnost strojovny. Hasiči zasahují v přetlakových oblecích a dýchací technice. Zřízeno bylo i dekontaminační stanoviště,“ uvedli ráno hasiči na Facebooku.

Podle jejich informací nebyl nikdo ze zaměstnanců zraněn.

Mluvčí krajských hasičů Petr Poncar po půl desáté sdělil, že z preventivních důvodů evakuovali jedenáct administrativních pracovníků. „Vyteklou žíravinu se nám podařilo dostat do záchytné jímky a částečně ji neutralizovat pomocí sody,“ upřesnil Poncar po desáté hodině.

Další postup si už zajistí firma, které technologie patří. „Hasiči ještě odvětrávají celý objekt a laboratoř Třemošná měří případné koncentrace. Zjišťuje se, kdy bude možné pustit zaměstnance zpět do firmy a obnovit provoz,“ dodal mluvčí.

K úniku žíraviny došlo v jedné z firem sídlící v areálu bývalé stříbrské mlékárny. 

Havárií se zabýval i odbor životního prostředí ve Stříbře. Podle něj i hasičů ale nedošlo k ohrožení životního prostředí, žíravinu zachytila záchytná vana.  „Budeme se zabývat tím, jak k poškození nádrže došlo,“ sdělil Miroslav Lazorka z vodoprávního úřadu.

V objektu ve Stříbře unikla kyselina dusičná i v roce 2016. Tehdy spadl barel z vysokozdvižného vozíku a vylilo se tisíc litrů této silné žíraviny. Zdravotníci pak odvezli do nemocnic čtyři zraněné, kteří se nadýchali výparů.